Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.

zmiany w skali podatkowej PIT

Zmniejszenie obciążeń fiskalnych jest zawsze dobrą informacją, którą warto się dzielić. Tak też jest w tym przypadku. Niższy PIT wyższe koszty uzyskania przychodów sprawdź kiedy to nastąpi.

Obniżenie stawki podatku PIT z 18% do 17% obejmie swoim zasięgiem prawie 25 milionów Polaków. Taka zmiana jest niewątpliwie najbardziej zauważalna, ponieważ dotyczy osób pracujących, bez względu na formę zatrudnienia, od umów o pracę po wszelkiego rodzaju umowy cywilnoprawne. Obejmie również emerytów, rencistów, przedsiębiorców, wszystkie osoby uzyskujące dochody opodatkowane 18% stawką podatku dochodowego. Dodatkowo osoby zatrudnione na umowę o pracę odczują wzrost wynagrodzenia netto do wypłaty dzięki podwyższonym kosztom uzyskania przychodów. Wszyscy zainteresowani czekają z niecierpliwością od kiedy?

Jakie wymierne korzyści przyniosą wprowadzane zmiany?

Wzrost kosztów uzyskania przychodów ma być ponad dwukrotny. Obniżka podatku PIT z 18% do 17% o jeden punkt procentowy również przyniesie wymierną korzyść. Szczegółowe informacje wraz z zestawieniami liczbowymi były opisane w publikacji niższa stawka PIT wyższe koszty uzyskania przychodów. W skali roku przy minimalnym wynagrodzeniu 2.250 zł każda osoba zyska 472 zł.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.

Co dalej z ustawą?

Projekt ustawy zatwierdził Sejm 30 sierpnia, Senat 31 sierpnia i 2 września 2019 roku przedłożono ustawę do podpisu Prezydentowi. W najbliższych dniach ustawa po podpisaniu przez Prezydenta będzie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowa skala podatkowa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Natomiast jeżeli chodzi o zmiany, które wejdą w życie jeszcze w bieżącym roku to o nich poniżej.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.

Zmiany obowiązujące od 1 października 2019 roku

Wyższe koszty uzyskania przychodów będą już obowiązywały od 1 października 2019 roku. A więc koszty te wyniosą dla przykładu 250 zł i 300 zł miesięcznie, co automatycznie zwiększy limit kosztów rocznych i spowoduje ich wzrost odpowiednio:

  • z 1.335,00 zł na 1.751,25 zł – jednoetatowcy z tej samej miejscowości co zakład pracy,
  • z 1.668,72 zł na 2.151,54 zł – jednoetatowcy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości,
  • z 2.002,05 zł na 2.626,54 zł – wieloetatowcy z tej samej miejscowości co zakład pracy,
  • z 2.502,56 zł na 3.226,92 zł – wieloetatowcy dojeżdżający do pracy z innej miejscowości.
Program do faktur – Darmowe konto Zmiany w skali podatkowej PIT z 18% na 17,75%, wyższe koszty uzyskania przychodów już od 1 października 2019 roku.

Obniżenie stawki podatku PIT w trakcie 2019 roku

Jest to sytuacja kuriozalna nie znana do tej pory, ma charakter epizodyczny. Za cały 2019 rok obniżona zostanie stawka podatku PIT z 18% do 17,75%.

Przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy przez płatników od 1 października do 31 grudnia 2019 roku należy zamiast stawki 18% stosować stawkę 17% podatku PIT. Na wniosek pracownika (podatnika) pracodawca (płatnik) zamiast stawki 17% zastosuje stawkę 17,75%. Kwota zmniejszająca podatek od października do grudnia wyniesie 1/12 kwoty 525,12 zł. Więcej dowiesz się tutaj.

Ważna informacja dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Od 1 października 2019 roku przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy należy zmniejszać podatek o kwotę 548,30 zł. Wynika to z pomnożenia kwoty wolnej 3.089 zł x 17,75% = 548,30 zł.

▲ wróć na początek

Zmiana przepisów od 1 stycznia 2020 roku

Docelowa stawka podatku PIT w wysokości 17% będzie obowiązywać od 2020 roku. Taka sama sytuacja dotyczy docelowych kosztów uzyskania przychodów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku.

Zmiany są rewolucyjne i pozostaje niewiele czasu na dostosowanie programów księgowych, aby sprostały nowym wymaganiom ustawowym.

Zerowy PIT dla młodych sprawdź.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość