Blog

Kalendarz przedsiębiorcy na rok 2020 – do druku

Wraz z początkiem Nowego Roku, czeka nas również sporo zmian związanych z księgowością. Warto zorientować się, jakie zmiany dotyczą przedsiębiorców i kogo dokładnie obejmują. Żeby organizacja roku była łatwiejsza, przygotowaliśmy dla Was kalendarz przedsiębiorcy.

Kalendarz do druku na 2020 rok

Kliknij, aby pobrać kalendarz na 2020 rok

W naszym kalendarzu zaznaczyliśmy ważne daty, które warto zapamiętać ze względu na prowadzony biznes, czyli terminy księgowe. Oczywiście najważniejsze daty to terminy płatności składek do ZUS-u, zarówno dla przedsiębiorców indywidualnych jak i pracodawców. Nie mogło również zabraknąć terminu płatności podatku dochodowego oraz podatku VAT.

W naszym kalendarzu, zaznaczyliśmy również niedziele handlowe, których w 2020 roku będzie tylko 7.

Dodatkowe terminy:

31 stycznia

  • termin złożenia PIT-4R do US właściwego dla podatku dochodowego przedsiębiorcy (składają wyłącznie płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowników),
  • termin złożenia PIT-8AR do US właściwego dla podatku dochodowego przedsiębiorcy (składają wyłącznie płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń z tytułu umów zlecenie oraz umów o dzieło do 200 zł),
  • termin złożenia PIT-11 w formie elektronicznej do US pracownika (od 2019 r. nie ma znaczenia ilość zatrudnianych osób w firmie w trakcie roku – nie ma tez możliwości złożenia PIT-11 w formie papierowej do US pracownika), od 2019 na PIT-11 wykazywane są również informacje o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł,
  • termin przekazania w formie elektronicznej do US informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych uzyskanych w 2019 r. (PIT-8C),
  • termin złożenia IFT-1/1R w formie elektronicznej do US właściwego dla rozliczeń obcokrajowców (składają wyłącznie płatnicy podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowników), od 2019 r. nie ma znaczenia ilość zatrudnianych osób w firmie – nie można do urzędu skarbowego wysyłać IFT-1/1R w formie papierowej,
  • przekazanie do ZUS informacji o danych za 2019 r. do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA).

2 marca

  • termin złożenia deklaracji rocznej o przychodach PIT-28 za 2019 r. do US właściwego dla podatku dochodowego przedsiębiorcy (składają wyłącznie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej),
  • termin przekazania druku PIT-11 pracownikowi w formie papierowej lub elektronicznej,
  • termin przekazania informacji IFT-1/1R pracownikowi,
  • termin przekazania podatnikowi informacji o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych uzyskanych w 2019 r. (PIT-8C).

30 kwietnia

  • termin złożenia deklaracji rocznej o dochodach lub stratach osiągniętych w 2019 r. z działalności gospodarczej, na drukach PIT-36 (składają wyłącznie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie na zasadach ogólnych z działalności gospodarczej) lub PIT-36L (składają wyłącznie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym z działalności gospodarczej).
  • zawiadomienie o rozliczaniu zaliczek rejestrowanych na kasie fiskalnej jako przychód z działalności składa się w zeznaniu rocznym,
  • zawiadomienie o zmianie trybu rozliczania zaliczki na podatek dochodowy (miesięczne, kwartalne lub uproszczone) składa się w zeznaniu rocznym.

31 grudnia

  • termin przeprowadzania spisu z natury
Klienci ifirma.pl powinni również pamiętać o swojej księgowej, która czeka na dokumenty do 7-go dnia każdego miesiąca.

Zmiany na nadchodzący rok 2020

Nie przegap również nowych przepisów, odnośnie rozliczeń podatkowych, składek ZUS i nie tylko. Wejdą one w życie na początku 2020 roku.

Wybrane artykuły z naszego bloga, dotyczące wprowadzanych od 2020 roku zmian:

Wydrukuj kalendarz i powieś go nad biurkiem, aby nie umknęły Ci ważne daty. Prowadzisz działalność gospodarczą we własnym domu? Możesz go przyczepić magnesami na lodówce! Wybierz jego miejsce tam, gdzie na pewno nie przegapisz ważnych dat.

Dowiedz się, jak wypadają dni wolne od pracy w 2020 roku!
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

5 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

7 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

7 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu