Blog ifirma.pl

Kredyt 2% a dzialalność gospodarcza

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, czy Kredyt 2% umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w nabytym mieszkaniu? Odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy zasady programu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kredyt 2% to dopłaty do kredytu na pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Czy w mieszkaniu z programu bezpieczny kredyt 2% można prowadzić działalność gospodarczą?

Na czym polega program bezpieczny kredyt 2%

Program Bezpieczny Kredyt 2% to jeden z rządowych programów mieszkaniowych. Polega on na dopłatach od państwa do kredytu hipotecznego dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Podstawowe zasady programu:

 • kredyt można wykorzystać na mieszkanie/dom jednorodzinny na rynku pierwotnym i wtórnym,
 • maksymalna wysokość kredytu to 500.000 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600.000. zł.
 • z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat.
 • z kredytu 2% można skorzystać do 2027 r. (z możliwością przedłużenia),
 • maksymalny wkład własny przy bezpiecznym kredycie 2% to 200.000 zł.

Program bezpieczny kredyt 2% pierwsze mieszkanie dla młodych jest uregulowany ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe oraz ustawą o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%.

Komu przysługuje kredyt 2% na mieszkanie?

Z bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać osoby, które:

 • nie ukończyły 45 roku życia,
 • nie posiadają (a także nie posiadały) mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2% spełnić musi przynajmniej jedno z nich. Czyli wystarczy, że jedna z osób ma mniej niż 45 lat.

Czy przedsiębiorca może się ubiegać o kredyt 2% na mieszkanie?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest przeszkodą, aby ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%. Musi on być jednak wykorzystany na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, a nie do celów firmowych.

Czy mogę prowadzić działalność gospodarczą w mieszkaniu z programu kredyt 2%?

Na to pytanie odpowiada nam wprost ustawa o pomocy państwa na cele mieszkaniowe oraz ustawa o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%. Oba akty prawne wskazują, że “do czasu wygaśnięcia gwarancji:

 1. lokal mieszkalny, którego prawo własności albo spółdzielcze prawo nabyto,
 2. dom jednorodzinny, którego prawo własności albo spółdzielcze prawo nabyto lub który wybudowano
 • — z wykorzystaniem środków (…) bezpiecznego kredytu 2%, nie może być wykorzystywany przez kredytobiorcę do prowadzenia działalności gospodarczej.”
 • Powyższe oznacza, że działalność gospodarcza nie może być wykonywana w nieruchomości kredytowanej bezpiecznym kredytem 2% do czasu spłaty udzielonej gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

  Jeśli natomiast kredytobiorca nie korzystał z gwarancji wkładu własnego lub spłacił kapitał w wysokości odpowiadającej gwarancji, zarejestrowanie działalności gospodarczej, jak również prowadzenie takiej działalności w danej nieruchomości mieszkalnej jest możliwe.

  Warunkiem jest, aby prowadzenie działalności gospodarczej nie uniemożliwiało zaspokojenia potrzeb mieszkalnych w nabytej nieruchomości.

  Czy można wynająć mieszkanie kupione za kredyt 2%?

  Dopóki kredytowane mieszkanie korzysta z dopłat do rat kredytu, nie ma możliwości, aby je wynająć najemcom. Jeśli jednak kredytobiorca wynajmie mieszkanie lub chociażby jego część, wtedy utraci dopłaty — wygasną one z ostatnim dniem miesiąca, w którym nieruchomość ta zostanie wynajęta.

  Po zakończeniu dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2%— można już wynająć kredytowaną nieruchomość.

  Autor ifirma.pl

  Dorota Łesak

  Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

  Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

  Już za 149 zł

  miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
  Zleć księgowość
  Myślisz o zmianie księgowego?

  Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

   Dodaj komentarz

   Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

   Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

   Biuro rachunkowe - ifirma.pl
   Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

   Mobilnie. Wszędzie

   Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

   Mobilnie