Korekta zaliczki na PIT w trakcie roku

Działalność gospodarcza opodatkowana skalą podatkową lub liniowo wymaga opłacania w trakcie roku zaliczek na podatek dochodowy. Do urzędu nie składa się w tej kwestii formularzy – dlatego jeśli zdarzy się korekta opłaconej zaliczki, powstaje pytanie, jak poprawnie to zrobić. Czy wiesz, jak skorygować zapłaconą zaliczkę na PIT? Poniżej znajdziesz niezbędne informacje.

Korekta zaliczki na PIT – niedopłata

Podczas uzupełniania księgi przychodów i rozchodów może zdarzyć się pomyłka, wpływająca na wysokość zapłaconej już zaliczki na podatek dochodowy.

Jeśli przedsiębiorca ujmie w rozliczeniu:

  • Zbyt wiele kosztów (np. za dużą kwotę, fakturę zaksięgowaną dwukrotnie)
  • Zbyt mało przychodów (np. za niską kwotę, pominiętą fakturę sprzedaży)

powstanie niedopłata zaliczki na podatek dochodowy.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Korekta zaliczki na PIT w trakcie roku

W takim przypadku konieczna będzie dopłata kwoty zaliczki, w niektórych przypadkach wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki za opóźnienie w opłacie zobowiązania podatkowego wynoszą obecnie 8% w skali roku – wyliczamy je, począwszy od dnia, w którym należało wpłacić korygowaną zaliczkę, aż do dnia zapłaty. Jeśli wysokość odsetek nie przekroczy kwoty 8,70 zł, nie ma potrzeby ich płacenia.

Uwaga!

W przypadku zaliczki na PIT nie składamy deklaracji, a tym samym – także korekty. Niektóre organy skarbowe zalecają jednak złożenie czynnego żalu przy niedopłacie powstałej w wyniku korekty zaliczki na PIT w celu wyjaśnienia wpływu.

Korekta zaliczki na PIT – nadwyżka

Nie zawsze błąd w księgowaniu wiązać się będzie z niedopłatą. Jeśli przedsiębiorca pomylił się i:

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Korekta zaliczki na PIT w trakcie roku
  • Zmniejszył wysokość kosztów (np. zaksięgował zbyt małą kwotę, nie ujął faktury)
  • Zawyżył wysokość przychodów (np. zaksięgował podwójnie fakturę)

może powstać nadwyżka w zaliczce na podatek dochodowy. Co w takiej sytuacji?

Program do faktur – Darmowe konto Korekta zaliczki na PIT w trakcie roku

Przedsiębiorca może w tym przypadku wybrać zasadniczo jedno z trzech rozwiązań:

  • Rozliczyć nadwyżkę przy wpłacie kolejnej zaliczki – tj. pomniejszyć zaliczkę za kolejny okres rozliczeniowy o kwotę nadwyżki
  • Rozliczyć nadwyżkę po zakończeniu roku – w zeznaniu rocznym wykazuje się wysokość należnych zaliczek oraz wysokość rzeczywiście wpłaconych kwot – ewentualna nadpłata zwrócona zostanie jako zwrot podatku
  • Zwrócić się do US z wnioskiem o zwrot nadwyżki lub zaliczenie na poczet innego zobowiązania (np. z tytułu VAT)
Uwaga!

Warto zwrócić uwagę, że zbyt wysoka zaliczka na podatek dochodowy jest traktowana jako nadwyżka, a nie nadpłata podatku. Natomiast zwrotu nadwyżki urząd skarbowy może dokonać wyłącznie na wniosek podatnika, uzasadniony jego ważnym interesem. Zatem, nawet wnioskując o zwrot, podatnik nie może mieć pewności, że rzeczywiście go uzyska – w praktyce gospodarczej zdarza się to bardzo rzadko.

Pomyłka wpłynęła na VAT? Złóż korektę deklaracji przez serwis ifirma i zapomnij o problemie!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań