Blog ifirma.pl

Czy przeniesienie firmy za granicę zmienia rezydencję podatkową?

|
|
3 minut czytania
Polska rezydencja podatkowa wiąże się z rozliczeniem w Polsce wszystkich swoich dochodów. Czy przeniesienie firmy za granicę zmienia rezydencję podatkową?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rejestracja firmy za granicą a rezydencja podatkowa

Samo zarejestrowanie firmy za granicą, podczas gdy:

 • faktyczna działalność jest wykonywana w Polsce lub
 • przebywanie w Polsce trwa dłużej niż 183 dni (ok.6 miesięcy)

nie zmienia rezydencji podatkowej, a zatem w takiej sytuacji przedsiębiorca podlega pod polskie przepisy podatkowe w odniesieniu do wszystkich swoich przychodów.

Ponadto, polskiej rezydencji podatkowej nie zmienia również faktyczne wykonywanie działalności za granicą, jeżeli najbliższa rodzina przedsiębiorcy (współmałżonek i dzieci), czyli ośrodek interesów życiowych pozostaje w Polsce, nawet jeśli przedsiębiorca przebywa w Polsce krócej niż 183 dni.

O zmianie rezydencji podatkowej stanowi przede wszystkim przeniesienie ośrodka interesów osobistych (żona, dzieci) lub gospodarczych (główne źródło zarobków) do innego państwa. Przy czym, przy orzekaniu o rezydencji podatkowej w świetle polskich przepisów podatkowych, decydujące znaczenie ma kraj, w którym jest najbliższa rodzina. Gdy przedsiębiorca jej nie posiada – wtedy fiskus patrzy na miejsce interesów gospodarczych.

Przykład 1.

Pan Maciej będący kawalerem zarejestrował firmę na Cyprze, natomiast działalność faktycznie wykonuje w Polsce, w której spędza 10 miesięcy. Pan Maciej ma polską rezydencję podatkową, ponieważ nie dość, że w Polsce ma ośrodek interesów gospodarczych, to dodatkowo przebywa w kraju dłużej niż 183 dni w roku.

Przykład 2.

Pan Karol przeniósł firmę do Belgii i tam faktycznie wykonuje działalność przez 9 miesięcy w roku. Do Polski przyjeżdża co weekend i na święta do żony. Przeniesienie firmy za granicę nie zmieniło rezydencji podatkowej, ponieważ w Polsce mieszka żona pana Macieja (ośrodek interesów życiowych).

Przykład 3.

Pani Alicja, która jest programistką oraz nie ma męża i dzieci, zarejestrowała działalność w Czechach, gdzie wynajęła mieszkanie, w którym pracuje. W Polsce przebywa krócej niż 183 dni w roku. Można przyjąć, że zarejestrowanie firmy za granicą zmieniło rezydencję podatkową pani Alicji (utraciła polską rezydencję), ponieważ w Polsce przebywa krócej niż 183 dni, i nie ma w tym kraju silnych powiązań osobistych ani gospodarczych.

Przykład 4.

Pani Anna przeniosła firmę do Czech, gdzie faktycznie wykonuje działalność (jest aktywna gospodarczo). W Polsce przebywa dłużej niż 183 dni w roku (obsługując zdalnie kontrahentów czeskich). Przeniesienie działalności za granicę nie spowodowało zmiany rezydencji podatkowej, ponieważ pani Anna przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku.

Jak rozumieć faktyczne wykonywanie działalności?

Za faktyczne wykonywanie działalności można przyjąć cechy, które działalności gospodarczej, przypisuje art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Mówi on, że jako działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową (wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na wykorzystaniu rzeczy i wartości niematerialnych i prawnych) prowadzoną we własnym imieniu w sposób:

 • zorganizowany – czyli z użyciem pewnych składników (materialnych i niematerialnych) uczestniczących w obrocie, stworzenie warunków do prowadzenia firmy oraz
 • ciągły – czyli podejmowanie pewnych czynności regularnie i w sposób powtarzający się, z nastawieniem na ich kontynuację.

Podsumowując, przeniesienie firmy za granicę nie zawsze zmienia rezydencję podatkową, natomiast skutkuje tym, że dochód uzyskany za granicą będzie opodatkowany w tamtym państwie oraz dodatkowa trzeba go rozliczyć także w Polsce – z uwzględnieniem tzw. metod unikania podwójnego opodatkowania.

Aby zmienić rezydencję podatkową, a co za tym idzie, nie płacić w Polsce podatku od dochodów zagranicznych, co do zasady, należy wykonać inne czynności, niż samo przeniesienie działalności za granicę, o czym można przeczytać w artykule: Zmiana rezydencji podatkowej.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie