Zakupy spoza Unii a rejestracja do VAT-UE

Rozwój Internetu i handlu on-line sprawił, że polscy przedsiębiorcy coraz chętniej dokonują zakupów z zagranicy – nawet spoza Unii Europejskiej. Strony WWW często są przygotowane także w wersji polskiej. O fakcie, że dostawcą nie jest polski przedsiębiorca dowiaduje się już po otrzymaniu faktury. Właśnie dlatego zanim zdecydujemy się na zakup towaru lub usługi, warto sprawdzić kontrahenta. To pozwoli dopełnić wszystkich niezbędnych formalności – jak np. obowiązkowa rejestracja do VAT-UE – i prawidłowo rozliczyć daną transakcję.

VAT-UE tylko przy zakupie od kontrahentów z Unii?

Obowiązek rejestracji do VAT-UE co do zasady powstaje w przypadku dokonywania tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych, czyli z kontrahentami z państw członkowskich UE. Wyjątek stanowi import usług, których miejsce opodatkowania znajduje się w kraju, w którym nabywca ma siedzibę, stałe miejsce działalności lub zamieszkania (art. 28b ustawy o VAT), jak np. zakup oprogramowania, czy też hosting z USA. W takim wypadku przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się do VAT-UE jeszcze przed dokonaniem pierwszego zakupu usługi.

Rejestracja do VAT-UE – kiedy?

Co ważne, podatnicy mają obowiązek zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania czynności wewnątrzwspólnotowych przed dniem dokonania pierwszej tego typu transakcji, za pomocą aktualizacji druku VAT-R. Jeżeli przedsiębiorca dopiero po fakcie odkryje, że dana transakcja rodziła taki obowiązek, powinien niezwłocznie dokonać stosownej rejestracji.

Brak rejestracji do VAT-UE – konsekwencje

Brak dopełnienia tego obowiązku przy wspomnianym wyżej imporcie usług od kontrahenta spoza UE (art. 28b ustawy o VAT) skutkuje naliczeniem VAT przez zagranicznego dostawcę, zgodnie ze stawką dla tego typu usługi obowiązującą w jego kraju. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż odzyskanie podatku z zagranicy jest objęte specjalną procedurą i może trwać nawet kilka miesięcy. Co więcej, naliczenie VAT przez sprzedawcę nie oznacza, że polski podatnik nie powinien rozpoznać danej transakcji jako importu usług, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z powyższym, musi on naliczyć od niej VAT wg stawki właściwej w Polsce dla tego rodzaju usługi. Przy czym podstawą opodatkowania w takim wypadku będzie kwota brutto z faktury.

Dowiedz się więcej na temat obowiązku rejestracji do VAT-UE!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań