Zwrot z VAT-REF – jak go księgować?

Zwrot z VAT-REF

Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej.

Procedura VAT-Refund pozwala na odzyskanie VAT zapłaconego w innych państwach Unii Europejskiej, a niedotyczącego WNT lub importu usług. Po dopełnieniu formalności i uzyskaniu akceptacji wniosku należy pamiętać o wykazaniu zwrotu VAT-REF w swojej działalności gospodarczej. Poznaj więcej szczegółów na ten temat.

VAT-REF a podatek dochodowy

Odzyskany VAT stanowi pozostały przychód z działalności gospodarczej, zatem konieczne jest jego ujęcie w KPiR lub ewidencji przychodów.

Co ważne, w kosztach możemy uwzględnić także opłaty dodatkowe związane z otrzymaniem zwrotu – m.in. prowizje bankowe (np. za przewalutowanie) i różnice kursowe.

VAT-REF – księgowanie

Odzyskany VAT należy ująć jako przychód w dacie otrzymania przelewu. Co ważne, księgujemy go w kwocie wynikającej z decyzji. Wartość przychodu wykazaną w decyzji w walucie obcej przeliczamy na złotówki według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego lub Europejskiego Banku Centralnego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na konto.

Przedsiębiorca może dowolnie wybrać, z którego banku zaczerpnie kurs walutowy. Po dokonaniu pierwszego przeliczenia warto konsekwentnie korzystać z kursów wybranego banku, aby nie wzbudzić wątpliwości organów skarbowych.

Różnice kursowe a VAT-REF

Jeśli w ramach działalności dysponujemy kontem złotówkowym, zwrot podatku otrzymamy przeliczony już na złotówki. W związku z płynnością kursów walut kwota ta nie będzie prawdopodobnie dokładnie taka sama, jak wykazana w decyzji. Dlatego też po uzyskaniu zwrotu konieczne będzie wyliczenie różnic kursowych. W tym wypadku powinniśmy posługiwać się rzeczywistym kursem walut, który został zastosowany przez bank. Wyliczone różnice będą stanowiły przychód lub koszt z działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. MAGDA

    WITAM,
    CZY ARTYKUŁ NA OBECNY STAN PRAWNY JEST AKTUALNY?

    • Ifirma

      W dacie kiedy udzielana jest odpowiedź dane zawarte w tekście są aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość