Zgodnie z przepisami, dokumentem który jest podstawą ujmowania wydatku w kosztach i odliczania VAT jest faktura zakupu, rachunek albo umowa. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy wystarczy paragon. Warto natomiast wiedzieć, że wymogi dla paragonu są różne jeśli chodzi o zaliczenie wydatku do kosztów oraz odliczenie VAT.
Koszt na podstawie paragonu
O tym, które wydatki można zaksięgować na podstawie paragonu, mówi par. 14 ust. 4 i 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim, paragon wystarczy do zaksięgowania:
- Zakupu w jednostkach handlu detalicznego:
- Materiałów,
- Środków czystości i BHP,
- Materiałów biurowych,
- Wydatków poniesionych za granicą na zakup paliwa i olejów.
Warunkiem zaksięgowania takich wydatków jest dopisanie na odwrocie paragonu danych podatnika – nazwiska, nazwy zakładu, adresu, a także rodzaju nabytego towaru.
Uwaga!
Opcja zaksięgowania wydatku na podstawie paragonu dotyczy tylko tych transakcji, które spełniają warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu.
Paragony a odliczenie VAT
Najpopularniejszym paragonem, od którego dokonamy odliczenia VAT, może być paragon za przejazd autostradą. Nie dotyczy to wszystkich biletów – zdarzają się takie, które nie mają wykazanej kwoty VAT. Jeśli jednak na bilecie za autostradę mamy wyszczególnioną wartość podatku, a przejazd był dokonany w celach służbowych, zasadniczo podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT.
Przepisy o VAT przewidują dodatkowo możliwość odliczania VAT od tzw. faktur uproszczonych – czyli dowodów innych niż faktury, w przypadku gdy wartość transakcji nie przekracza 450 zł lub 100 euro.
Ważne!
Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.
W takim przypadku dokument będzie uprawniał do odliczenia VAT, nawet jeśli nie będzie zawierał:
- Imienia i nazwiska, nazwy i adresu nabywcy,
- Miary i ilości nabytego towaru lub zakresu wykonanej usługi,
- Ceny jednostkowej netto,
- Wartości sprzedaży netto,
- Stawki podatku,
- Sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki i sprzedaż zwolnioną z podatku,
- Kwot podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na poszczególne stawki podatku.
Zasadniczo do odliczenia VAT może zatem uprawniać także paragon na niewielką kwotę. Istotny jest tu jednak jeden szczegół – powyższe wyłączenia nie zawierają informacji o NIP nabywcy, co oznacza, że numer identyfikacji podatnika jest niezbędny na paragonie uprawniającym do odliczenia. Obecnie część kas fiskalnych posiada opcję dodawania NIP, docelowo – zgodnie z planowanymi zmianami dotyczącymi m.in. faktur do paragonu – powinny posiadać je wszystkie urządzenia. Na chwilę obecną może się jednak zdarzyć, że odliczenia VAT od paragonu nie będzie możliwe właśnie z powodu braku NIP nabywcy – wtedy jedynym wyjściem będzie wystąpienie o wystawienie faktury do paragonu.