Zwrot z VAT-REF – jak go księgować?

Zwrot z VAT-REF

Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej.

Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej. Poznaj więcej szczegółów na ten temat.

VAT-REF a podatek dochodowy

Odzyskany VAT stanowi pozostały przychód z działalności gospodarczej, zatem konieczne jest jego ujęcie w KPiR lub ewidencji przychodów.

Co ważne, w kosztach możemy uwzględnić także opłaty dodatkowe związane z otrzymaniem zwrotu – m.in. prowizje bankowe (np. za przewalutowanie) i różnice kursowe.

VAT-REF – księgowanie

Odzyskany VAT należy ująć jako przychód w dacie otrzymania przelewu. Co ważne, księgujemy go w kwocie wynikającej z decyzji. Wartość przychodu wykazaną w decyzji w walucie obcej przeliczamy na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego lub Europejskiego Banku Centralnego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na konto.

Przedsiębiorca może dowolnie wybrać, z którego banku zaczerpnie kurs walutowy. Po dokonaniu pierwszego przeliczenia warto konsekwentnie korzystać z kursów wybranego banku, aby nie wzbudzić wątpliwości organów skarbowych.

Różnice kursowe a VAT-REF

Jeśli w ramach działalności dysponujemy kontem złotówkowym, zwrot podatku otrzymamy przeliczony już na złotówki. W związku z płynnością kursów walut kwota ta nie będzie prawdopodobnie dokładnie taka sama, jak wykazana w decyzji. Dlatego też po uzyskaniu zwrotu konieczne będzie wyliczenie różnic kursowych. W tym wypadku powinniśmy posługiwać się rzeczywistym kursem walut, który został zastosowany przez bank. Wyliczone różnice będą stanowiły przychód lub koszt z działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. MAGDA

    WITAM,
    CZY ARTYKUŁ NA OBECNY STAN PRAWNY JEST AKTUALNY?

  2. Ifirma

    W dacie kiedy udzielana jest odpowiedź dane zawarte w tekście są aktualne.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość