Procedura “call off stock” na czym polega?

call of stock

Przeprowadzasz transakcje wewnątrzwspólnotowe posiadasz magazyn konsygnacyjny? Sprawdź jakie zmiany cię czekają.

W polskiej ustawie o VAT znana jest procedura magazynu konsygnacyjnego. Polega ona na przemieszczaniu towarów przez przedsiębiorcę do magazynów znajdujących się na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej niż terytorium kraju wysyłki lub transportu. Podatnik przechowujący towary nazwany jest prowadzącym magazyn konsygnacyjny. Przedsiębiorcy z obydwu krajów Unii Europejskiej muszą być zarejestrowanymi podatnikami VAT-UE.

Co się zmieni, od kiedy i dlaczego?

Ustawa o VAT posiada uregulowania dotyczące magazynu konsygnacyjnego, które spełniają wiele założeń procedury „call off stock”. Nie jest to jednak wystarczające w świetle Dyrektywy UE dlatego potrzebna będzie zmiana przepisów krajowych. Projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT musi spełniać założenia Dyrektywy UE i przepisów wykonawczych. Wejście w życie zmian planowane jest na 2020 rok.

Procedura magazynu “call off stock” definicja

W Dyrektywie nr 2018/1910 zostały wprowadzone pojęcia systematyzujące.

Procedura magazynu “call off stock” zgodnie z Dyrektywą ma miejsce, gdy spełnione są warunki:

“(…) a) towary są wysyłane lub transportowane przez podatnika lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz do innego państwa członkowskiego w celu dostarczenia tych towarów w tym państwie – na późniejszym etapie i po ich przybyciu – innemu podatnikowi, który jest uprawniony do nabycia własności tych towarów zgodnie z obowiązującym porozumieniem między tymi dwoma podatnikami;

b)podatnik wysyłający lub transportujący towary nie ma siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w państwie członkowskim, do którego towary są wysyłane lub transportowane. (…)”.

Dodatkowo obaj podatnicy są czynnymi podatnikami VAT-UE a numer identyfikacji podatkowej jest znany podatnikowi wysyłającemu w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu.

Dodatkowe dokumenty

Dodatkowo sprzedawca musi posiadać pisemne oświadczenie nabywcy, że towary zostały wysłane z datą przybycia towarów. Nabywca dostarcza takie oświadczenie sprzedawcy w terminie do dziesiątego dnia miesiąca po miesiącu dostawy. Dla organu podatkowego może to być niewystarczające.

Jako dowód wysyłki mogą być uznane dodatkowe dokumenty typu:

  • list przewozowy CMR,
  • faktura za przewóz lotniczy lub od przewoźnika,
  • polisa ubezpieczeniowa wysyłki lub transportu towarów,
  • dokumenty urzędowe, na przykład notarialne potwierdzenie przybycia towarów do państwa przeznaczenia,
  • poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia.

Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów

W ustawie Kodeks karny skarbowy zostanie dodany art. 80g § 1 podatnik, który nie złoży zawiadomienia o prowadzeniu magazynu w procedurze call off stock znajdującego się na terytorium kraju, lub zrobi to po terminie, lub poda dane niezgodne ze stanem faktycznym będzie podlegał karze grzywny za wykroczenia skarbowe.

Zapoznaj się z nowymi warunkami stosowania stawki 0% przy WDT i innymi informacjami na temat “call off stock„.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość