Blog ifirma.pl

Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.

|
|
4 minut czytania
Zmniejszenie obciążeń fiskalnych jest zawsze dobrą informacją, którą warto się dzielić. Tak też jest w tym przypadku. Niższy PIT wyższe koszty uzyskania przychodów sprawdź kiedy to nastąpi.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% obejmie swoim zasięgiem prawie 25 milionów Polaków. Taka zmiana jest niewątpliwie najbardziej zauważalna, ponieważ dotyczy osób pracujących, bez względu na formę zatrudnienia, od umów o pracę po wszelkiego rodzaju umowy cywilnoprawne. Obejmie również emerytów, rencistów, przedsiębiorców, wszystkie osoby uzyskujące dochody opodatkowane 18% stawką podatku dochodowego. Dodatkowo osoby zatrudnione na umowę o pracę odczują wzrost wynagrodzenia netto do wypłaty dzięki podwyższonym kosztom uzyskania przychodów. Wszyscy zainteresowani czekają z niecierpliwością od kiedy?

Jakie wymierne korzyści przyniosą wprowadzane zmiany?

Wzrost kosztów uzyskania przychodów ma być ponad dwukrotny. Obniżka podatku PIT z 18% do 17% o jeden punkt procentowy również przyniesie wymierną korzyść. Szczegółowe informacje wraz z zestawieniami liczbowymi były opisane w publikacji niższa stawka PIT wyższe koszty uzyskania przychodów. W skali roku przy minimalnym wynagrodzeniu 2.250 zł każda osoba zyska 472 zł.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Co dalej z ustawą?

Projekt ustawy zatwierdził Sejm 30 sierpnia, Senat 31 sierpnia i 2 września 2019 roku przedłożono ustawę do podpisu Prezydentowi. W najbliższych dniach ustawa po podpisaniu przez Prezydenta będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowa skala podatkowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Natomiast jeżeli chodzi o zmiany, które wejdą w życie jeszcze w bieżącym roku to o nich poniżej.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku

Wyższe koszty uzyskania przychodów będą już obowiązywały od 1 października 2019 roku. A więc koszty te wyniosą dla przykładu 250 zł i 300 zł miesięcznie, co automatycznie zwiększy limit kosztów rocznych i spowoduje ich wzrost odpowiednio:

 • z 1.335,00 zł na 1.751,25 zł – jednoetatowcy z tej samej miejscowości co zakład pracy,
 • z 1.668,72 zł na 2.151,54 zł – jednoetatowcy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości,
 • z 2.002,05 zł na 2.626,54 zł – wieloetatowcy z tej samej miejscowości co zakład pracy,
 • z 2.502,56 zł na 3.226,92 zł – wieloetatowcy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości.
Program do faktur – Darmowe konto

Obniżenie stawki podatku PIT w trakcie 2019 roku

Jest to sytuacja kuriozalna nie znana do tej pory, ma charakter epizodyczny. Za cały 2019 rok obniżona zostanie stawka podatku PIT z 18% do 17,75%.

Przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy przez płatników od 1 października do 31 grudnia 2019 roku należy zamiast stawki 18% stosować stawkę 17% podatku PIT. Na wniosek pracownika (podatnika) pracodawca (płatnik) zamiast stawki 17% zastosuje stawkę 17,75%. Kwota zmniejszająca podatek od października do grudnia wyniesie 1/12 kwoty 525,12 zł. Więcej dowiesz się tutaj.

Ważna informacja dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Od 1 października 2019 roku przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy należy zmniejszać podatek o kwotę 548,30 zł. Wynika to z pomnożenia kwoty wolnej 3.089 zł x 17,75% = 548,30 zł.

▲ wróć na początek

Zmiana przepisów od 1 stycznia 2020 roku

Docelowa stawka podatku PIT w wysokości 17% będzie obowiązywać od 2020 roku. Taka sama sytuacja dotyczy docelowych kosztów uzyskania przychodów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Zmiany są rewolucyjne i pozostaje niewiele czasu na dostosowanie programów księgowych, aby sprostały nowym wymaganiom ustawowym.

Zerowy PIT dla młodych sprawdź.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie