Blog ifirma.pl

Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jak dokonać korekty sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy w okresie prowadzenia działalności gospodarczej mogą być czynnymi podatnikami VAT, ale o ile spełniają warunki ustawowe mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Jeśli chodzi o dokonywanie rozliczeń podatkowych kłopotliwe mogą się okazać tzw. okresy przejściowe. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się jak postąpić w przypadku korekty faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT?

Kiedy jest możliwy powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT?

Ustawa o podatku VAT dość precyzyjnie wypowiada się na temat powrotu do zwolnienia podmiotowego.

Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia może, nie wcześniej niż po upływie roku ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do limitu sprzedaży 200.000 zł
Przy czym powrót do zwolnienia podmiotowego jest możliwy, o ile przedsiębiorca:
 • nie wykonuje czynności, o których jest mowa w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT,
 • w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym limit sprzedaży nie przekroczył kwoty 200.000 zł
Informację o terminie powrotu do zwolnienia z VAT należy przekazać stosownie wcześniej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-R

Więcej szczegółów na temat powrotu do zwolnienia podmiotowego można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Kiedy można wystawić fakturę korygującą?

Jak wiadomo przepisy pozwalają na wystawianie faktur korygujących w określonych sytuacjach:

 • podstawa opodatkowania lub kwota podatku wykazana w fakturze uległa zmianie,
 • dokonano zwrotu towarów i opakowań,
 • dokonano zwrotu zaliczki,
 • stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.

W przypadku powrotu do zwolnienia podmiotowego każda z tych okoliczności może mieć miejsce. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób wystawić fakturę korygującą i jak ją rozliczyć w takich przypadkach?

Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?

Jak już wspomniano na początku przy powrocie do zwolnienia podmiotowego kłopotliwe mogą być transakcje przeprowadzane w tzw. okresie przejściowym, czyli po otrzymaniu statusu podatnika VAT zwolnionego. Przepisy nie wypowiadają się na ten temat wprost i niewiele informacji jest dostępnych w tym temacie. Dlatego, żeby przekazać jak najbardziej wiarygodną informację na potrzeby pisania niniejszej publikacji skontaktowano się telefonicznie z Krajową Informacją Skarbową (KIS). Poniżej opisujemy zaproponowany przez KIS sposób postępowania z fakturą korygującą sprzedaż po powrocie do zwolnienia podmiotowego. Dla lepszego zobrazowania opiszemy to na przykładzie.

Przykład

Pan Adam w 2023 roku był czynnym podatnikiem VAT, jednak począwszy od stycznia 2024 roku postanowił powrócić do zwolnienia podmiotowego w VAT. Spełnia wszystkie założenia ustawowe, więc nie ma przeszkód, żeby mógł skorzystać z tego przywileju. W miesiącu lutym 2024 roku okazało się, że jeden z nabywców, którym wystawił fakturę jeszcze w grudniu 2023 r. dokonał zwrotu części zakupionych towarów. Pan Adam ma dylemat, w jaki sposób powinien w takiej sytuacji postąpić?

Stan faktyczny:

 • 12/2023 – czynny podatnik,
 • 01/2024 – podatnik VAT zwolniony,
 • 02/2024 – zwrot towaru zakupionego w 12/2023

Stanowisko KIS:

 • przedsiębiorca powinien wystawić fakturę korygującą zmniejszającą VAT należny od sprzedaży, w miesiącu zwrotu towaru czyli w lutym 2024 r.,
 • uzgodnić z nabywcą warunki korekty na minus,
 • złożyć JPK_V7 za miesiąc 02/2024 r.

Taką furtkę dają przedsiębiorcy przepisy z ustawy o podatku VAT (art. 99 ust. 7 pkt). Warto pamiętać, że przedstawiony tryb postępowania nie ma mocy wiążącej. Przedsiębiorca, który znajdzie się w takiej sytuacji powinien ustalić, czy to podejście się nie zmieniło. Dodatkowo warto skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym, czy wraz ze złożeniem JPK_V7 przedsiębiorca nie powinien poinformować o przyczynie jego złożenia.

Podsumowanie

Przepisy podatkowe bywają bardzo zawiłe i sprawiają wiele problemów z ich właściwą ich interpretacją. Nic więc dziwnego, że mamy tak bogatą bibliotekę wydawanych interpretacji podatkowych i wyroków sądowych. W dzisiejszej publikacji zajęliśmy się tematem, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością i trudno znaleźć konkretne informacje, które zaspokoiłyby naszą ciekawość. W związku z tym podjęto próbę kontaktu z KIS, który ma wypracowany tryb postępowania opisany w artykule. Zachęca się, żeby w takich przypadkach kontaktować się osobiście z KIS i zadawać pytania w indywidualnych sprawach. Ponadto KIS proponuje również kontakt z właściwym urzędem skarbowym w takich sytuacjach. Korekta podatku VAT należnego na minus nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, może ale nie musi wykazywać jej w JPK_V7, co również zostało podkreślone w rozmowie z pracownikiem infolinii KIS.

Stan prawny na dzień: 15.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie