Kolejny pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom z zakresu podatku VAT został przyjęty przez rząd na posiedzeniu 26 maja 2021 roku. Wprowadzane przepisy nazywane są pakietem SLIM VAT 2. Pamiętamy, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje już pakiet SLIM VAT 1. Sprawdźmy, w jakim kierunku podążają zmiany i jaki to będzie miało wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
Przyczyny wprowadzanych zmian
Jak można przeczytać na stronach rządowych, wprowadzanie narzędzi uszczelniających w VAT ma na celu walkę z nadużyciami w tym podatku. Mowa jest tutaj o rozwiązaniach takich jak: MPP, JPK_VAT, biała lista podatników, kasy fiskalne online. Pakiet SLIM VAT natomiast jest m.in. reakcją rządu na postulaty przedsiębiorców, w sprawie wprowadzenia rozwiązań pomocnych przy przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom spowodowanym pandemią COVID-19. Kolejnym powodem dla wprowadzenia zmian przepisów jest również wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co niesie ze sobą określone skutki na gruncie rozliczeń podatkowych, ale również stosowanego nazewnictwa w ustawie o VAT.
Propozycje zmiany przepisów ustawy o VAT
Z założeń przyjętych do projektu ustawy wynika, że będziemy mieli do czynienia z następującym kierunkiem zmian:
- Rezygnacja z warunku uzależnienia dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego, w tym samym okresie rozliczeniowym, co VAT należny od wykazania VAT należnego w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. O wprowadzeniu tego rozwiązania zadecydował wyrok TSUE w sprawie C-895/19 A. Więcej na ten temat można przeczytać w podlinkowanej publikacji: Wyrok TSUE w sprawie odliczenia VAT od WNT.
- W przypadku eksportu towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy trzeba będzie wyraźnie określić, której dostawie należy przypisać wysyłkę lub transport.
- Zmieni się rozliczanie ulgi na złe długi, ma być wydłużony czas na skorzystanie z ulgi i poszerzenie jej zastosowania.
- Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z odliczenia 100% podatku VAT na samochody osobowe, będą mieli więcej czasu na złożenie informacji o poniesieniu pierwszego wydatku.
- Wprowadzenie możliwości uwolnienia środków z rachunku VAT, jeżeli posiadane zaległości podatkowe zostały rozłożone na raty lub odroczone.
- Ma być uregulowana kwestia uwolnienia środków przeksięgowanych z zamykanego rachunku VAT na tzw. rachunek techniczny.
- Wprowadzenie (opcjonalnie) możliwości składania zgodnego oświadczenia dostawcy i nabywcy o wyborze opodatkowania nieruchomości w akcie notarialnym.
- Przedsiębiorca rozliczający podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie miał możliwość dokonania korekty deklaracji w sytuacji, gdyby w deklaracji pierwotnej nie rozliczył w prawidłowej wysokości podatku.
- Ma być wprowadzone rozszerzenie liczby okresów rozliczeniowych, w których przedsiębiorca będzie mógł dokonać odliczenia przez korektę deklaracji, dotyczy odliczenia VAT po upływie terminu na odliczenie “na bieżąco”.
- Przewidywana jest możliwość przekazywania środków pomiędzy rachunkami VAT w różnych bankach.
Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy zmiany miałyby zacząć obowiązywać i czy wszystkie wejdą w życie w tym samym terminie. Mówi się o 1 października 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. Jak zawsze w takich tematach na pewno będziemy przekazywali informacje o szczegółach w kolejnych publikacjach.