Blog ifirma.pl

Faktura Google Ads – rozliczenie u płatnika VAT

|
|
2 minut czytania
Reklamujesz swoją firmę na Google Ads i jesteś płatnikiem VAT? Sprawdź, w jaki sposób dokonać rozliczeń w podatkach.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zamieszczanie reklam na platformie Google Ads jest bardzo powszechną praktyką. Przedsiębiorcy często sięgają po to narzędzie, żeby poszerzyć zakres działania swojej firmy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że faktura za usługę od Google powinna zostać rozliczona na innych zasadach niż faktura krajowa.

Jak taka usługa jest traktowana?

Z punktu widzenia podatkowego taka usługa jest traktowana jako import usług, który jest rozliczany według odpowiednich zasad. Po pierwsze przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE. Po drugie ma obowiązek rozliczenia podatku VAT w Polsce.

Jak prawidłowo zaksięgować kwoty w VAT i PIT?

Faktura wystawiona za reklamę na Google Ads ma nieco odmienną konstrukcję od innych faktur, składa się z 2 stron:

 • na pierwszej stronie znajduje się łączna kwota, podana najczęściej w PLN, dodatkowo informacyjnie w euro – jest to kwota do ujęcia w podatku VAT,
 • na drugiej stronie jest adnotacja: “Odnotowanie kosztów i podatków” – jest to kwota do ujęcia w podatku PIT.

Przed dokonaniem zaksięgowania należy zwrócić uwagę, czy kwoty znajdujące się na pierwszej i drugiej stronie faktury są takie same, czy różne. Na drugiej stronie znajdują się informacje:

 • przedpłata za Google Ads,
 • Google Ads – kwota, która znajduje się przy tej pozycji będzie księgowana w PKPiR,
 • środki z przedpłaty za Google Ads.

Księgowania w podatku VAT

Przedsiębiorca, który jest płatnikiem podatku VAT, nalicza podatek VAT w wysokości 23%. Podatek VAT znajdzie się w JPK_V7 zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Transakcja będzie neutralna podatkowo w VAT. Nawet jeżeli przedsiębiorca nie posiada dokumentu sprzedaży ma obowiązek wykazania transakcji w dacie sprzedaży.

Przykład
Jan Kowalski nabył usługę reklamową Google Ads w miesiącu styczniu 2021 roku na kwotę 1.000 zł, usługa jest opodatkowana stawką 23%, a więc podatek VAT wyniesie 230 zł. Pan Jan składa miesięczne rozliczenie w podatku VAT, a więc za miesiąc styczeń w JPK_V7M w poz. 29 wykaże kwotę 1.000 zł, natomiast w poz. 30 kwotę podatku VAT należnego 230 zł. Pan Jan jest czynnym podatnikiem VAT z prawem do odliczenia podatku, dlatego też te same kwoty znajdą się po stronie podatku VAT naliczonego. Wartość netto znajdzie się w poz. 42, podatek naliczony w poz. 43. Cała transakcja w podatku VAT będzie neutralna.

Księgowania w podatku dochodowym

Kwota z drugiej strony faktury w wierszu “Google Ads” będzie to wydatek, który należy zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w poz. 13 “Pozostałe wydatki”. Prawo do ujmowania takich wydatków mają przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie swoich dochodów na zasadach ogólnych, według skali podatkowej i podatkiem liniowym. Ujęcie dokumentu w kosztach będzie możliwe pod warunkiem posiadania faktury potwierdzającej transakcję, którą należy zaksięgować w dacie wystawienia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 9 maja 2021 o 09:45
   altmedia

   Dzień dobry

   1. Czy w systemie iFirma wystarczy zaksięgować “Import usług”, a reszta (odpowiednie pozycje PKPiR, VAT i inne) wypełnią się same?
   2. Czy przy księgowaniu importu usług pozycja “Usługa świadczona w trybie art. 28b. ustawy o VAT” ma być zaznaczona?
   2. Co jeśli kwoty znajdujące się na pierwszej i drugiej stronie faktury są różne?

  2. 10 maja 2021 o 10:07
   Ifirma

   Instrukcja księgowania importu w serwisie dostępna jest tutaj. Gdyby nie znalazła w niej Pani odpowiedzi na swoje pytanie, albo coś było niejasne proszę o bezpośredni kontakt z BOK Serwisu ifirma.pl. Po zalogowaniu się na koncie w górnym lewym roku jak wybierze się ikonę telefonu pojawia się opcja połączenia na czat. Konsultanci ustosunkują się wprost do Pani zapytania.

  3. 11 lipca 2021 o 18:24
   Radek

   A ja mam inne pytanie: czy taką fakturę muszę rozliczać? Czy zwyczajnie mogę ją pominąć i nie wliczać w koszty DG?

  4. 10 lutego 2022 o 12:18
   a

   Zawsze faktury kosztowe można pominąć. Nie ma obowiązku ich wliczania w koszty – to tylko przywilej.

  5. 15 lutego 2022 o 13:26
   Ifirma

   Warto pamiętać, iż o ile koszt można pominąć, to wykazanie VAT-u gdzie to nabywca jest zobligowany do jego naliczenia już nie. Użytkowników serwisu zachęcamy do zapoznania się z instrukcją księgowania importu usług na kontach.

  6. 17 marca 2022 o 21:10
   Michał

   Dzień dobry, 2 pytnia:

   1. A w sytuacji kiedy firma nie jest na VACie, podpina kartę firmową i tyle ?
   Nie biorę faktury. Nie chcę jej rozliczać. Nie musze się rejestrować w VAT-UE itp ?

   Czy jest cokolwiek o czym muszę pamiętać ?

   2. Czy mogę do firmowego konta podpiąc inną karte np prywatną ? albo revoluta np. ?

   PS. Jesteście super 🙂

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie