PIT-0 dla seniora – prawo do kwoty wolnej od podatku

pit-0 dla seniora

Jesteś pracującym seniorem? Sprawdź, czy masz prawo do kwoty wolnej od podatku.

Polski Ład wprowadził nową ulgę dla emerytów, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się na pozostanie na rynku pracy. Ta nowa ulga jest skierowana do kobiet 60+ i mężczyzn 65+. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się prawem do kwoty wolnej od podatku dla osób, które korzystają z ulgi dla seniora.

Co to jest ulga dla seniora (PIT-0)?

Ulga dla seniora czy PIT-0 dla seniora oznacza zwolnienie od podatku dochodowego do wysokości limitu 85.528 zł. Mogą z niej skorzystać osoby, które:

Jednak jednym z kluczowych warunków, który daje uprawnienie do skorzystania z niej jest w przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego niepobieranie świadczenia emerytalnego. W takiej sytuacji wystarczy złożyć swojemu pracodawcy oświadczenie, że dana osoba spełnia warunki uprawniające do skorzystania z ulgi. Pracodawca przestanie pobierać zaliczkę na podatek dochodowy najpóźniej począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie.

Kontynuacja pracy zawodowej a ulga dla seniora

W związku z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących możliwości skorzystania z ulgi dla seniora osoby zainteresowane powinny znać założenia uprawniające do skorzystania z ulgi:

 • kobiety muszą mieć ukończone 60 lat,
 • mężczyźni muszą mieć ukończone 65 lat,
 • nie mogą pobierać:
  • emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
  • emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,
  • emerytury lub renty rodzinnej na podstawie przepisów dotyczących służb mundurowych,
  • świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby funkcjonariusza służby mundurowej,
  • świadczeń przysługujących sędziom w stanie spoczynku.

Zwolnione od podatku dochodowego są przychody osiągnięte z:

 • umowy o pracę,
 • umowy zlecenie,
 • z działalności gospodarczej, bez względu na wybraną formę opodatkowania: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany.

Uzyskiwane przychody muszą podlegać pod składki na ubezpieczenia społeczne. Senior pomimo prawa do emerytury lub renty nie może z niego skorzystać, ponieważ wówczas nie będzie mógł stosować ulgi dla seniora.

Prawo do kwoty wolnej od podatku a PIT-0 dla seniora

Niektórzy seniorzy mogą mieć wątpliwości, czy jeżeli zdecydują się na stosowanie ulgi będą mogli również skorzystać z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł? Otóż jak się okazuje taka opcja jak najbardziej jest możliwa. Oznacza to, że pracujący emeryt w praktyce zacznie opłacać zaliczki na podatek dochodowy dopiero po przekroczeniu kwoty 115.528 zł (85.528 zł + 30.000 zł).

Przykład 1

Pani Krystyna jest zatrudniona na umowę o pracę. Skończyła 60 lat i postanowiła kontynuować zatrudnienie. Zastanawia się, czy jeżeli jej przychód ze stosunku pracy przekroczy limit 85.528 zł, to będzie mogła od nadwyżki skorzystać z kwoty wolnej od podatku w kwocie 30.000 zł? Otóż w takim przypadku pani Krystyna skorzysta zarówno z prawa do zwolnienia od podatku dochodowego do kwoty 85.528 zł i kwoty wolnej od podatku 30.000 zł.

Przykład 2

Pan Andrzej prowadzi działalność gospodarczą, ukończył 65 lat i zastanawia się, czy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku do kwoty 85.528 zł i kwoty wolnej 30.000 zł. W działalności gospodarczej wybrał opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku panu Andrzejowi będzie przysługiwał tylko jeden limit 85.528 zł, do tej kwoty nie zapłaci podatku zryczałtowanego w działalności gospodarczej.

Takie podejście potwierdzają również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych. W jednej z nich nr 0114-KDIP3-2.4011.161.2022.1.JM z dnia 26.04.2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, co do odliczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30.000 zł, po wykorzystaniu zwolnienia od podatku dochodowego do limitu 85.528 zł. W tej sprawie Wnioskodawczyni pozostawała w stosunku pracy, z którego przychody przekroczą kwotę 85.528 zł. Do dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej ponad limit 85.528 zł będzie miała zastosowanie kwota wolna od podatku w wysokości 30.000 zł rocznie.

Podsumowanie

Jak widać prawo do zwolnienia od podatku dochodowego nie pozbawia seniora prawa do skorzystania z kwoty wolnej od podatku. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to tylko dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Nie skorzystają z niej więc przedsiębiorcy, którzy w działalności gospodarczej wybrali podatek liniowy czy zryczałtowany podatek dochodowy. W pozostałych przypadkach pracujący emeryt nie zapłaci podatku dochodowego do kwoty przychodu 115.528 zł.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Co to jest ulga dla seniora czyli PIT-0?

  Ulga dla seniora czy PIT-0 dla seniora oznacza zwolnienie od podatku dochodowego do wysokości limitu 85.528 zł.

 2. 🔸Kto może skorzystać z PIT-0 dla seniora?

  Mogą z niego skorzystać osoby, które:

  • pracują na etacie,
  • są zatrudnione na umowę zlecenie,
  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, bez względu na wybraną formę opodatkowania przychodów/dochodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość