Blog ifirma.pl

Zwrot z VAT-REF – jak go księgować?

|
|
2 minut czytania
Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej. Poznaj więcej szczegółów na ten temat.

VAT-REF a podatek dochodowy

Odzyskany VAT stanowi pozostały przychód z działalności gospodarczej, zatem konieczne jest jego ujęcie w KPiR lub ewidencji przychodów.

Co ważne, w kosztach możemy uwzględnić także opłaty dodatkowe związane z otrzymaniem zwrotu – m.in. prowizje bankowe (np. za przewalutowanie) i różnice kursowe.

VAT-REF – księgowanie

Odzyskany VAT należy ująć jako przychód w dacie otrzymania przelewu. Co ważne, księgujemy go w kwocie wynikającej z decyzji. Wartość przychodu wykazaną w decyzji w walucie obcej przeliczamy na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego lub Europejskiego Banku Centralnego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na konto.

Przedsiębiorca może dowolnie wybrać, z którego banku zaczerpnie kurs walutowy. Po dokonaniu pierwszego przeliczenia warto konsekwentnie korzystać z kursów wybranego banku, aby nie wzbudzić wątpliwości organów skarbowych.

Różnice kursowe a VAT-REF

Jeśli w ramach działalności dysponujemy kontem złotówkowym, zwrot podatku otrzymamy przeliczony już na złotówki. W związku z płynnością kursów walut kwota ta nie będzie prawdopodobnie dokładnie taka sama, jak wykazana w decyzji. Dlatego też po uzyskaniu zwrotu konieczne będzie wyliczenie różnic kursowych. W tym wypadku powinniśmy posługiwać się rzeczywistym kursem walut, który został zastosowany przez bank. Wyliczone różnice będą stanowiły przychód lub koszt z działalności gospodarczej.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 7 lutego 2023 o 14:02
   MAGDA

   WITAM,
   CZY ARTYKUŁ NA OBECNY STAN PRAWNY JEST AKTUALNY?

  2. 10 marca 2023 o 13:15
   Ifirma

   W dacie kiedy udzielana jest odpowiedź dane zawarte w tekście są aktualne.

  3. 12 maja 2023 o 15:12
   Dominika

   Witam, interesuje mnie czy vat-ref można uznać jako koszt uzyskania przychodu, a zwrot z jego tytułu jako przychód podatkowy?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie