Czy aktualizować VAT-26 przy wykupie pojazdu z leasingu?

VAT-26-przy-wykupie-z-leasingu

Zastanawiasz się, czy aktualizować VAT-26 przy wykupie z leasingu? Przeczytaj informacje na ten temat.

W niektórych sytuacjach przedsiębiorcy decydują się na wykorzystywanie samochodów osobowych tylko w działalności gospodarczej. Niesie to za sobą określone obowiązki, o których jest mowa w przepisach. W takim przypadku zgodnie z tymi przepisami niezbędne jest m.in. złożenie do urzędu skarbowego formularza VAT-26. Rodzi się pytanie, czy przy wykupie pojazdu z leasingu należy dokonywać aktualizacji VAT-26 i to będzie przedmiotem naszych rozważań.

Kiedy składamy VAT-26?

W ustawie o podatku VAT wymienione zostały wprost pojazdy samochodowe, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku VAT.

Pierwszą grupę pojazdów stanowią samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony. W drugiej grupie znajdą się samochody, które ze względu na swoją konstrukcję nie mogą być używane prywatnie. W przypadku tych drugich przedsiębiorca musi posiadać dodatkowe badania techniczne wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów lub dokument wydany w oparciu o przepisy o ruchu drogowym, z którego wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym. Dla pojazdów wymienionych powyżej nie trzeba prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, jak również nie ma konieczności składania VAT-26.

Jednak często przedsiębiorcy decydują się na wykorzystywanie pojazdów samochodowych tylko w działalności gospodarczej, pomimo że ustawa o VAT daje prawo do odliczenia tylko 50% podatku. I to właśnie w takich sytuacjach niezbędne jest złożenie formularza VAT-26 w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z tym pojazdem, aby móc odliczać 100% podatku VAT.

Kiedy należy dokonywać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-26?

W ustawie o VAT znalazła się tylko bardzo ogólna informacja, że w przypadku zmiany wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji VAT-26, najpóźniej przed dniem, w którym dokonują tej zmiany.

Należy przypuszczać, że pod pojęciem “zmiany wykorzystywania pojazdu” kryje się zmiana przeznaczenia z wyłącznie do celów działalności na sposób mieszany – w działalności i prywatnie.

Nie jest to jednak aż tak oczywiste. Dlatego przedsiębiorcy bardzo często zastanawiają się, czy w przypadku wykupu pojazdu z leasingu potrzebna jest aktualizacja VAT-26? Odpowiedzi nie znajdziemy wprost w przepisach. Wydaje się, że jeżeli przeznaczenie pojazdu się nie zmienia, to nie ma konieczności składania aktualizacji VAT-26 do urzędu skarbowego, ale sprawdźmy stanowisko organów podatkowych na ten temat.

Aktualizacja VAT-26 przy wykupie pojazdu z leasingu

Z uwagi na brak szczegółowych informacji w ustawie o VAT dotyczących aktualizacji formularza VAT-26, najlepiej w takim przypadku sprawdzić, na jakim stanowisku stoją organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich, z dnia 31 marca 2021 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.43.2021.2.MK, wnioskodawca zadał pytanie, czy powinien składać wniosek aktualizacyjny VAT-26 w przypadku wykupu pojazdu i wprowadzenia go na stan środków trwałych, jeśli nr rejestracyjny pojazdu i przeznaczenie pojazdu się nie zmienia?

W jego ocenie nie ma obowiązku składania wniosku aktualizacyjnego VAT-26 i przysługuje mu prawo odliczenia 100% podatku VAT od faktury wykupu samochodu od leasingodawcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że nie ma obowiązku złożenia wniosku aktualizacyjnego VAT-26 w przypadku wykupu pojazdu i wprowadzenia go na stan środków trwałych, jeśli nr rejestracyjny pojazdu i przeznaczenie pojazdu się nie zmienia.

Pamiętajmy, że w zaprezentowanej interpretacji jest odniesienie do konkretnego stanu prawnego, dodatkowo nie było zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, co zostało też podkreślone przez Dyrektora KIS w uzasadnieniu. Z uwagi na dotkliwe konsekwencje finansowe w przypadku uchybień związanych z nieterminowym złożeniem formularza VAT-26, czy jego korekty, każdorazowo należy przeanalizować konkretny przypadek.

W sytuacjach wątpliwych wskazana byłaby opinia wydana przez doradcę podatkowego lub złożenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość