News

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych

Postojowe jest jednym ze środków pomocy Rządu w odpowiedzi na kryzys związany z koronawirusem. Często spotykamy się z pytaniem: “czy osoby samozatrudnione mogą ubiegać się o świadczenie postojowe?”. Odpowiedź brzmi: tak. W artykule dokładnie omawiamy sytuację i odpowiadamy na najpopularniejsze wątpliwości.

Uwaga!

W początkowej wersji projektu używano pojęcia “samozatrudnieni”. W oficjalnej wersji postojowe dotyczy “osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą” (przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność) na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. Z tego powodu w dalszej części artykułu skorzystamy z aktualnego określenia. Do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zaliczają się również samozatrudnieni.

Samozatrudnienie – co to?

Zdefiniowanie “samozatrudnienia” przysparza problemów. W polskim prawie wciąż nie powstała oficjalna definicja tego słowa. Aby przybliżyć temat, przygotowaliśmy zrozumiałą i opartą na rzetelnych źródłach definicję. Samozatrudnienie (ang. self-employment) oznacza w języku polskim “pracę na własny rachunek”, “działalność na własny rachunek”, “samodzielną działalność zarobkową”, “działalność gospodarczą osób fizycznych” (w tym wykonujących wolne zawody).

W ogólnym rozumieniu samozatrudnienie określa sytuację, w której osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na własne ryzyko oraz ponosi konsekwencje majątkowe i gospodarcze tej działalności, zwykle definicja obejmuje osoby nie zatrudniające pracowników.

Dla kogo świadczenie postojowe?

Wynagrodzenie postojowe dla przedsiębiorców dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, jeżeli miały one przestój w następstwie spowodowany przez koronawirusa. Można otrzymać je w pełnej postaci lub jedynie część.

Ile wynosi wynagrodzenie postojowe dla prowadzących działalność?

Postojowe to świadczenie – nieoskładkowane i nieopodatkowane. Można się o nie starać trzykrotnie. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze świadczenia o kwocie wynoszącej 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli: 2080 złotych. Nie zawsze jednak samozatrudniony i inni przedsiębiorcy mogą skorzystać z pełnej kwoty postojowego.

Postojowe dla przedsiębiorców (w tym samozatrudnionych). Jakie warunki?

Świadczenie postojowe należy się:

  1. Jeśli działalność gospodarcza nie została zawieszona, a data rozpoczęcia jej prowadzenia nie była późniejsza niż 1 kwietnia 2020 r. (według tarczy 2.0 było przed 1 lutego 2020 roku) oraz przychód uzyskany w poprzednim miesiącu był co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym.
  2. Jeśli działalność gospodarcza prowadzona była przed 1 kwietnia 2020 r. (według tarczy 2.0 było przed 1 lutego 2020 roku), ale została zawieszona po 31 stycznia 2020 r.
  3. Osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, jeśli:
    • umowa została zawarta nie później niż 1 kwietnia 2020 r. (według pierwszej wersji tarczy przed 1 lutego 2020 roku),
    • wynagrodzenie wynosi nie mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (2 600 zł x 2 = 1300 zł).
  4. Osobom nieposiadającym innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, a ponadto zamieszkującym terytorium RP lub posiadającym prawo do czasowego lub stałego pobytu na terytorium Polski. Tarcza 4.0 wprowadziła zmianę, która zniosła warunek, że nie można mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Obecnie przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z postojowego również w sytuacji, gdy taki tytuł posiada i równocześnie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Świadczenie postojowe w wysokości 1300 złotych jest przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy:

  1. Rozliczają podatek kartą podatkową i są zwolnieni z opłacania podatku VAT.
  2. Nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych – ten zapis został zmieniony wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Szczegóły opisanej powyżej w pkt 4.
  3. Są obywatelami Polski i mieszkają w niej lub posiadają prawo czasowego lub stałego pobytu na jej terytorium.

Dlaczego ważny jest termin złożenia wniosku o świadczenie postojowe?

Jak otrzymać świadczenie postojowe?

Aby otrzymać wsparcie dla samozatrudnionych i przedsiębiorców, należy wypełnić stosowny wniosek.

Uwaga!

Wniosek należy złożyć najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Wypełniony wniosek można przesłać korzystając z PUE ZUS, za pośrednictwem Poczty lub dostarczyć go osobiście do skrzynki na dokumenty w placówce ZUS. Należy pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje uzyskania świadczenia. Na wniosek ZUS odpowie za pośrednictwem ZUS PUE lub za pomocą tradycyjnej poczty. Jeśli uzyskana decyzja będzie odmowna ZUS, można za pośrednictwem ZUS odwołać się do sądu. Odwołanie musi zostać złożone pisemnie w terminie miesiąca od otrzymania decyzji.

Zwolnienie ze składek ZUS – jak wypełnić wniosek RDZ?
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Czynny żal sposobem na uniknięcie kary

Sprawcy przestępstw lub wykroczeń skarbowych mają szansę na uniknięcie kary jeśli po popełnieniu czynu zabronionego…

9 godzin temu

Egzekucja udziałów w spółce z o.o. – czy jest możliwa?

Spółka z o.o. a długi wspólnika – z takim zagadnieniem mogą się niekiedy spotkać wspólnicy…

11 godzin temu

Wykup samochodu osobowego z leasingu z końcem roku a poniesione koszty?

Zastanawiasz się jak rozliczyć koszty przy wykupie z leasingu z końcem roku? W dzisiejszym artykule…

11 godzin temu

Zatrudnienie niani – jaka forma umowy?

Rodzice, którzy chcą wrócić na rynek pracy, mogą zatrudnić nianię w celu opieki nad swoim…

12 godzin temu

Jednoosobowa działalność gospodarcza a komornik – co można zająć w firmie?

Komornik, egzekucja, wyprzedaż majątku – te słowa zazwyczaj kojarzą się z dłużnikami, którzy w swoim…

1 dzień temu

Czy refaktura opłaty za media w przypadku najmu powinna być opodatkowana ryczałtem?

Zastanawiasz się, czy zwrot kosztów za media powinien być opodatkowany ryczałtem przy najmie? W dzisiejszym…

2 dni temu