Jak płatnik VAT powinien rozliczyć przychody z Google AdSense

google adsense płatnik vat

Udostępniasz przestrzeń reklamową dla firmy Google? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać przychody z tego tytułu, jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT.

W Internecie można zarabiać w różny sposób. Jednym z nich jest udostępnianie miejsca reklamowego na własnej stronie internetowej firmie Google AdSense. Taką formę zarabiania pieniędzy można potraktować jako jedyne lub dodatkowe źródło dochodu. Nie można jednak zapominać o rozliczeniach podatkowych. Dzisiaj omówimy, w jaki sposób rozliczenia powinien dokonywać czynny podatnik VAT?

Czym jest reklama Google AdSense?

Reklama tego typu będzie zaliczana do kategorii usług. Firma Google płaci za ilość wyświetleń lub liczbę kliknięć. O charakterze publikowanych reklam decyduje firma Google. Firma opracowała również zasady programu AdSense, do których muszą się dostosować osoby chcące do niego przystąpić. Przed nawiązaniem współpracy należy się z nimi zapoznać.

W jaki sposób można rozliczać przychody z Google AdSense?

W związku z tym, że tego typu usługi są opłacane przez firmę Google, to muszą być one również odpowiednio wykazywane po stronie przychodów. Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, otrzymane wynagrodzenie z tytułu wykonywania usługi Google Adsense będą wykazywały jako przychody z tej działalności i rozliczały zgodnie z wybraną metodą opodatkowania dochodów w działalności.

Nie zawsze muszą to być przychody związane z działalnością gospodarczą. Takie usługi mogą również wykonywać osoby, które nie prowadzą firmy, więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Jak nievatowiec powinien rozliczyć przychody z Google AdSense.

Co z podatkiem VAT?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą transakcje przeprowadzane z firmą Google są to transakcje wewnątrzunijne. Jeżeli usługa jest świadczona na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, nie będzie ona opodatkowana podatkiem VAT w Polsce.

Firma Google ma swoją siedzibę w Irlandii, a więc jest to transakcja wewnątrzunijna. Miejscem świadczenia takiej usługi będzie Irlandia i to firma Google rozliczy podatek VAT w swoim kraju. Na płatniku VAT w Polsce ciążą jednak określone obowiązki podatkowe.

Jak rozlicza przychody z Google AdSense płatnik VAT?

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R powinien jeszcze dodatkowo zaznaczyć, że będzie świadczył usługi, do których stosuje się artykuł 100 ust. 1 pkt 4. Dzięki temu stanie się przedsiębiorcą unijnym, otrzyma numer VAT-UE, którym będzie się posługiwał przy wystawianiu faktury dla firmy Google.

Faktura będzie wystawiona bez podatku VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie/reverse charge”. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje u usługobiorcy, który rozliczy ją jak import usług w trybie art. 28b ustawy o VAT.

Gdzie wykazuje się przychody z Google Adsense w deklaracjach VAT?

Przychody, jakie przedsiębiorca otrzyma od firmy Google, musi wykazać w części deklaracyjnej JPK_V7 w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Dodatkowo należy składać miesięczne informacje podsumowujące VAT-UE, w których wykazuje się kwotę transakcji z wystawionej faktury.

W części deklaracyjnej JPK_V7 kwoty wpisuje się w pozycjach:

 
unnamed
 

Natomiast w informacji podsumowującej VAT-UE:

 
pasted image 0 (28)
 

Rozliczanie transakcji ze świadczenia usług Google AdSense wymaga od czynnego podatnika VAT wystawiania faktur z odpowiednimi adnotacjami, które muszą się prawidłowo wykazywać w JPK_V7 i informacji podsumowującej VAT-UE. Dzięki temu polski przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do rozliczania podatku VAT w kraju.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Bartek

    Cały czas moje wątpliwości wzbudza miesiąc rozliczenia/udokumentowania przychodu na fakturze. Wiele opinii wzajemnie się wyklucza. Jedni mówią, że przychód z Google AdSense należy zaksięgować fakturą do 15 dnia miesiąca od wypłaty środków, a drudzy mówią, że do 15 dnia miesiąca od wykonania usługi. Problem w tym że to są dwa różne miesiące. Jeżeli dla przykładu świadczę usługę w maju, to dopiero po 21 czerwca Google zleca zapłatę za ten okres. Jaka więc powinna być data sprzedaży na fakturze dla Google?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość