



Dokapitalizowanie spółki z o.o. to sposób na zwiększenie jej zasobów finansowych, który może odbyć się m.in. poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty wspólników lub pożyczki udzielone przez wspólników.
Kapitał zakładowy spółki to majątek, który wspólnicy wnoszą do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podczas jej zakładania. Jego minimalna wysokość to 5 tys. zł, a wartość jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. Wkłady mogą mieć formę gotówkową lub bezgotówkową (np. aportu).
Kapitał zakładowy musi być w całości pokryty przed rejestracją spółki w KRS – dopiero wtedy możliwe jest rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę.
Kapitał zakładowy w spółce z o.o. można zmienić, a mianowicie może być on podwyższany lub obniżany w zależności od potrzeb spółki. Jednakże takie działania wymagają:
Wyjątkiem jest spółka założona w systemie S24 – tam możliwe są zmiany bez udziału notariusza, przy użyciu wzorca uchwały online.
Dokapitalizowanie spółki z o.o., to proces zwiększania jej środków finansowych w celu poprawy płynności lub rozwoju działalności spółki. Można je przeprowadzić na kilka sposobów, np. poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty wspólników czy też pożyczki.
POWIĘKSZENIE KAPITAŁU ZAKŁADOWEGO SPÓŁKI Z O.O.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wygląda podwyższenie kapitału zakładowego, to przeczytaj ten artykuł.
DOPŁATY W SPÓŁCE Z O.O.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat dopłat w spółce z o.o., to przeczytaj ten artykuł.
POŻYCZKA OD WSPÓLNIKA
Kolejnym sposobem na dokapitalizowanie jest udzielenie spółce z o.o. pożyczki. Czynność ta polega na udzieleniu spółce przez jej wspólnika środków pieniężnych na podstawie umowy pożyczki, bez obejmowania nowych udziałów ani podwyższania kapitału zakładowego. Co ważniejsze, pożyczka nie zmienia struktury właścicielskiej i nie wpływa na wysokość udziałów.
W zakresie pożyczki od wspólnika należy zapamiętać, że zawarcie umowy pożyczki między wspólnikiem a spółką z o.o. powinno:
Tak, dopłaty do spółki z o.o. są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), co wynika z przepisu art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, ponieważ za zmianę umowy spółki kapitałowej (a więc także spółki z o.o.) uważa się m.in. wniesienie dopłat przez wspólników.
Tak, podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. również podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), co wynika z przepisu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się m.in.:
Zależy od tego, kto jej udziela:
Dokapitalizowanie spółki z o.o. to sposób na zwiększenie jej środków finansowych i poprawę płynności. Może nastąpić poprzez podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty wspólników albo udzielenie pożyczki przez wspólnika. Każde z tych rozwiązań ma inne skutki prawne i podatkowe, dlatego warto dobrać odpowiednią formę do sytuacji spółki.
FORMA DOKAPITALIZOWANIA | OPIS | SKUTEK PODATKOWY (PCC) |
PODWYŻSZENIE KAPITAŁU ZAKŁADOWEGO | wkłady pieniężne wspólników lub środki z kapitału zapasowego – wymaga zmiany umowy spółki | PCC 0,5% – jako zmiana umowy spółki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC) |
DOPŁATY WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI | świadczenia pieniężne zasilające kapitał zapasowy – bez zwiększenia kapitału zakładowego | PCC 0,5% –jako zmiana umowy spółki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o PCC) |
POŻYCZKA OD WSPÓLNIKA SPÓŁKI | zwrotne finansowanie spółki przez wspólnika spółki z o.o. | zwolnione z PCC (art. 9 pkt 10 lit. i ustawy o PCC) – pod warunkiem, że pożyczka jest udzielona przez wspólnika spółki |
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.