Jak płatnik VAT powinien rozliczyć przychody z Google AdSense

google adsense płatnik vat

Udostępniasz przestrzeń reklamową dla firmy Google? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać przychody z tego tytułu, jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT.

W Internecie można zarabiać w różny sposób. Jednym z nich jest udostępnianie miejsca reklamowego na własnej stronie internetowej firmie Google AdSense. Taką formę zarabiania pieniędzy można potraktować jako jedyne lub dodatkowe źródło dochodu. Nie można jednak zapominać o rozliczeniach podatkowych. Dzisiaj omówimy, w jaki sposób rozliczenia powinien dokonywać czynny podatnik VAT?

Czym jest reklama Google AdSense?

Reklama tego typu będzie zaliczana do kategorii usług. Firma Google płaci za ilość wyświetleń lub liczbę kliknięć. O charakterze publikowanych reklam decyduje firma Google. Firma opracowała również zasady programu AdSense, do których muszą się dostosować osoby chcące do niego przystąpić. Przed nawiązaniem współpracy należy się z nimi zapoznać.

W jaki sposób można rozliczać przychody z Google AdSense?

W związku z tym, że tego typu usługi są opłacane przez firmę Google, to muszą być one również odpowiednio wykazywane po stronie przychodów. Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, otrzymane wynagrodzenie z tytułu wykonywania usługi Google Adsense będą wykazywały jako przychody z tej działalności i rozliczały zgodnie z wybraną metodą opodatkowania dochodów w działalności.

Nie zawsze muszą to być przychody związane z działalnością gospodarczą. Takie usługi mogą również wykonywać osoby, które nie prowadzą firmy, więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Jak nievatowiec powinien rozliczyć przychody z Google AdSense.

Co z podatkiem VAT?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą transakcje przeprowadzane z firmą Google są to transakcje wewnątrzunijne. Jeżeli usługa jest świadczona na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, nie będzie ona opodatkowana podatkiem VAT w Polsce.

Firma Google ma swoją siedzibę w Irlandii, a więc jest to transakcja wewnątrzunijna. Miejscem świadczenia takiej usługi będzie Irlandia i to firma Google rozliczy podatek VAT w swoim kraju. Na płatniku VAT w Polsce ciążą jednak określone obowiązki podatkowe.

Jak rozlicza przychody z Google AdSense płatnik VAT?

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R powinien jeszcze dodatkowo zaznaczyć, że będzie świadczył usługi, do których stosuje się artykuł 100 ust. 1 pkt 4. Dzięki temu stanie się przedsiębiorcą unijnym, otrzyma numer VAT-UE, którym będzie się posługiwał przy wystawianiu faktury dla firmy Google.

Faktura będzie wystawiona bez podatku VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie/reverse charge”. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje u usługobiorcy, który rozliczy ją jak import usług w trybie art. 28b ustawy o VAT.

Gdzie wykazuje się przychody z Google Adsense w deklaracjach VAT?

Przychody, jakie przedsiębiorca otrzyma od firmy Google, musi wykazać w części deklaracyjnej JPK_V7 w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Dodatkowo należy składać miesięczne informacje podsumowujące VAT-UE, w których wykazuje się kwotę transakcji z wystawionej faktury.

W części deklaracyjnej JPK_V7 kwoty wpisuje się w pozycjach:

 
 

Natomiast w informacji podsumowującej VAT-UE:

 
 

Rozliczanie transakcji ze świadczenia usług Google AdSense wymaga od czynnego podatnika VAT wystawiania faktur z odpowiednimi adnotacjami, które muszą się prawidłowo wykazywać w JPK_V7 i informacji podsumowującej VAT-UE. Dzięki temu polski przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do rozliczania podatku VAT w kraju.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Bartek

    Cały czas moje wątpliwości wzbudza miesiąc rozliczenia/udokumentowania przychodu na fakturze. Wiele opinii wzajemnie się wyklucza. Jedni mówią, że przychód z Google AdSense należy zaksięgować fakturą do 15 dnia miesiąca od wypłaty środków, a drudzy mówią, że do 15 dnia miesiąca od wykonania usługi. Problem w tym że to są dwa różne miesiące. Jeżeli dla przykładu świadczę usługę w maju, to dopiero po 21 czerwca Google zleca zapłatę za ten okres. Jaka więc powinna być data sprzedaży na fakturze dla Google?

  2. maks

    Zgodnie z przepisami fakturę powinieneś ją wystawić najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonałeś usługę lub otrzymałeś zapłatę, zależnie od tego, co było wcześniej.
    Jest to zatem wyraźnie określone. Fakturę wystawiasz do 15 dni od końca miesiąca nie ważne jest to czy środki wypłacasz od razu czy też nie.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość