Prowadząc własną działalność gospodarczą, koniec roku powinniśmy kojarzyć z formalnościami w księdze przychodów i rozchodów. Jedną z ważniejszych jest konieczność sporządzenia spisu z natury na zakończenie roku podatkowego.
Od początku nowego roku podatkowego przedsiębiorca może zmienić sposób ujmowania kosztów w czasie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, bez konieczności informowania o tym fakcie US (potwierdza to interpretacja US Poznań-Jeżyce sygn. SD/415-29/06). Do wyboru ma on dwie metody – metodę memoriałową (trudniejszą, ale bardziej rzetelną) lub metodę kasową (tzw. uproszczoną).
Przedsiębiorcy wpisują w KPiR osiągnięte przychody oraz koszty poniesione w związku z prowadzoną działalnością, które spełniają warunki określone w ustawie o PIT. Co ważne, mają oni do wyboru dwie metody ujmowania wydatków w księdze – metodę uproszczoną (kasową) oraz memoriałową. Zdecydowana większość podatników decyduje się na prowadzenie KPiR zgodnie z pierwszą z nich – dlaczego?
Jak zaksięgować zasiłek chorobowy w książce przychodów i rozchodów? W podatkowej książce przychodów i rozchodów (KPiR), w kolumnach o numerach od 7 do 9, wykazuje się wyłącznie przychody związane z działalnością gospodarczą. Kolumna 7 przeznaczona jest przede wszystkim do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i sprzedaży usług. Kolumna 8 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika. W kolumnie 9 wpisujemy podsumowanie przychodów z obu wcześniejszych kolumn.
Kwestię księgowania faktur korygujących należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach – zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Mali podatnicy, rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub liniowo, nie muszą od razu prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych.
Zasady prowadzenia kpir oraz rodzaje dokumentów, które są podstawą do zaksięgowania Zapisy w księdze dokonywane są w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Zgodnie z § 12. 3 Rozporządzenia o KpiR podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są: 1) faktury, faktury […]
Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów (PKPiR) mają obowiązek prowadzić następujące podmioty: osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, spółki cywilne, jawne i partnerskie, których właścicielami są osoby fizyczne, jeżeli osiągnięte przez nie przychody netto nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro (dla 2014 r. limit przychodów wynosi 5 059 560 zł). Ponadto, zgodnie z art. […]
Podatkowa księga przychodów i rozchodów to nieskomplikowana i wymagająca stosunkowo niewiele czasu forma prowadzenia księgowości. Celem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest rozliczenie podatku od dochodu uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej (PIT-5/PIT-5L). Jest ona przeznaczona dla osób, które nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych i nie wybrały ryczałtowego opodatkowania podatkiem dochodowym. Księga przychodów i […]