Jednorazowa pożyczka 5000 zł – warunki uzyskania i umorzenia

Temat pomocy dla przedsiębiorców w czasach pandemii jest wiodący na łamach licznych publikacji zarówno w prasie jak i w internecie. Właściciele firm szukają najkorzystniejszych rozwiązań dla swojego biznesu. Chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie ewentualnych kosztów jakie będą z tą pomocą związane. Ciekawą alternatywą wydaje się pożyczka do 5000 zł na bardzo korzystnych warunkach.

Niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców

O uzyskanie pożyczki może się starać osoba o statusie mikroprzedsiębiorcy, spełniające następujące kryteria:

  • prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 roku (według tarczy 2.0 było przed 1 marca 2020 roku),
  • posiadanie statusu firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza lub mała firma zatrudniająca do 9 pracowników,
  • prowadzenie działalność gospodarczą na zasadach samozatrudnienia.
Pożyczka do kwoty 5.000 zł pozyskiwana jest na warunkach preferencyjnych ze środków Funduszu Pracy. Stałe oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

W przypadku otrzymania wsparcia w ramach pomocy publicznej rekompensującego negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 na formularzu dotyczącym pomocy publicznej należy:

  • wskazać wartość dofinansowania kwotowo i datę otrzymania,
  • rodzaj i formę otrzymanej pomocy,
  • nazwę oraz adres podmiotu udzielającego pomocy.

Fakt otrzymania wsparcia, innego niż pożyczka, nie wyklucza możliwości uzyskania dofinansowania w tej formie.

Przedsiębiorca musi jednak mieć na uwadze, że w składanym oświadczeniu, które jest integralną częścią wniosku informuje, że nie złożył pisma o udzielenie pożyczki w innym Powiatowym Urzędzie Pracy niż wskazany we wniosku, jak również, że nie otrzymał już pożyczki w związku z COVID-19.

Na co można przeznaczyć otrzymaną pożyczkę?

Środki z pożyczki muszą być przeznaczone na bieżące pokrycie kosztów związanych z działalnością gospodarczą, np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.

pożyczka - uzyskanie i umożenie

Kto może uzyskać jednorazową pożyczkę?

Jakie dokumenty są potrzebne?

Niezbędne dokumenty jakie należy przygotować, aby uzyskać pożyczkę do 5000 zł:

  1. Umowa pożyczki,
  2. Wniosek o udzielenie pożyczki,
  3. Formularz pomocy publicznej,
  4. Kopię pełnomocnictwa jeżeli wniosek jest składany przez pełnomocnika.

Wnioski należy składać do właściwego powiatowego urzędu pracy (PUP) ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej odpowiednich PUP lub złożyć za pośrednictwem tej strony. Poza tym wniosek można wypełnić i wysłać pocztą bądź złożyć osobiście w PUP. Metody autoryzacji przygotowanego wniosku jeżeli zdecydujemy się go przesłać internetowo, znajdują się na stronie praca.gov.pl w zakładce “Logowanie”. Wniosek można akceptować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Wszystkie te informacje zostały szczegółowo opisane w instrukcji składania wniosku o udzielenie pożyczki.

Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie wszystko jest jasne? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Warunki spłaty lub umorzenia pożyczki

Pożyczka powinna być spłacona w okresie 12 miesięcy po upływie 3-miesięcznego okresu karencji, jeśli przedsiębiorca nie spełni warunków do jej umorzenia.

Dzięki zmianom wprowadzonym przez Tarczę 4.0 umorzenie pożyczki następuje automatycznie po spełnieniu powyższego warunku, nie ma już konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Zaś Tarcza 2.0 wprowadziła, że przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zmniejszać stan zatrudniania pracowników.

Z instrukcją wypełniania pożyczki można zapoznać się tutaj.

Polecamy nasz materiał video:
5000 zł na dofinansowanie firmy – jak złożyć wniosek?

Z mikropożyczki na dofinansowanie działalności mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Wniosek o pożyczkę do Powiatowego Urzędu Pracy możesz złożyć online na stronie praca.gov.pl. Pożyczkę można spłacać maksymalnie przez 12 miesięcy z karencją w spłacie przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia.

Pożyczka a podatki

Zgodnie z tym co można przeczytać w ustawie Tarcza 2.0 (art. 15 zzd):

“Przychód z tytułu umorzenia pożyczki na zasadach, określonych w ust. 7, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych …”

Natomiast jeżeli przedsiębiorca nie spełni warunku umorzenia pożyczki odsetki, które będzie opłacał w związku ze spłatą będą stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodu.

Zobacz również: Tarcza antykryzysowa 2.0 z poprawkami.
 

Jednorazowa pożyczka – najważniejsze pytania:

🔸 Jakie warunki musi spełnić mikroprzedsiębiorca aby otrzymać pożyczkę wysokości 5000zł?

Aby móc ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę należy posiadać status mikroprzesiębiorcy i spełniać określone kryteria – jednym z nich jest prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku. Oraz posiadanie statusu firmy (JDG lub mała firma do 9 pracowników) jak również prowadzenie działalności na zasadach samozatrudnienia.

🔸 Czy jeśli korzystałem z innej pomocy w ramach tarczy antykryzysowej to mogę również starać się o jednorazową pożyczkę?

Tak. Korzystanie z innych form pomocy nie wyklucza możliwości otrzmania wsparcia finansowego w wysokości 5000zł.

🔸 Na co można przeznaczyć środki otrzymane w ramach pożyczki?

Pieniądze muszą być wykorzystane na pokrycie bieżących kosztów związanych z działalnością gospodarczą są to np. składki, podatki czy koszty wynajmu lokalu.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań