Blog ifirma.pl

Jak w 2024 roku prowadzić działania reklamowe na Instagramie?

|
|
7 minut czytania
W 2024 roku Instagram ciągle rośnie (w Polsce z tej platformy społecznościowej korzysta dziś już ponad 16 milionów osób) i stale ewoluuje, oferując nowe możliwości dla marek i marketerów. Zrozumienie najnowszych trendów, algorytmów i narzędzi jest kluczowe do skutecznej promocji. Jak dostosować swoje strategie reklamowe, aby wykorzystać pełen potencjał Instagrama, zwiększyć zaangażowanie i przekształcić obserwatorów w lojalnych klientów? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmieniające się algorytmy, nowe funkcje i rosnące oczekiwania użytkowników kształtują nie tylko sposób, w jaki marki komunikują się ze swoją społecznością, ale również metody, jakimi docierają do potencjalnych klientów. Aby skutecznie wykorzystać Instagram jako narzędzie reklamowe w 2024 roku, kluczowe staje się nie tylko śledzenie aktualnych trendów, ale także przewidywanie przyszłych kierunków rozwoju platformy.

Autentyczność, personalizacja, zaangażowanie społeczności oraz integracja e-commerce z mediami społecznościowymi to tylko niektóre z aspektów, które obecnie dominują na Instagramie i prawdopodobnie będą miały jeszcze większe znaczenie w nadchodzących latach. Takie podejście wynika nie tylko z rosnącej potrzeby budowania głębszych relacji z odbiorcami, ale także z chęci stworzenia unikalnych doświadczeń zakupowych bezpośrednio na platformie.

Marki działające w różnych branżach, od mody przez technologię, po gastronomię i turystykę, muszą adaptować swoje strategie, aby wykorzystać pełen potencjał Instagrama. Tworzenie angażujących treści, które odzwierciedlają wartości marki, wykorzystanie influencer marketingu czy eksperymentowanie z formatami treści, takimi jak Reels czy Stories, to elementy niezbędne do skutecznej komunikacji.

Aktualne trendy w komunikacji marketingowej na Instagramie

Aktualne trendy w komunikacji marketingowej na Instagramie odzwierciedlają zarówno zmieniające się preferencje użytkowników, jak i nowe funkcje oferowane przez platformę.

 1. Autentyczność i Transparentność
 2. Marki stają się bardziej otwarte, pokazując prawdziwe oblicza, często w materiałach zza kulis, w których prezentują nam procesy produkcji, codzienne działania czy wyzwania, przed którymi stoją. Konsumenci, zwłaszcza młodsze pokolenia, cenią sobie autentyczność i chcą wiedzieć więcej o markach, z którymi się identyfikują.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C3IX0O0tc-d/

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C4bKf0cLh_w/

 3. Rosnąca popularność Stories i Reels
 4. Dynamiczne formaty wideo, takie jak Stories i Reels, dominują w komunikacji, oferując szybkie, angażujące treści, które łatwo przyciągają uwagę użytkowników. Krótkie formaty wideo odpowiadają na ograniczoną uwagę odbiorców i są preferowane przez algorytmy Instagrama, zwiększając zasięg. Na marginesie – w ten sposób Instagram walczy o użytkowników z TikTokiem.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/reel/C4K2MZvsIri/

 5. Interaktywne elementy
 6. Ankiety, quizy, pytania i inne interaktywne funkcje w Stories pozwalają na bezpośredni dialog z odbiorcami i zbieranie informacji zwrotnych. Interakcja buduje zaangażowanie i poczucie wspólnoty wokół marki.

  działania reklamowe na Instagramie

  Źródło: https://www.instagram.com/stories/zabkapolska/, 13.03.2024

 7. E-commerce i zakupy bezpośrednio na Instagramie
 8. Instagram poszerza funkcje zakupowe, umożliwiając użytkownikom zakup produktów bezpośrednio przez aplikację. Integracja e-commerce z mediami społecznościowymi odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na wygodne rozwiązania zakupowe.

  działania reklamowe na Instagramie

  Źródło: https://www.instagram.com/stories/sbm_label/3322929441364192340/, 13.03.2024

 9. Zrównoważony rozwój i CSR (Corporate Social Responsibility)
 10. Marki coraz częściej komunikują swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, ekologię i odpowiedzialność społeczną. Konsumentom zależy na wspieraniu firm, które mają pozytywny wpływ na świat.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C1WOpN2qALd/

 11. Wykorzystanie influencer marketingu
 12. Współpraca z influencerami nadal jest popularna, ale zwiększa się nacisk na autentyczne partnerstwa z osobami, które rzeczywiście pasują do wartości marki. Autentyczne rekomendacje są bardziej wiarygodne dla odbiorców.

  Tu ważna uwaga – pamiętajcie o odpowiednim oznaczeniu takiej współpracy. UOKiK czuwa.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C4XapoyowAu/

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C1CAHARrMt3/

 13. Wzrost znaczenia danych i analityki
 14. Marki wykorzystują zaawansowane narzędzia analityczne do mierzenia efektywności swoich kampanii i dostosowywania strategii. Dane pozwalają na lepsze zrozumienie zachowań i preferencji odbiorców, co przekłada się na bardziej trafione komunikaty marketingowe.

  Poza narzędziami wbudowanymi w samą aplikację Instagrama warto przyjrzeć się takim narzędziom jak Brand24 czy Sotrender. Pierwsze z nich pozwala monitorować wzmianki na temat naszej marki w sieci, a drugie daje nam dostęp do bardzo zaawansowanej i zautomatyzowanej analityki danych. O moderowaniu treści i analizie sentymentu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji pisaliśmy w artykułach: „Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?” i „Sztuczna inteligencja w moderowaniu treści. Jak AI może pomóc w skalowaniu?”.

  Ponadto Sotrender udostępnia Raporty Trends, czyli comiesięczne zestawienia największych oraz najlepiej performujących profili w social media, pozwalając na bieżąco monitorować, które marki w poszczególnych kategoriach radzą sobie najlepiej m.in. pod kątem obsługi klienta czy zaangażowania użytkowników. Najnowszy raport Instagram Trends Polska Luty 2024 znajdziecie tutaj.

  działania reklamowe na Instagramie

  Źródło: https://www.sotrender.com/trends/instagram/poland/202402, 13.03.2024

 15. Personalizacja i segmentacja
 16. Kampanie i komunikacja są coraz bardziej spersonalizowane, aby lepiej odpowiadać na indywidualne potrzeby i zainteresowania odbiorców. Personalizacja zwiększa skuteczność komunikacji, budując silniejszą relację z odbiorcami.

  Reklamy na Instagramie (Instagram Ads) oferują zaawansowane możliwości personalizacji, umożliwiając markom dostosowanie swoich komunikatów do precyzyjnie zdefiniowanych grup odbiorców na podstawie ich zainteresowań, zachowań i demografii. Dzięki temu segmentacja odbiorców pozwala na optymalizację kampanii reklamowych, zapewniając, że wiadomości dotrą do osób najbardziej zainteresowanych ofertą, co zwiększa efektywność działań marketingowych i ROI.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/CzJRet8ucZa/

Na co warto postawić? Czyli prognozujemy nadchodzące trendy w komunikacji marketingowej na Instagramie

Prognozowanie przyszłych trendów w komunikacji marketingowej na Instagramie pozwala zrozumieć, w jakim kierunku mogą zmierzać strategie marek w najbliższym czasie. Oto kilka nadchodzących trendów, które mogą zdominować platformę:

 1. Zwiększona rola sztucznej inteligencji i personalizacji
 2. To chyba dla każdego jest oczywiste – marki będą w jeszcze większym stopniu wykorzystywać AI do personalizacji treści, reklam i rekomendacji produktów dla użytkowników, co pozwoli na bardziej spersonalizowane doświadczenia zakupowe. Rozwój technologii AI i machine learningu umożliwia lepsze zrozumienie i przewidywanie preferencji konsumentów.

  Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje również sposób generowania treści na Instagramie, umożliwiając automatyczne tworzenie wysokiej jakości obrazów i tekstów.

  Co więcej, już dziś mamy profile prowadzone przez wirtualnych influencerów.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C09ohNVsn_e/?img_index=1

 3. Wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR)
 4. Rozwój technologii VR i AR odpowiada na potrzebę bardziej angażujących i interaktywnych form komunikacji. Rozszerzona rzeczywistość, już od dawna wykorzystywana w filtrach Instagrama, może stać się bardziej zaawansowana, oferując użytkownikom jeszcze bardziej immersyjne i interaktywne doświadczenia z markami. Dzięki temu użytkownicy będą mogli „doświadczyć” produktów w wirtualnym świecie przed zakupem. To wszystko sprawia, że VR i AR mogą otworzyć nowe drzwi dla kreatywnej i efektywnej komunikacji marek z odbiorcami. Warto śledzić ten trend.

 5. Zrównoważony rozwój i transparentność
 6. Stale rosnąca świadomość ekologiczna i społeczna konsumentów kształtuje ich oczekiwania wobec marek. Marki, które aktywnie wspierają zrównoważony rozwój i są transparentne w swoich działaniach, będą zyskiwać na popularności wśród świadomych konsumentów. Ten trend to jeden z pewniaków.

 7. Social Commerce 2.0
 8. Trend zakupów online i integracji mediów społecznościowych z e-commerce nadal będzie się rozwijać. Spokojnie możemy postawić na dalszy rozwój możliwości zakupowych bezpośrednio na Instagramie, w tym być może na bardziej zaawansowane funkcje e-commerce, które ułatwią zakupy bez wychodzenia z aplikacji.

 9. Audio i podcasty na Instagramie
 10. Popularność treści audio rośnie, a użytkownicy szukają nowych sposobów na konsumowanie treści. Rozwój treści audio, w tym podcastów, może zyskać na popularności na Instagramie, jako sposób na urozmaicenie typów dostępnych treści. Czy więc Instagram mógłby rzucić wyzwanie Spotify? Nie jest to aż tak nieprawdopodobne. Patrząc od drugiej strony – Spotify niedawno zaczęło stawiać na formaty wideo.

  Już dziś wielu podcasterów bardzo aktywnie wykorzystuje Instagrama do promowania swoich treści.

  Sprawdź: https://www.instagram.com/p/C4U7geJiNe-/

 11. Prywatność i bezpieczeństwo danych
 12. Kwestie prywatności i bezpieczeństwa danych będą coraz ważniejsze w strategiach komunikacji marek, zwłaszcza w kontekście rosnących oczekiwań i oczywiście regulacji prawnych.

 13. Eksperymentalne formaty treści
 14. Eksperymentowanie z nowymi formatami treści, w tym interaktywnymi i gamifikowanymi doświadczeniami, może stać się bardziej powszechne.

  Marki stale poszukują nowych sposobów na zaangażowanie i utrzymanie uwagi użytkowników, więc Instagram również stale się zmienia i stara się nadążać za tymi potrzebami, a czasem nawet je wyprzedzać.

  Pamiętacie, jak Instagram wyglądał jeszcze kilka lat temu? Nie było na nim filmów. Tylko zdjęcia. Nie było filtrów AR. Były jedynie filtry barwiące fotki. Earlybird, X-Pro II, Valencia, Hudson… który był Wasz ulubiony?

  A logo Instagrama wyglądało tak.

  działania reklamowe na Instagramie

Nadchodzące trendy pokazują, że przyszłość komunikacji marketingowej na Instagramie będzie kształtowana w dużej mierze przez nowe technologie (zgodnie zresztą z teorią Marketingu 5.0 Philipa Kotlera), zmieniające się oczekiwania konsumentów oraz rosnące znaczenie etycznych i społecznych aspektów działalności marki.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Instagram sprawdzi się praktycznie w każdej branży (nie przychodzi mi teraz do głowy żadna, która nie miałaby szans na powodzenie), ale jest bardzo wymagającym medium – tu rzeczywiście króluje content. Liczą się zarówno pomysł, jak i wykonanie. Przeciętne treści nie przyniosą sukcesu. Instagram nie jest więc dla wszystkich – to trzeba powiedzieć sobie otwarcie.

Jeśli nie jesteście w stanie tworzyć tego typu treści, to najrozsądniej będzie zrezygnować z Instagrama… albo postawić na współpracę z influencerami, którzy mają niezbędne umiejętności do tworzenia odpowiedniego contentu, a dodatkowo gromadzą wokół siebie swoje, często bardzo liczne i dobrze sprofilowane, społeczności. Ale to już temat na inny tekst.

Autor ifirma.pl

Marcin Małecki

Założyciel i redaktor naczelny magazynów NowyMarketing oraz MamStartup. Z branżą marketingową związany od 2010 roku. Z wykształcenia polonista i filmoznawca.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie