Polski ład

Wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku – kolejne zmiany

Wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku

Zatrudniasz pracowników i naliczasz im wynagrodzenia? Sprawdź, jakie zmiany w sprawie naliczania wynagrodzeń mają się znaleźć w ustawie zmieniającej Polski Ład.

Pracodawcy mają niełatwe życie, jeżeli chodzi o wyliczanie wynagrodzeń pracowników w 2022 roku. W momencie, jak się okazało, że wypłaty dokonywane od 1 stycznia 2022 roku są niższe od tych wypłacanych według stanu na 31.12.2021 r., podjęta została decyzja o wprowadzeniu regulacji w postaci wydania rozporządzenia w tym temacie. Sprawdźmy, jakie kolejne zmiany w tym zakresie przygotował rząd.

Wyliczanie wynagrodzeń w 2022 roku w oparciu o Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku

Przedmiotowe Rozporządzenie nazywane jest potocznie zaliczkowym, zostały w nim zapisane zasady naliczania i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy w 2022 roku.

Podniosły się głosy, że ranga Rozporządzenia w tak ważnej sprawie, jak naliczanie zaliczek na podatek dochodowy jest niewystarczająca, dlatego Minister Finansów przygotował ustawę zmieniającą m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiana ustawy o podatku dochodowym w zakresie wyliczania wynagrodzeń w 2022 roku

Jak wynika z przygotowanego projektu ustawy regulacje wprowadzone wspomnianym Rozporządzeniem z 7 stycznia 2022 roku zostały przeniesione wprost do ustawy o PIT. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu, zmiany wprowadzane ustawą nie wpłyną na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatników na podstawie rozporządzenia zaliczkowego. Wprowadzony mechanizm wyliczania zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku ma zapewnić zachowanie wynagrodzenia przez podatników na wyrównanym poziomie przez większość 2022 r. Nowy przepis ustawy o PIT (art. 53a) znajdzie zastosowanie w stosunku, do tych pracowników, których miesięczne kwoty przychodów nie przekraczają 12.800,00 zł. Wprowadzana zmiana ustawy o podatku dochodowym przejmie regulacje, które zostały wprowadzone Rozporządzeniem z dnia 7 stycznia 2022 roku.

Według informacji na stronie Sejmowej dnia 28 stycznia 2022 roku ustawa została przekazana Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

wyliczanie wynagrodzeń 2022 infografika

 
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie