Krajowy system e-faktur

Samofakturowanie w Krajowym Systemie E-Faktur

samofakturowanie w KSeF

Czy samofakturowanie w KSEF wymaga szczeg贸lnych uprawnie艅?

Do wystawienia faktury w trybie samofakturowania w KSeF konieczne są te same uprawnienia co w przypadku faktury standardowej oraz fakt nadania roli samofakturowania przez podmiot występujący w roli sprzedawcy.

Kto może wskazać podmioty uprawnione do samofakturowania?

  • bezpośrednio uprawnić nabywcę do wystawiania faktur KSeF w drodze samofakturowania,
  • upoważnić do nadawania uprawnień w KSeF inne osoby (możemy je nazwać “prawą ręką” sprzedawcy), które będą uprawniać nabywców do wystawiania faktur w drodze samofakturowania.

Nabywcy, którzy dostali uprawnienia do samofakturowania w KsEF od sprzedawcy mogą uprawniać kolejne osoby do samofakturowania na rzecz sprzedawcy (możemy je nazwać “prawą ręką” nabywcy)..

Przedsiębiorca – uprawnienia bezpośrednie

Przedsiębiorca – sprzedawca może nadać uprawnienie do samofakturowania wskazanemu nabywcy. Będzie on uprawniony do wystawiania faktur w imieniu sprzedawcy.

Przykład 1

Pan Kamil świadczy usługi informatyczne dla pani Magdy. Przedsiębiorcy mają podpisaną umowę o samofakturowaniu. Pan Kamil może nadać w KSeF uprawnienie pani Magdzie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania (rolę samofakturującego).

Osoba fizyczna uprawniona przez sprzedawcę

Osoba fizyczna uprawniona przez sprzedawcę w zakresie nadawania uprawnień w KSeF (jego “prawa ręka”), może wskazywać podmioty/osoby, które jako nabywcy mogą wystawiać faktury w procedurze samofakturowania w imieniu sprzedawcy.

Przykład 2

Pan Kamil nadał uprawnienia do nadawania uprawnień w KSeF dla pani Izabeli. Pani Izabela może wskazać nabywcę, który będzie uprawniony do samofakturowania w imieniu i na rzecz pana Kamila.

Kto może wystawiać faktury w drodze samofakturowania?

Sprzedawca uprawniający nabywcę do samofakturowania będzie musiał nadać nabywcy to uprawnienie w KSeF. Faktury w ramach tej procedury będą mogły być wystawiane bezpośrednio przez nabywcę lub przez podmioty/osoby uprawnione przez niego do wystawiania faktur w KSeF.

Nabywca – uprawnienia bezpośrednie

Faktury w ramach samofakturowania może wystawić nabywca, uprawniony przez sprzedawcę (patrz. przykład 1.)

Osoba fizyczna uprawniona przez samofakturującego (nabywcę)

Osoba fizyczna uprawniona przez nabywcę (samofakturującego) do wystawiania faktur, automatycznie posiada uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania w imieniu sprzedawcy – jeśli przedsiębiorca nadający uprawnienia (nabywca) ma z danym sprzedawcą umowę w sprawie samofakturowania.

Przykład 3

Pani Magda, która nabywa usługi od pana Kamila ma z nim zawartą umowę w sprawie samofakturowania. Pani Magda (która ma uprawnienia do samofakturowania w KSeF od pana Kamila) nadała uprawnienia do wystawiania faktury w KSeF dla pani Pauliny. Oznacza to, że pani Paulina może wystawiać faktury w drodze samofakturowania w imieniu pana Kamila (sprzedawcy) dla pani Magdy.

Podmiot (i osoby przez niego wskazane) uprawnione przez nabywcę

Podmiot uprawniony przez nabywcę do wystawiania faktur, automatycznie posiada uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania. Dany podmiot może ponadto nadać uprawnienia do wystawiania faktur konkretnym osobom.

Przykład 4.

Pani Magda jest uprawniona do samofakturowania na rzecz pana Kamila, który świadczy dla niej usługi programistyczne. Pani Magda nadała uprawnienia do wystawiania faktur dla biura rachunkowego IFIRMA. Z kolei biuro rachunkowe, nadało uprawnienia do wystawiania faktur dla swojego pracownika; pani Kasi. Oznacza to, że pani Kasia może wystawiać faktury w procedurze samofakturowania na rzecz pana Kamila dla pani Magdy.

Sprzedawca będzie miał w systemie KSeF dostęp do faktur wystawionych przez nabywcę w ramach procedury samofakturowania. Nie ma konieczności przekazywania sprzedawcy nr KSeF wystawionych faktur.

  samofakturaowanie w KsEF - infografika

Najwa偶niejsze pytania

  1. 🔸Kiedy samofakturowanie w KSeF jest mo偶liwe?

    Samofakturowanie jest mo偶liwe, je艣li sprzedawca i nabywca zawarli umow臋 w sprawie wystawiania faktur w imieniu i na rzecz sprzedawcy przez kupuj膮cego.

Klauzula/ zastrze偶enie prawne na ifirma.pl

Zach臋camy do komentowania naszych artyku艂贸w. Wyra藕 swoje zdanie i w艂膮cz si臋 w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk贸w i ksi臋gowo艣ci) u偶ytkownik贸w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon 鈥 skontaktuj si臋 z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib膮 we Wroc艂awiu. Dodaj膮c komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi臋 i nazwisko, adres e-mail oraz tre艣膰 komentarza. W systemie odnotowywany jest tak偶e adres IP, z wykorzystaniem kt贸rego doda艂e艣 komentarz. Dane zostaj膮 zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s膮 przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj膮cej z dodania komentarza. Dane s膮 przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r贸wnie偶 w celu obrony lub dochodzenia roszcze艅. Dane w bazie systemu WordPress s膮 w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg贸艂ach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si臋 ze strony polityki prywatno艣ci serwisu ifirma.pl.

O ksi臋gowo艣ci wiemy wszystko,
偶eby艣 Ty nie musia艂

Daj si臋 zaskoczy膰 profesjonalnej wiedzy naszych ksi臋gowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r臋ce. A mo偶e wolisz samodzieln膮 ksi臋gowo艣膰? Nasz program do ksi臋gowania online jest wyj膮tkowo prosty i intuicyjny w obs艂udze, podobnie jak narz臋dzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r臋czymy za ka偶d膮 z us艂ug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si臋 z nami

Wygodne
integracje i u艂atwienia

Sprawd藕 wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty spos贸b zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl 艂膮czy si臋 r贸wnie偶 z urz膮dzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelew贸w do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienn膮 prac臋 i samodzielne ksi臋gowanie.

Dzi臋ki integracji z baz膮 GUS u艂atwiamy te偶 wystawianie faktur - wystarczy, 偶e wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupe艂ni si臋 automatycznie.