Blog ifirma.pl

Zmiany w sprawie obrotu paliwami opałowymi

|
|
4 minut czytania
Obrót paliwami opałowymi zawsze był obszarem wrażliwym i narażonym na nieprawidłowości czy wręcz oszustwa podatkowe. Na przestrzeni lat fiskus wypracowywał metody szczególnej kontroli firm, które prowadzą tego typu działalność gospodarczą. Kupujesz lub sprzedajesz olej opałowy? Sprawdź co się zmienia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Obrót paliwami opałowymi zawsze był obszarem wrażliwym i narażonym na nieprawidłowości czy wręcz oszustwa podatkowe. Na przestrzeni lat fiskus wypracowywał metody szczególnej kontroli firm, które prowadzą tego typu działalność gospodarczą. Przed zmianą przepisów olej opałowy sprzedawany do celów grzewczych potwierdzony był oświadczeniem składanym przez nabywcę w formie papierowej. To się miało zmienić od 1 kwietnia 2020 r.

Co się miało zmienić od 1 kwietnia 2020 r.?

Z dniem 1 kwietnia 2020 r. miał się zakończyć tzw. okres przejściowy, w którym można było składać oświadczenia papierowe. Z tym dniem zarówno osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a wykorzystują olej opałowy do ogrzewania domu lub budynku, jak i firmy prowadzące działalność gospodarczą, które są dostawcami, odbiorcami albo przewoźnikami oleju opałowego, miałyby obowiązek rejestracji do systemu SENT.

 

Co to jest system SENT?

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) został stworzony do rejestrowania towarów wrażliwych takich jak: paliwo, alkohol i wyroby tytoniowe.

Zgłoszenia w SENT dokonuje podmiot wysyłający, odbierający i przewoźnik.

Rejestracja osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej

Osoba fizyczna musi uzyskać status zużywającego podmiotu olejowego (ZPO). W tym celu należy przesłać zgłoszenie rejestracyjne uproszczone AKC-RU. Można tego dokonać poprzez:

 • Portal PUESC,
 • w najbliższym urzędzie skarbowym, gdzie pracownicy pomogą wypełnić zgłoszenie elektroniczne na formularz AKC-RU,
 • przez złożenie zgłoszenia AKC-RU w urzędzie skarbowym – jeżeli nie możesz dokonać rejestracji korzystając z elektronicznych formularzy.

W potwierdzeniu zgłoszenia osoba fizyczna otrzyma numer identyfikacyjny dla miejsca dostawy lub urządzenia mobilnego (nagrzewnicy), który będzie zobowiązana podawać dostawcy. Brak rejestracji uniemożliwi otrzymanie dostawy oleju opałowego.

system SENT - kto musi się zarejestrować?

System SENT – kto musi się zarejestrować?

 

Rejestracja podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą

Podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą i ogrzewają swój budynek, halę produkcyjną, suszą produkty rolne lub korzystają z nagrzewnicy z wykorzystaniem oleju opałowego muszą zarejestrować się do systemu SENT. Zasada składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu AKC-RU jest taka sama jak w przypadku osób nieprowadzących działalności. Przedsiębiorca również otrzyma indywidualne numery rejestracyjne, którymi będzie się posługiwał w momencie nabycia oleju opałowego.

Przedsiębiorcy, którzy będą sprzedawali lub pośredniczyli w transakcjach sprzedaży mają również obowiązek dokonania rejestracji do SENT.

Odbiorca będzie natomiast zobligowany do potwierdzenia odbioru, ze wskazaniem ilości faktycznie odebranego oleju.

 

Tarcza antykryzysowa – czy można wystąpić o różne formy wsparcia? – przeczytaj.

▲ wróć na początek

Paliwa opałowe a system SENT – najważniejsze pytania:

? Kiedy miały wejść w życie zmiany dotyczące obrotu paliwami opałowymi?

Pierwotnie zmiany miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 jednak w związku z epidemią COVID-19 w Polsce termin ten przesunięto na dzień 1 września bieżącego roku.

? Czym jest system SENT?

SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu) to system stworzony do rejestrowania towarów wrażliwych takich jak właśnie paliwo ale również alkohol czy wyroby tytoniowe.

? Które transakcje dotyczące paliw opałowych będą musiały być zarejestrowane w systemie SENT?

Według nowych regulacji – wszystkie transakcje olejem opałowym– bez względu na ilość będą musiały być zarejestrowane w systemie SENT.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie