



Zmiana nazwy spółki z o.o. jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku formalności począwszy od podjęcia uchwały wspólników o zmianie umowy spółki, przez zmianę umowy spółki z o.o., a skończywszy na jej zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
W pierwszej kolejności wskazać należy, że zmiana nazwy spółki z o.o. wiąże się ze zmianą umowy spółki, bowiem umowa spółki zawiera zapisy dotyczące jej firmy (nazwy). Zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, aby zmienić nazwę spółki, konieczne jest dokonanie zmiany w umowie spółki, w szczególności w paragrafie, który określa nazwę spółki (firmę).
Jako że zmiana nazwy spółki z o.o. wiąże się ze zmianą umowy spółki, to przypomnimy kilka kluczowych zasad dotyczących zmiany umowy spółki z o.o.
Uchwała wspólników – co do zasady zarówno uchwała wspólników o zmianie umowy (np. dotycząca zmiany nazwy spółki z o.o.), jak i uchwała zarządu dotycząca obniżenia kapitału, muszą być zawarte w protokole sporządzonym przez notariusza.
Wyjątek od zasady. Zmiana umowy przy wykorzystaniu wzorca umowy:
Więcej na temat zmiany umowy spółki z o.o. znajdziesz w tym artykule.
Aby zmienić nazwę spółki z o.o. należy dokonać kilku czynności:
Zgromadzenie wspólników musi podjąć uchwałę o zmianie nazwy spółki, która musi zostać przyjęta większością głosów.
Następnie należy dokonać zmian w treści umowy spółki, taka czynności może zostać wykonana na dwa sposoby, tj.:
Zmiana nazwy musi zostać zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą formularza KRS-Z3.
Zmiana nazwy spółki jest skuteczna dopiero po zarejestrowaniu jej w KRS. Od momentu wpisu do rejestru spółka formalnie będzie funkcjonować pod nową nazwą.
Po zmianie nazwy spółki z o.o. zmienia się jej tylko nazwa firmy, ale sama spółka pozostaje tą samą jednostką prawną, zachowując swoje prawa, obowiązki oraz historię. Inaczej mówiąc, zmiana nazwy spółki z o.o. oznacza, że firma będzie występować pod nową nazwą w obrocie prawnym i w kontaktach z zewnętrznymi podmiotami, ale jej status prawny, zobowiązania i inne aspekty pozostaną takie same.
Wśród konsekwencji można wyróżnić:
Z praktycznego punktu widzenia warto zapamiętać, że zmiana nazwy spółki z o.o. nie wpływa na istniejące zobowiązania spółki ani jej strukturę organizacyjną, tylko aktualizuje dane rejestrowe. Zmiana nazwy spółki z o.o. oznacza, że firma będzie występować pod nową nazwą w obrocie prawnym i w kontaktach z zewnętrznymi podmiotami.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.