Blog ifirma.pl

Zawieszenie działalności firmy a umowa o dzieło

|
|
3 minut czytania
Przychód z działalności a zawieszenie działalności gospodarczej
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej nie pozbawia nas prawa do korzystania z innych form zatrudnienia. Możemy pracować na umowę o pracę, na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Jeśli zawiesimy działalność gospodarczą, to również nie oznacza, że w dalszym ciągu nie możemy pracować na te dodatkowe umowy. W dzisiejszej publikacji odpowiemy sobie na pytanie, czy decydując się na zawieszenie działalności gospodarczej możemy pracować na umowę o dzieło?

Umowa o dzieło a działalność gospodarcza

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą muszą znać i pamiętać o wielu przepisach, wiadomo, że wszystkiego nie wyczytamy z ustawy. Do tego trzeba wiedzieć, że bardzo często jest tak, że dane zagadnienie regulują przepisy z różnych aktów prawnych, co jeszcze dodatkowo komplikuje sprawę. Jeżeli chodzi o umowę o dzieło i prowadzenie działalności gospodarczej, to kluczowe będzie ustalenie, czy wykonywane przez nas czynności mieszczą się lub nie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Tę kwestię należy ustalić już na samym początku, zanim podpiszemy taką umowę.

Jeśli czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło:

Mieszczą się w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej – rozliczenia umowy dokonujemy w działalności
Nie mieszczą się w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej – rozliczenia umowy dokonujemy poza działalnością

O tej zasadzie przedsiębiorca powinien również pamiętać w chwili, kiedy podejmie decyzję o zawieszeniu działalności gospodarczej. Szczególną uwagę urzędu skarbowego może zwrócić zmiana przeważającego kodu PKD w prowadzonej działalności gospodarczej tuż przed zawieszeniem działania firmy i późniejsze podpisanie umowy o dzieło w zmienionym zakresie. Może to być potraktowane, jak celowe działanie i zakwestionowane przez fiskusa.

Zawieszenie działalności firmy a umowa o dzieło

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać żadnych czynności typowych dla prowadzenia działalności. Przykładowo nie może wystawiać w tym okresie dokumentów sprzedaży (faktur, rachunków, paragonów) i osiągać z tego tytułu przychodów. Trzeba o tym pamiętać również w kontekście wykonywania umowy o dzieło, jeśli jest ona rozliczana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku, jeśli w dalszym ciągu chcemy współpracować na umowę o dzieło, to nie możemy zawiesić działalności lub powinniśmy ją zamknąć.

Podsumowanie

Z tego co ustaliliśmy wynika, że praca na umowę o dzieło jest możliwa w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, ale pod pewnymi warunkami. Przedsiębiorca musi wiedzieć, czy przedmiot umowy o dzieło pokrywa się z zakresem czynności w działalności, czy też nie. Jeśli się pokrywa, to wówczas wystawia fakturę lub rachunek a więc jest to jednoznaczne, że nie może tego robić, jak firma nie będzie funkcjonować. Dotyczy to umów, które zostały podpisane jeszcze wtedy kiedy działalność była prowadzona, ale również tych, które zostałyby zawarte już w trakcie zawieszenia działalności. Natomiast jeśli umowa obejmuje zupełnie inne czynności, poza działalnością gospodarczą, to nie ma przeciwwskazań, żeby przedsiębiorca ją realizował. Uzyskany w ten sposób przychód będzie stanowił dla niego dochód z działalności wykonywanej osobiście.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie