Blog ifirma.pl

Wyższe kwoty wolne od podatku w przypadku spadków i darowizn – zmiany od lipca 2023

|
|
4 minut czytania
Chcesz przekazać darowiznę dzieciom? Sprawdź, jakie zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2023 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Na pewno wiele osób spotkało się chociaż raz z sytuacją, w której doszło do przekazania lub otrzymania spadku lub darowizny. Zawsze w takiej sytuacji należy sprawdzić czy nie należy dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Ustawa określa kwoty wolne od podatku, które jednak przez ostatnie lata nie były w sposób znaczący zmieniane. W dzisiejszej publikacji napiszemy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku w przypadku spadków i darowizn, zmiana ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2023 r.

Podatek od spadków i darowizn – kto musi go rozliczać?

Jeżeli otrzymasz spadek lub darowiznę musisz sprawdzić czy nie zapłacisz podatku z tego tytułu. W specjalnej ustawie o podatku od spadków i darowizn zostało wszystko szczegółowo opisane. Niektórzy będą mieli obowiązek zapłaty podatku a niektórzy na mocy ustawy będa korzystali ze zwolnienia od tego podatku. Wszystko zależy od tego od kogo jest spadek czy darowizna i jaka jest wartość otrzymanego przysporzenia majątkowego. Do rozliczenia podatku od spadków i darowizn zobowiązany jest spadkobierca lub obdarowany.

Obowiązek podatkowy – spadki i darowizny
Otrzymanie spadku
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
 • uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku,
 • zarejestrowania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia,
 • wydania europejskiego poświadczenia spadkowego
Otrzymanie darowizny
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:
 • złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego,
 • przekazania darowizny obdarowanemu w razie zawarcia umowy bez zachowania formy aktu notarialnego

Czy zawsze trzeba zapłacić podatek?

Nie wszyscy muszą zapłacić podatek od spadków i darowizn, przy czym w wielu przypadkach należy i tak dokonać zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego w ustawowym terminie o otrzymaniu spadku lub darowizny.

Podatku nie zapłacimy w ogóle, bez względu na wartość spadku czy darowizny, jeżeli pochodzą od członków najbliższej rodziny:
 • małżonka,
 • zstępnych: dzieci, wnuków, prawnuków,
 • wstępnych: rodziców, dziadków pradziadków,
 • pasierbów;
 • rodzeństwo,
 • ojczyma oraz macochę
Jednak żeby skorzystać ze zwolnienia od podatku należy w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego złożyć zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2. W przypadku nieruchomości właściwy jest urząd zgodnie z miejscem położenia nieruchomości. Przy czym jeżeli chodzi o nieruchomości, to akty notarialne są przekazywane bezpośrednio przez notariuszy. W pozostałych przypadkach urząd skarbowy właściwy miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania spadkobiercy lub obdarowanego

Czy zawsze trzeba zgłaszać otrzymanie darowizny lub spadku?

Otóż w ustawie podana jest wysokość kwot, które korzystają ze zwolnienia od podatku. Oznacza to, że jeżeli otrzymana darowizna lub spadek nie przekroczą ustawowego limitu, to nie trzeba dokonywać zgłoszenia spadku lub darowizny. Przy czym należy pamiętać, że wspomniane limity obowiązują w okresie 5 lat. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 5 lat otrzymamy kilka darowizn, których wartość jednostkowa nie przekracza kwoty zwolnienia, to należy i tak zsumować te kwoty i jak dojdzie do przekroczenia zgłosić do urzędu skarbowego. Jeżeli nie dokonamy zgłoszenia w ustawowym terminie, to trzeba będzie zapłacić podatek.

Wyższe kwoty wolne od podatku w przypadku spadków i darowizn – zmiany od lipca 2023

W ustawie o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, znalazła się również zmiana limitów podatku od spadków i darowizn. Zobaczmy więc jak będą się kształtowały te kwoty począwszy od 1 lipca 2023 roku. Dotychczas w ustawie nie było wskazanych wprost limitów, które dotyczyłyby darowizny od wielu osób. Często dyskutowany był temat otrzymywanych darowizn np. z wesela czy organizowanych zbiórek pieniędzy. Po zmianie widzimy już, jakie kwoty korzystają ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Pamiętajmy, że powyżej tych kwot trzeba dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego i zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Grupa podatkowa
Dotychczasowe limity
Limity od 1 lipca 2023 r.
Od jednej osoby
Od wielu osób
I grupa
10.434 zł
36.120 zł
108.360 zł
II grupa
7.878 zł
27.090 zł
81.270 zł
III grupa
5.308 zł
18.060 zł
54.180 zł

Wprowadzona zmiana znacząca podwyższa dotychczasowe limity i jest to na pewno dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych.

Podatek od spadków i darowizn – podsumowanie

Na podwyższenie limitów podatku od spadków i darowizn oczekiwano już od dłuższego czasu. Dotychczasowe limity, które przypominamy obejmują okres 5 lat, nie przystawały do obecnej sytuacji gospodarczej. Coroczny wzrost płacy minimalnej, w ostatnim okresie drastyczny wzrost inflacji, wszystkie te czynniki mają bezpośrednie przełożenie także na limity podatkowe, które co pewien okres powinny być urealnione i tak się stało w tym przypadku. Ważna jest również informacja o limitach stosowanych dla darowizn od wielu darczyńców, co ukróci spekulacje i dyskusje na ten temat. Może to również spowodować, że w przypadku wielu zbiórek charytatywnych trzeba będzie zapłacić podatek od darowizny. Wnioskowano o uchylenie tych przepisów, jednak tak się nie stało. Ustawa jest już ogłoszona w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2023 roku.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie