Powrót

Z jakich ulg mogą skorzystać przedsiębiorcy w 2022 roku?

ulgi w polskim ładzie podsumowanie

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się z jakich ulg możesz skorzystać w 2022 roku? Przeczytaj artykuł, w którym przybliżymy ci ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Polski Ład wprowadził również dla przedsiębiorców nowe lub zmodyfikowane rozwiązania pod postacią szeregu ulg. Są one skierowane przede wszystkim do innowacyjnych przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swoje firmy. Żeby skorzystać z proponowanych rozwiązań trzeba niewątpliwie posiadać przede wszystkim środki finansowe o takim przeznaczeniu, ale również pomysł na zmianę. W dzisiejszej publikacji opiszemy, z jakich ulg mogą skorzystać przedsiębiorcy w 2022 roku.

Jakie ulgi są skierowane do przedsiębiorców w 2022 roku?

Nie wszystkie ulgi wprowadzone w ustawie o Polskim Ładzie są nowe, część z tych, które już obowiązywały została zmodyfikowana. W dzisiejszym artykule napiszemy kilka informacji na temat każdej z tych ulg:

 • Rozszerzenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową B+R.
 • Możliwość połączenia ulgi B+R i IP-Box.
 • Ulga na prototyp.
 • Ulga prowzrostowa.
 • Ulga na robotyzację.
 • Ulga na innowacyjnych pracowników.

Rozszerzenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową B+R

Ulga badawczo-rozwojowa, określana również, jako B+R funkcjonuje już od kilku lat. Jednak od 2022 roku w ramach ustawy o Polskim Ładzie zmienione zostały limity odliczeń kosztów kwalifikowanych. Przy czym limit zmienił się jedynie do przedsiębiorstw posiadających status centrum badawczo-rozwojowego (CBR).

Pozostali przedsiębiorcy poza CBR, w dalszym ciągu mogą odliczyć w ramach ulgi B+R koszty kwalifikowalne w wysokości 100%. Żeby można było dokonać takiego odliczenia w zeznaniu rocznym przedsiębiorca jest zobowiązany w PKPiR wyodrębnić koszty działalności B+R.

Możliwość połączenia ulgi B+R i IP-Box

Do końca 2021 roku przedsiębiorcy, którzy korzystali zarówno z ulgi B+R i IP-Box nie mieli prawa do jednoczesnego skorzystania zarówno z jednej, jak i drugiej ulgi w stosunku do tej samej kategorii dochodu. Przedsiębiorca mógł skorzystać z obydwu preferencji, z tym że:

 • ulga B+R mogła być rozliczona od dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych: według skali podatkowej lub podatkiem liniowym,
 • ulga IP-Box mogła być odliczona od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Nie można więc było odliczyć tych samych kosztów kwalifikowanych dwukrotnie.

Ulga na prototyp

Ulga na prototyp jest to nowa ulga wprowadzona dopiero od 2022 roku przez Polski Ład. Zmienione przepisy pojawiły się w ustawie o podatku dochodowym. Odliczenia w ramach tej ulgi mogą dokonywać przedsiębiorcy, którzy:

 • Ponieśli koszty produkcji nowego produktu.
 • Wprowadzili na rynek nowy produkt.

W celu zapewnienia transparentności rozliczeń w ramach ulgi ustawodawca postanowił wprowadzić do ustawy szczegółowy katalog odliczeń, jakie mogą być poczynione w ramach tej ulgi.

Celem wprowadzenia tej ulgi jest umożliwienie przedsiębiorcom prowadzącym prace badawczo-rozwojowe wprowadzenie nowego produktu na rynek już na etapie produkcji próbnej.

Ulga prowzrostowa

Wprowadzenie ulgi ma na celu rozszerzanie rynków zbytu przez przedsiębiorców, poprzez kierowanie swoich ofert również na rynki zagraniczne. Ulga pozwala przedsiębiorcy zrekompensować niektóre wydatki, które poniósł w związku z rozszerzaniem skali działalności gospodarczej. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zostało szczegółowo wymienione, jakie kategorie wydatków mogą podlegać odliczeniu, wśród nich znajdują się m.in.:

 • podejmowanie działań promocyjno-informacyjnych, w tym reklamy nowego produktu, przygotowanie broszur, katalogów,
 • certyfikacja i rejestracja znaków towarowych,
 • uczestnictwo w targach mających na celu promocję nowego produktu.

Sprzedaż produktów branych pod uwagę przy rozliczaniu ulgi, nie obejmuje sprzedaży do podmiotów powiązanych.

Ulga na robotyzację

Z ulgi na robotyzację skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność produkcyjną. Dynamiczne zmiany technologiczne stawiają przed przedsiębiorcami nowe wyzwania, szczególnie jeżeli chodzi o firmy, które zajmują się produkcją. Niezbędna staje się automatyzacja procesów produkcji, tym samym zwiększy się produktywność firm. Dlatego też podjęte zostały działania, które mają na celu zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w szeroko rozumianą robotyzację.

Robotyzacja niewątpliwie sprzyja wzrostowi konkurencji zarówno na rynkach krajowych, jak i zagranicznych. Potrzeba automatyzacji procesów produkcyjnych została opisana dość obszernie w uzasadnieniu do ustawy o Polskim Ładzie. Polska na tle innych krajów europejskich nie wypada najlepiej, stąd silna potrzeba zmiany tego stanu.

Ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników została również wprowadzona ustawą o Polskim Ładzie i obowiązuje począwszy od rozliczeń składanych za 2022 rok w 2023 roku. Z ulgi skorzystają przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników przy działalności badawczo-rozwojowej. W ramach tej ulgi przedsiębiorcy będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy opłacone od wynagrodzeń pracowników, którzy wykonują czynności związane z działalnością B+R. Kiedy i na jakich zasadach może dojść do zmniejszenia zaliczki zostało opisane w ustawie o PIT. Przedsiębiorca musi po pierwsze ponieść stratę na działalności B+R, czyli kwota dochodu osiągniętego za rok podatkowy nie jest wystarczająca na rozliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Przykład 1

Przedsiębiorca za 2022 rok osiągnął dochód w wysokości 50.000 zł a w ramach ulgi na B+R ma do odliczenia kwotę 80.000 zł. W tym przypadku nie może rozliczyć kwoty 30.000 zł (80.000 zł – 50.000 zł) w zeznaniu rocznym.

Przykład 2

Przedsiębiorcza 2022 rok poniósł stratę a ma do odliczenia w ramach ulgi na B+R kwotę 20.000 zł, której nie odliczy w składanym zeznaniu rocznym.

W takich przypadkach, jakie zostały opisane powyżej przedsiębiorca będzie mógł pomniejszyć zaliczki na podatek od wynagrodzeń pracowników związanych z działalnością B+R od następnego miesiąca po złożeniu zeznania w 2023 roku.

Podsumowanie

Katalog ulg kierowanych do przedsiębiorców z roku na rok jest większy, jest to na pewno krzepiąca informacja. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że prawo do ulgi powstaje pod warunkiem poniesienia wydatków kwalifikowanych, które szczegółowo zostały opisane w ustawie o PIT. A to oznacza, że przedsiębiorca musi posiadać dodatkowe środki, które może przeznaczyć na ten cel. Z ulg opisanych w dzisiejszej publikacji mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej, czy podatkiem liniowym. Takiej możliwości są pozbawione te osoby, które rozliczają się na ryczałcie. Rozliczenie ulgi wiąże się również z prawidłowym oznaczeniem kosztów kwalifikowanych w PKPiR przy dokonywaniu księgowań już w trakcie roku podatkowego. Wszystkie opisane ulgi mogą być rozliczone dopiero w składanym zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-36L. Należy również liczyć się z tym, że jak przedsiębiorca nie spełni warunków uprawniających go do ulgi będzie zobowiązany do doliczenia do dochodu wcześniej odliczonych kwot. Z ulgi nie skorzystają również firmy, które otrzymały zwrot poniesionych kosztów w jakiejkolwiek formie. Każdy przedsiębiorca, który nabył prawo do ulgi za 2022 rok powinien jeszcze przed złożeniem zeznania podatkowego zapoznać się z dodatkowymi objaśnieniami w postaci broszur, które powinny być dostępne na stronach rządowych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość