Zezwolenia niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce mają obowiązek zarejestrowania jej w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym (wyjątek stanowi nowa forma – tzw. działalność nierejestrowana). Czy zakładanie działalności gospodarczej wiąże się z uzyskaniem zezwolenia? Czy poza wypełnieniem wniosku CEIDG-1 przyszły przedsiębiorca powinien zrobić coś jeszcze?  Wejdź i dowiedz się więcej!

Zezwolenia tylko w przypadku niektórych działalności

To, czy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne będą dodatkowe zezwolenia (koncesje lub licencje) uzależnione jest przede wszystkim od tego, czym planujemy się zajmować. Zanim podejmiemy decyzję o założeniu firmy warto sprawdzić, czy nasza działalność nie wymaga dodatkowych uprawnień (zezwoleń, koncesji, licencji) lub nie jest tzw. działalnością regulowaną (jak np. działalność kantorowa czy lekarska).

Koncesja jest bowiem niezbędna w przypadku działalności obejmującej m.in.:

  • ochronę mienia i osób,
  • przewozy lotnicze,
  • prowadzenie kasyna,
  • wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję oraz obrót paliwami i energią.

O udzielenie licencji powinni wystąpić przedsiębiorcy zajmujący się m.in.:

  • transportem taksówką,
  • usługami detektywistycznymi,
  • ochroną mienia lub osób.

Inne zezwolenia, które mogą okazać się niezbędne przy prowadzeniu działalności gospodarczej to np.:

  • zezwolenie na hurtową i detaliczną sprzedaż alkoholu,
  • zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej,
  • zezwolenie na wytwarzanie i dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych, prowadzenie aptek ogólnodostępnych czy hurtowni farmaceutycznych.

Działalność bez zezwolenia – jakie konsekwencje?

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganych zezwoleń jest wykroczeniem, za które grożą sankcje określone w art. 601 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przytoczonym przepisem prawa, osoby, które nie zarejestrują działalności lub prowadzą działalność bez wymaganych zezwoleń, mogą podlegać karze grzywny, a nawet ograniczenia wolności.

 

Sprawdź, o jakich 3 rzeczach powinieneś wiedzieć, zanim założysz własną firmę!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK