Blog ifirma.pl

Kasa fiskalna – limit zwolnienia 2023 – jak go ustalić?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się jak obliczyć limit zwolnienia z kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych często mogą stanąć przed obowiązkiem zakupu kasy fiskalnej. W dzisiejszej publikacji opiszemy w jaki sposób należy ustalić limit do zwolnienia z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Wysokość limitu do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej 2023

Większość przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż na rzecz konsumentów może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania, o ile nie została przez nich przekroczona kwota sprzedaży w wysokości 20.000 zł. Na ten temat wypowiadają się przepisy Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie, w którym zostało zapisane m.in., że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

 • przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim i bieżącym roku podatkowym kwoty 20.000 zł,
 • jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna dopiero prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych limit zwolnienia w pierwszym roku takiej sprzedaży należy obliczyć proporcjonalnie do okresu takiej sprzedaży w danym roku podatkowym.

Przykład 1

Jeżeli pani Halina rozpocznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych 1 lipca 2023 roku, to w takim przypadku limit zwolnienia z kasy fiskalnej liczy się następująco:
20.000 x (184 dni do końca roku/365 dni roku) = 10.082,19 zł Jeśli pani Halina przekroczy w 2023 roku kwotę sprzedaży na rzecz konsumentów w wysokości 10.082,19 zł, to ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej.

Limit sprzedaży – w kwotach brutto czy netto?

Na potrzeby liczenia limitu należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak należy rozumieć pojęcie obrotu ze sprzedaży. W ustawie o VAT nie ma definicji obrotu, ale jest mowa o podstawie opodatkowania, w której ma się znaleźć wszystko co stanowi zapłatę za towar czy usługę. W przypadku przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT tak naprawdę kwota netto jest jednocześnie kwotą brutto. Czynny podatnik VAT musi natomiast pamiętać, że w jego przypadku limit będzie liczony od kwot sprzedaży netto.

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej – w jaki sposób go ustalić?

Zgodnie z Rozporządzeniem w limicie zwolnienia nie uwzględnia się dokonanej lub przewidywanej sprzedaży z tytułu czynności, o których mowa w poz. 35 i 47 załącznika:

 • Poz. 35 – dostawa nieruchomości.
 • Poz. 47 – dostawa towarów i świadczenie usług, które są zaliczane przez przedsiębiorcę do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

Poza tymi dwiema sytuacjami do limitu 20.000 zł doliczana jest cała sprzedaż towarów i usług dokonywana na rzecz konsumenta i rolnika ryczałtowego. Jeżeli dojdzie do przekroczenia limitu należy pamiętać, że instalacja kasy fiskalnej powinna nastąpić w terminie 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym został przekroczony limit.

Przykład 2

Pan Michał w miesiącu kwietniu 2023 roku przekroczył limit sprzedaży na rzecz konsumentów. W tej sytuacji ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej od 1 lipca 2023 roku.

Jak widać obliczanie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej nie jest zbyt skomplikowanego i nie powinno sprawiać przedsiębiorcom problemów. Ustawodawca nie przewidział wielu wyjątków poza tymi opisanymi w artykule. W załączniku do Rozporządzenia opisane zostały natomiast przypadki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, m.in chodzi o sprzedaż wysyłkową. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów w systemie wysyłkowym, to w takiej sytuacji:

to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Ile wynosi limit zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 roku?

   Większość przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż na rzecz konsumentów może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania, o ile nie została przez nich przekroczona kwota sprzedaży w wysokości 20.000 zł.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie