Kasa fiskalna – limit zwolnienia 2023 – jak go ustalić?

kasa fiskalna limit 2023

Zastanawiasz się jak obliczyć limit zwolnienia z kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Przedsiębiorcy, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych często mogą stanąć przed obowiązkiem zakupu kasy fiskalnej. W dzisiejszej publikacji opiszemy w jaki sposób należy ustalić limit do zwolnienia z rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

Wysokość limitu do zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalnej 2023

Większość przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż na rzecz konsumentów może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania, o ile nie została przez nich przekroczona kwota sprzedaży w wysokości 20.000 zł. Na ten temat wypowiadają się przepisy Rozporządzenia w sprawie zwolnienia z ewidencjonowania na kasie, w którym zostało zapisane m.in., że zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania:

  • przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim i bieżącym roku podatkowym kwoty 20.000 zł,
  • jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna dopiero prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych limit zwolnienia w pierwszym roku takiej sprzedaży należy obliczyć proporcjonalnie do okresu takiej sprzedaży w danym roku podatkowym.
Przykład 1

Jeżeli pani Halina rozpocznie sprzedaż na rzecz osób fizycznych 1 lipca 2023 roku, to w takim przypadku limit zwolnienia z kasy fiskalnej liczy się następująco:
20.000 x (184 dni do końca roku/365 dni roku) = 10.082,19 zł Jeśli pani Halina przekroczy w 2023 roku kwotę sprzedaży na rzecz konsumentów w wysokości 10.082,19 zł, to ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej.

Limit sprzedaży – w kwotach brutto czy netto?

Na potrzeby liczenia limitu należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak należy rozumieć pojęcie obrotu ze sprzedaży. W ustawie o VAT nie ma definicji obrotu, ale jest mowa o podstawie opodatkowania, w której ma się znaleźć wszystko co stanowi zapłatę za towar czy usługę. W przypadku przedsiębiorcy, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT tak naprawdę kwota netto jest jednocześnie kwotą brutto. Czynny podatnik VAT musi natomiast pamiętać, że w jego przypadku limit będzie liczony od kwot sprzedaży netto.

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej – w jaki sposób go ustalić?

Zgodnie z Rozporządzeniem w limicie zwolnienia nie uwzględnia się dokonanej lub przewidywanej sprzedaży z tytułu czynności, o których mowa w poz. 35 i 47 załącznika:

  • Poz. 35 – dostawa nieruchomości.
  • Poz. 47 – dostawa towarów i świadczenie usług, które są zaliczane przez przedsiębiorcę do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą.

Poza tymi dwiema sytuacjami do limitu 20.000 zł doliczana jest cała sprzedaż towarów i usług dokonywana na rzecz konsumenta i rolnika ryczałtowego. Jeżeli dojdzie do przekroczenia limitu należy pamiętać, że instalacja kasy fiskalnej powinna nastąpić w terminie 2 miesięcy od końca miesiąca, w którym został przekroczony limit.

Przykład 2

Pan Michał w miesiącu kwietniu 2023 roku przekroczył limit sprzedaży na rzecz konsumentów. W tej sytuacji ma obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej od 1 lipca 2023 roku.

Jak widać obliczanie limitu zwolnienia z kasy fiskalnej nie jest zbyt skomplikowanego i nie powinno sprawiać przedsiębiorcom problemów. Ustawodawca nie przewidział wielu wyjątków poza tymi opisanymi w artykule. W załączniku do Rozporządzenia opisane zostały natomiast przypadki pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z ewidencjonowania na kasie fiskalnej, m.in chodzi o sprzedaż wysyłkową. Jeżeli przedsiębiorca dokonuje dostawy towarów w systemie wysyłkowym, to w takiej sytuacji:

to przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z ewidencji na kasie. Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ile wynosi limit zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 roku?

    Większość przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż na rzecz konsumentów może korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania, o ile nie została przez nich przekroczona kwota sprzedaży w wysokości 20.000 zł.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość