Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego z VAT

Przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 200 000 PLN (bez uwzględnienia podatku), mogą korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT. Przywilej ten dotyczy także podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku. Co ważne, w takim wypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży. Do czego służy taka ewidencja i co powinno się w niej znaleźć?

Uproszczony rejestr sprzedaży – co to jest?

Obowiązek prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży przez podatników korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT wynika z art. 109 ust. 1 ustawy o VAT. Co ważne, przedsiębiorca powinien ujmować w nim sprzedaż za dany dzień, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Ewidencja ta pozwala na ustalenie momentu przekroczenia ww. limitu zwolnienia i tym samym konieczności rejestracji jako czynny podatnik VAT oraz opodatkowania sprzedaży tym podatkiem.

Więcej na temat zwolnienia podmiotowego z VAT w 2017 roku oraz o transakcjach, które wlicza się do limitu (a tym samym powinny być ujęte w uproszczonym rejestrze sprzedaży) przeczytasz tutaj.

Uproszczony rejestr – co powinien zawierać?

W przepisach ustawy o VAT nie znajdziemy wskazania, co powinien zawierać uproszczony rejestr sprzedaży. Ewidencję taką warto jednak wyposażyć w następujące informacje:

  • liczbę porządkową,
  • datę sprzedaży,
  • wartość sprzedaży,
  • wartość sprzedaży narastająco.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w uproszczonym rejestrze sprzedaży znalazły się inne informacje, jak np. dowód sprzedaży, czy informacje o rodzaju transakcji.

Uproszczony rejestr sprzedaży – przykładowy wzór

Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego może przyjąć formę tabeli, jak w poniższym przykładzie.

Lp.
Data sprzedaży
Kwota sprzedaży w PLN
Kwota sprzedaży narastająco od początku roku w PLN
Uwagi
1.
02.01.2017
200,00
200,00
2.
04.01.2017
150,00
350,00

Czy rejestr zawsze konieczny?

Okazuje się jednak, że nie wszyscy podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT są zobowiązani do prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży. Można go bowiem zastąpić jedną z poniższych ewidencji:

  • KPiR, jeżeli obroty są kontrolowane pod kątem zwolnienia z VAT,
  • ewidencją przychodów prowadzoną przez ryczałtowców, jeżeli obroty kontrolowane są pod kątem zwolnienia z VAT,
  • jeżeli podatnik każdą transakcję rejestruje na kasie fiskalnej.

 

Zwolnienie z VAT – kiedy mogę skorzystać? Kliknij po pakiet praktycznych informacji!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI