Wynajem aut a VAT i PIT – czy trzeba prowadzić kilometrówkę?

Przepisy ograniczające podatkowe rozliczanie wydatków związanych z samochodami osobowymi nie powinny mieć teoretycznie odniesienia do samochodów przeznaczonych na wynajem. Czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Ograniczenia podatkowe a wynajem samochodów

Czynni podatnicy VAT przyzwyczaili się już do przepisów, które nakładają na nich ograniczenie w odliczaniu VAT od wydatków związanych z samochodami osobowymi – zasadniczo mamy tu prawo do odliczenia 50% podatku. Nowością jest natomiast przepis ograniczający możliwość zaliczania wydatków samochodowych do kosztów (a co za tym idzie – zwiększanie podstawy opodatkowania PIT) – od początku 2019 r. zasadniczo można uznać w kosztach wyłącznie 75% wydatków na eksploatację samochodu osobowego.

Aby uniknąć ograniczeń, przedsiębiorcy powinni co do zasady zgłosić samochód osobowy do urzędu skarbowego na druku VAT-26 (w zakresie VAT) oraz zaprowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdów (zarówno w zakresie VAT, jak i PIT). Jeżeli jednak mamy do czynienia z samochodami osobowymi przeznaczonymi na wynajem (do oddania w dzierżawę, leasing), a firma ma wprowadzony w PKD ten rodzaj działalności, ograniczenia wyglądają nieco inaczej.

W zakresie VAT wskazuje na to art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c Ustawy o VAT, który wyłącza obowiązek stosowania ewidencji właśnie dla takich samochodów. Natomiast w Ustawie o PIT należałoby uważnie przeczytać art. 23 ust. 1 pkt 46a, który wyłącza 25% wydatków eksploatacyjnych z kosztów tylko wtedy, gdy samochód jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Aby udowodnić, że możliwe jest 100% odliczenie, podatnik powinien generalnie zastosować ewidencję przebiegu pojazdów – chyba że, zgodnie z ust. 5f i 5g, taki obowiązek wyłącza Ustawa o VAT, czego przykładem jest właśnie profesjonalny wynajem aut.

Wydaje się zatem, że samochody osobowe, przeznaczone wyłącznie do oddania w odpłatne używanie, spełniają warunek użytkowania tylko w celach firmowych dla PIT i VAT, i nie wymagają prowadzenia ewidencji dla pełnego odliczenia. Co ciekawe jednak, w zakresie VAT brak konieczności prowadzenia ewidencji może być podważony.

Wynajem aut a stanowisko organów skarbowych

W związku z faktem, że aktualne przepisy ograniczające odliczenie VAT obowiązują od 2014 r., mamy w ich zakresie znacznie szersze orzecznictwo niż w zakresie ograniczeń PIT. Na tej podstawie klaruje się stanowisko organów skarbowych – zgodnie z nim, samochody przeznaczone na wynajem mogą podlegać pod odliczenie 100% VAT bez prowadzonej ewidencji wyłącznie w sytuacji, gdy nie są wykorzystywane przez podatnika poza wynajmem. Zatem jeśli przedsiębiorca pojedzie takim samochodem w inną, niezwiązaną z wynajmem trasę, traci możliwość uznania go za wyłącznie wynajmowany i odliczenia 100% VAT bez stosowania kilometrówki – nawet gdyby ta dodatkowa trasa była wykonana w celach firmowych.

Przepisy Ustawy o PIT nie uzależniają 100% odliczenia kosztów bez kilometrówki od tego, czy auto jest przeznaczone na wynajem, ale od tego, czy nie jest wykorzystywane do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz czy na podstawie przepisów Ustawy o VAT, można zrezygnować z prowadzenia dla niego ewidencji przebiegu pojazdów. Tym samym, gdyby zgodnie z Ustawą o VAT zaprowadzenie kilometrówki dla 100% odliczenia było obowiązkowe, wydaje się że taki obowiązek powstanie również w zakresie PIT.

 

Co z amortyzacją? Sprawdź, jak rozliczyć amortyzację i AC samochodu na wynajem.

  Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań