Przedsiębiorcy w okresie prowadzenia działalności gospodarczej mogą być czynnymi podatnikami VAT, ale o ile spełniają warunki ustawowe mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego. Jeśli chodzi o dokonywanie rozliczeń podatkowych kłopotliwe mogą się okazać tzw. okresy przejściowe. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się jak postąpić w przypadku korekty faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT?
Kiedy jest możliwy powrót do zwolnienia podmiotowego w VAT?
Ustawa o podatku VAT dość precyzyjnie wypowiada się na temat powrotu do zwolnienia podmiotowego.
Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia może, nie wcześniej niż po upływie roku ponownie skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do limitu sprzedaży 200.000 zł |
Przy czym powrót do zwolnienia podmiotowego jest możliwy, o ile przedsiębiorca:
|
Informację o terminie powrotu do zwolnienia z VAT należy przekazać stosownie wcześniej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-R |
Więcej szczegółów na temat powrotu do zwolnienia podmiotowego można uzyskać w podlinkowanej publikacji.
Kiedy można wystawić fakturę korygującą?
Jak wiadomo przepisy pozwalają na wystawianie faktur korygujących w określonych sytuacjach:
- podstawa opodatkowania lub kwota podatku wykazana w fakturze uległa zmianie,
- dokonano zwrotu towarów i opakowań,
- dokonano zwrotu zaliczki,
- stwierdzono pomyłkę w jakiejkolwiek pozycji faktury.
W przypadku powrotu do zwolnienia podmiotowego każda z tych okoliczności może mieć miejsce. Rodzi się więc pytanie, w jaki sposób wystawić fakturę korygującą i jak ją rozliczyć w takich przypadkach?
Korekta faktury sprzedaży po powrocie do zwolnienia z VAT jak rozliczyć?
Jak już wspomniano na początku przy powrocie do zwolnienia podmiotowego kłopotliwe mogą być transakcje przeprowadzane w tzw. okresie przejściowym, czyli po otrzymaniu statusu podatnika VAT zwolnionego. Przepisy nie wypowiadają się na ten temat wprost i niewiele informacji jest dostępnych w tym temacie. Dlatego, żeby przekazać jak najbardziej wiarygodną informację na potrzeby pisania niniejszej publikacji skontaktowano się telefonicznie z Krajową Informacją Skarbową (KIS). Poniżej opisujemy zaproponowany przez KIS sposób postępowania z fakturą korygującą sprzedaż po powrocie do zwolnienia podmiotowego. Dla lepszego zobrazowania opiszemy to na przykładzie.
Przykład
Pan Adam w 2023 roku był czynnym podatnikiem VAT, jednak począwszy od stycznia 2024 roku postanowił powrócić do zwolnienia podmiotowego w VAT. Spełnia wszystkie założenia ustawowe, więc nie ma przeszkód, żeby mógł skorzystać z tego przywileju. W miesiącu lutym 2024 roku okazało się, że jeden z nabywców, którym wystawił fakturę jeszcze w grudniu 2023 r. dokonał zwrotu części zakupionych towarów. Pan Adam ma dylemat, w jaki sposób powinien w takiej sytuacji postąpić?
Stan faktyczny:
- 12/2023 – czynny podatnik,
- 01/2024 – podatnik VAT zwolniony,
- 02/2024 – zwrot towaru zakupionego w 12/2023
Stanowisko KIS:
- przedsiębiorca powinien wystawić fakturę korygującą zmniejszającą VAT należny od sprzedaży, w miesiącu zwrotu towaru czyli w lutym 2024 r.,
- uzgodnić z nabywcą warunki korekty na minus,
- złożyć JPK_V7 za miesiąc 02/2024 r.
Taką furtkę dają przedsiębiorcy przepisy z ustawy o podatku VAT (art. 99 ust. 7 pkt). Warto pamiętać, że przedstawiony tryb postępowania nie ma mocy wiążącej. Przedsiębiorca, który znajdzie się w takiej sytuacji powinien ustalić, czy to podejście się nie zmieniło. Dodatkowo warto skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym, czy wraz ze złożeniem JPK_V7 przedsiębiorca nie powinien poinformować o przyczynie jego złożenia.
Podsumowanie
Przepisy podatkowe bywają bardzo zawiłe i sprawiają wiele problemów z ich właściwą ich interpretacją. Nic więc dziwnego, że mamy tak bogatą bibliotekę wydawanych interpretacji podatkowych i wyroków sądowych. W dzisiejszej publikacji zajęliśmy się tematem, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością i trudno znaleźć konkretne informacje, które zaspokoiłyby naszą ciekawość. W związku z tym podjęto próbę kontaktu z KIS, który ma wypracowany tryb postępowania opisany w artykule. Zachęca się, żeby w takich przypadkach kontaktować się osobiście z KIS i zadawać pytania w indywidualnych sprawach. Ponadto KIS proponuje również kontakt z właściwym urzędem skarbowym w takich sytuacjach. Korekta podatku VAT należnego na minus nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy, może ale nie musi wykazywać jej w JPK_V7, co również zostało podkreślone w rozmowie z pracownikiem infolinii KIS.
Stan prawny na dzień: 15.05.2024 r.