Blog ifirma.pl

Rozliczenie samochodu elektrycznego w firmie

|
|
4 minut czytania
Przedsiębiorcy oprócz standardowych samochodów, mogą w firmie wykorzystywać także auta elektryczne. Jakie są koszty eksploatacji samochodów elektrycznych, ile można odliczyć w ramach działalności gospodarczej, czy energię do ładowania samochodu można rozliczać na takich samych zasadach jak paliwo?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Niektóre czynniki mogą zachęcić przedsiębiorcę, aby korzystać z samochodu elektrycznego zamiast tego z napędem silnikowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samochodu elektrycznego używać także w działalności gospodarczej i rozliczać go na podobnych zasadach, jak te konwencjonalne.

Wysokość firmowych odliczeń w przypadku samochodu elektrycznego

Rozliczenie aut elektrycznych, jeśli chodzi o wydatki eksploatacyjne wygląda tak samo, jak w przypadku tych tradycyjnych:

 • samochód prywatny wykorzystywany w działalności: 20% PIT oraz 50% VAT,
 • samochód firmowy używany do celów prywatnych: 75% PIT oraz 50% VAT,
 • samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności: 100% PIT oraz 100% VAT.

Jak dokładnie wygląda rozliczenie związane z posiadaniem auta, dokładnie omówiono w artykule: Samochód w firmie – porównanie w pigułce.

Natomiast jeśli chodzi o odpisy amortyzacyjne, to samochody elektryczne objęte są limitem 225 000 zł, a nie 150 000 – jak jest w przypadku samochodów konwencjonalnych. Jak możemy zauważyć – dla pojazdów elektrycznych obowiązuje wyższy o 75 000 zł limit odpisów amortyzacyjnych niż dla aut pozostałych.

Zaś w zakresie odliczania limitowanych składek na ubezpieczenie (np. AC) dla samochodów firmowych – limit 150 000 zł dotyczy zarówno samochodów spalinowych, jak i elektrycznych.

Przykład 1.

Pan Piotr, zwolniony z VAT, kupił samochód elektryczny za 300 000 zł oraz wprowadził samochód do firmy, z użytkowaniem mieszanym. W danym miesiącu Pan Piotr może zaliczyć w koszty następujące wielkości:

Poniesione wydatki Przysługujące odliczenie
Odpis amortyzacyjny (wybrana metoda: 20%) cena samochodu: 300 000 zł 3 750 zł (225 000*0,2)/12
Ubezpieczenie OC (100%) 300 zł 300 zł
Ubezpieczenie AC (proporcjonalnie do limitu 150 000) 400 zł 200 zł (150000/300000)*400
Koszty naprawy (75%) 2300 zł 1725 zł
Przegląd techniczny 100 zł 75 zł

Jak sposoby ładowania samochodu elektrycznego wpływają na firmowe koszty?

Istnieją następujące sposoby ładowania samochodu elektrycznego:

 • w ogólnodostępnych stacjach szybkiego ładowania (DC) – maksymalna moc ładowania to 43 – 350 kWh
 • w ogólnodostępnych stacjach wolnego ładowania (AC) – o maksymalnej mocy 3.7 – 43 kWh,
 • z domowego gniazdka, swoją energią – maksymalna moc, to 2,2 – 3,4 kWh,
 • z tzw. wallboxa – w domu lub w pracy – o maksymalnej mocy 3.4 – 22 kWh.
 • w bezpłatnych punktach ładowania znajdujących się obok np. galerii, hoteli, parkingów, innych obiektów. Czasami, aby móc skorzystać z bezpłatnego ładowania, należy np. zapłacić za parking, zrobić zakupy itp.

Ładowanie samochodu elektrycznego trwa o wiele dłużej niż tankowanie spalinowego, co przekłada się na wyższe rachunki za energię – jeśli samochód jest ładowany z domowego gniazdka. Jednak, mimo że koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu zwiększy rachunki za prąd, to opłaty wciąż będą niższe niż za paliwo – przy obecnych cenach prądu i paliw.

Przy ładowaniu samochodu elektrycznego w warunkach domowych (np. biuro w mieszkaniu) do rozliczenia kosztów firmowych potrzebny jest osobny licznik.
Przykład 2.

Pan Mateusz, zwolniony z VAT, naładował prywatne auto elektryczne, które używa także do celów firmowych:

 • na stacji szybkiego ładowania na 250 km oraz
 • korzystając z energii domowej (używając do ładowania osobnego licznika) również na 250 km

Ile Pan Mateusz może wpisać w koszty przy założeniu zużycia ok. 15 kwH za 100 km?

Koszt naładowania domowego wyniósł pana Mateusza 25 zł, zaś na stacji szybkiego ładowania 100 zł. W związku z tym, pan Mateusz może wrzucić w koszty PIT: 25 zł (20% z 125).

Przykład 3.

Pan Jakub, zwolniony z VAT, naładował firmowe auto elektryczne, które używa także do celów prywatnych:

 • na płatnej stacji wolnego ładowania na 250 km oraz
 • w bezpłatnym punkcie ładującym stojącym przy autostradzie, gdzie, aby skorzystać z darmowego ładowania za parking musiał zapłacić 5 zł/h – również na 250 km

Ile Pan Jakub z może wpisać w koszty przy założeniu cen: 1,43 zł /kWh oraz 0,40 zł/minutę?

Koszt na stacji wolnego ładowania (5 godz.) wyniósł pana Mateusza 180 zł, zaś w bezpłatnym punkcie ładującym, pan Jakub musiał zapłacić za parking 10 zł, ponieważ ładowanie samochodu trwało ok. 2 godzin.

W związku z tym pan Jakub może wrzucić w koszty PIT: 142,50 zł (75% z 190 zł).

Przykład 4.

Pani Magdalena, będąca czynnym podatnikiem VAT i użytkująca samochód prywatny do celów firmowych otrzymała fakturę od firmy energetycznej za zużycie prądu na kwotę 300 zł netto (VAT: 69 zł), w tym 150 zł netto (VAT: 34,5 zł) dotyczyło energii zużytej przez samochód elektryczny, co było wyszczególnione na fakturze. Jaką kwotę może odliczyć pani Magda?

Pani Magda może odliczyć:

 • w VAT: 17,25 zł (50% z 34,5),
 • w PIT: 20%(150+17,25)=33,45

Mimo że cena auta elektrycznego jest dość wysoka, to jednak całościowe koszty posiadania takiego samochodu, mogą kształtować się na niższym poziomie niż posiadanie samochodu spalinowego, z m.in. następujących powodów:

 • energia elektryczna jest tańsza niż paliwo, dlatego mniej kosztuje naładowanie pojazdu elektrycznego niż zatankowanie tradycyjnego,
 • serwisowanie – koszty są niższe, ponieważ auto zużywa się wolniej niż to z napędem silnikowym oraz nie posiada tylu komponentów, co samochód z napędem spalinowym, a zatem nie ma potrzeby ich wymiany,
 • wyższych odpisów amortyzacyjnych,
 • niektóre samochody elektryczne są zwolnione z akcyzy.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 października 2021 o 21:45
   meister

   a co w przypadku ładowania firmowego BEV w nocy, w domu, przy funkcjonującej instalacji fotowoltaicznej?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie