Powrót

Kredyt 2% a dzialalność gospodarcza

kredyt 2% a działalność gospodarcza

Zastanawiasz się, czy Kredyt 2% umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w nabytym mieszkaniu? Odpowiadamy na to pytanie i przedstawiamy zasady programu.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Kredyt 2% to dopłaty do kredytu na pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Czy w mieszkaniu z programu bezpieczny kredyt 2% można prowadzić działalność gospodarczą?

Na czym polega program bezpieczny kredyt 2%

Program Bezpieczny Kredyt 2% to jeden z rządowych programów mieszkaniowych. Polega on na dopłatach od państwa do kredytu hipotecznego dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny. Podstawowe zasady programu:

 • kredyt można wykorzystać na mieszkanie/dom jednorodzinny na rynku pierwotnym i wtórnym,
 • maksymalna wysokość kredytu to 500.000 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600.000. zł.
 • z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat.
 • z kredytu 2% można skorzystać do 2027 r. (z możliwością przedłużenia),
 • maksymalny wkład własny przy bezpiecznym kredycie 2% to 200.000 zł.

Program bezpieczny kredyt 2% pierwsze mieszkanie dla młodych jest uregulowany ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe oraz ustawą o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%.

Komu przysługuje kredyt 2% na mieszkanie?

Z bezpiecznego kredytu 2% mogą skorzystać osoby, które:

 • nie ukończyły 45 roku życia,
 • nie posiadają (a także nie posiadały) mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku przy bezpiecznym kredycie 2% spełnić musi przynajmniej jedno z nich. Czyli wystarczy, że jedna z osób ma mniej niż 45 lat.

Czy przedsiębiorca może się ubiegać o kredyt 2% na mieszkanie?

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest przeszkodą, aby ubiegać się o bezpieczny kredyt 2%. Musi on być jednak wykorzystany na zaspokojenie własnych celów mieszkaniowych, a nie do celów firmowych.

Czy mogę prowadzić działalność gospodarczą w mieszkaniu z programu kredyt 2%?

Na to pytanie odpowiada nam wprost ustawa o pomocy państwa na cele mieszkaniowe oraz ustawa o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%. Oba akty prawne wskazują, że “do czasu wygaśnięcia gwarancji:

 1. lokal mieszkalny, którego prawo własności albo spółdzielcze prawo nabyto,
 2. dom jednorodzinny, którego prawo własności albo spółdzielcze prawo nabyto lub który wybudowano
 • — z wykorzystaniem środków (…) bezpiecznego kredytu 2%, nie może być wykorzystywany przez kredytobiorcę do prowadzenia działalności gospodarczej.”
 • Powyższe oznacza, że działalność gospodarcza nie może być wykonywana w nieruchomości kredytowanej bezpiecznym kredytem 2% do czasu spłaty udzielonej gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

  Jeśli natomiast kredytobiorca nie korzystał z gwarancji wkładu własnego lub spłacił kapitał w wysokości odpowiadającej gwarancji, zarejestrowanie działalności gospodarczej, jak również prowadzenie takiej działalności w danej nieruchomości mieszkalnej jest możliwe.

  Warunkiem jest, aby prowadzenie działalności gospodarczej nie uniemożliwiało zaspokojenia potrzeb mieszkalnych w nabytej nieruchomości.

  Czy można wynająć mieszkanie kupione za kredyt 2%?

  Dopóki kredytowane mieszkanie korzysta z dopłat do rat kredytu, nie ma możliwości, aby je wynająć najemcom. Jeśli jednak kredytobiorca wynajmie mieszkanie lub chociażby jego część, wtedy utraci dopłaty — wygasną one z ostatnim dniem miesiąca, w którym nieruchomość ta zostanie wynajęta.

  Po zakończeniu dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2%— można już wynająć kredytowaną nieruchomość.

  Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
  Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

  O księgowości wiemy wszystko,
  żebyś Ty nie musiał

  Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

  Romek

  z ifirma.pl

  Masz pytania?
  Skontaktuj się z nami

  Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

  Ikona - wygodnie

  Nowoczesna

  Ikona - rzetelnie

  Rzetelna

  Ikona - księgowość

  Księgowość