Zmiany w sprawie obrotu paliwami opałowymi

system SENT

Obrót paliwami opałowymi zawsze był obszarem wrażliwym i narażonym na nieprawidłowości czy wręcz oszustwa podatkowe. Na przestrzeni lat fiskus wypracowywał metody szczególnej kontroli firm, które prowadzą tego typu działalność gospodarczą. Kupujesz lub sprzedajesz olej opałowy? Sprawdź co się zmienia.

Obrót paliwami opałowymi zawsze był obszarem wrażliwym i narażonym na nieprawidłowości czy wręcz oszustwa podatkowe. Na przestrzeni lat fiskus wypracowywał metody szczególnej kontroli firm, które prowadzą tego typu działalność gospodarczą. Przed zmianą przepisów olej opałowy sprzedawany do celów grzewczych potwierdzony był oświadczeniem składanym przez nabywcę w formie papierowej. To się miało zmienić od 1 kwietnia 2020 r.

Co się miało zmienić od 1 kwietnia 2020 r.?

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. miał się zakończyć tzw. okres przejściowy, w którym można było składać oświadczenia papierowe. Z tym dniem zarówno osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a wykorzystują olej opałowy do ogrzewania domu lub budynku, jak i firmy prowadzące działalność gospodarczą, które są dostawcami, odbiorcami albo przewoźnikami oleju opałowego, miałyby obowiązek rejestracji do systemu SENT.

 

Co to jest system SENT?

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) został stworzony do rejestrowania towarów wrażliwych takich jak: paliwo, alkohol i wyroby tytoniowe.

Zgłoszenia w SENT dokonuje podmiot wysyłający, odbierający i przewoźnik.

Rejestracja osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej

Osoba fizyczna musi uzyskać status zużywającego podmiotu olejowego (ZPO). W tym celu należy przesłać zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Można tego dokonać poprzez:

  • Portal PUESC,
  • w najbliższym urzędzie skarbowym, gdzie pracownicy pomogą wypełnić zgłoszenie elektroniczne na formularz AKC-RU,
  • przez złożenie zgłoszenia AKC-RU w urzędzie skarbowym – jeżeli nie możesz dokonać rejestracji korzystając z elektronicznych formularzy.

W potwierdzeniu zgłoszenia osoba fizyczna otrzyma numer identyfikacyjny dla miejsca dostawy lub urządzenia mobilnego (nagrzewnicy), który będzie zobowiązana podawać dostawcy. Brak rejestracji uniemożliwi otrzymanie dostawy oleju opałowego.

system SENT - kto musi się zarejestrować?

System SENT – kto musi się zarejestrować?
 

Rejestracja podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą

Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą i ogrzewają swój budynek, halę produkcyjną, suszą produkty rolne lub korzystają z nagrzewnicy z wykorzystaniem oleju opałowego muszą zarejestrować się do systemu SENT. Zasada składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu AKC-RU jest taka sama jak w przypadku osób nieprowadzących działalności. Przedsiębiorca również otrzyma indywidualne numery rejestracyjne, którymi będzie się posługiwał w momencie nabycia oleju opałowego.

Przedsiębiorcy, którzy będą sprzedawali lub pośredniczyli w transakcjach sprzedaży mają również obowiązek dokonania rejestracji do SENT.

Odbiorca będzie natomiast zobligowany do potwierdzenia odbioru, ze wskazaniem ilości faktycznie odebranego oleju.

 

Tarcza antykryzysowa – czy można wystąpić o różne formy wsparcia? – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Paliwa opałowe a system SENT – najważniejsze pytania:

? Kiedy miały wejść w życie zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi?

Pierwotnie zmiany miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 jednak w związku z epidemią COVID-19 w Polsce termin ten przesunięto na dzień 1 września bieżącego roku.

? Czym jest system SENT?

SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) to system stworzony do rejestrowania towarów wrażliwych takich jak właśnie paliwo ale również alkohol czy wyroby tytoniowe.

? Które transakcje dotyczące paliw opałowych będą musiały być zarejestrowane w systemie SENT?

Według nowych regulacji – wszystkie transakcje olejem opałowym– bez względu na ilość będą musiały być zarejestrowane w systemie SENT.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość