Podatnik zwolniony z VAT a plik JPK_VAT

Czy podatnik VAT korzystający ze zwolnienia z podatku od towarów i usług (podmiotowego lub przedmiotowego) również objęty jest obowiązkiem comiesięcznego przesyłania pliku JPK_VAT od stycznia 2018 roku? Sprawdźmy, co na ten temat mówią przepisy Ordynacji podatkowej i ustawy o VAT.

Kto powinien przesyłać plik JPK_VAT?

Jak wynika z art. 82 par. 1b Ordynacji podatkowej, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są zobowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania – za pomocą środków komunikacji elektronicznej – informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Co ważne, ewidencję tę mają obowiązek prowadzić wyłącznie czynni podatnicy podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, podatnicy zwolnieni podmiotowo, jak i przedmiotowo są wyłączeni z tego obowiązku). Przepis ten dotyczy tradycyjnych rejestrów zakupu i sprzedaży VAT, które powinny zawierać wszystkie dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej (w tym szczególnie podstawy opodatkowania, wysokości podatku, korekt tych dwóch wartości, czy też NIP kontrahenta).

JPK_VAT a zwolnienie podmiotowe i przedmiotowe

W związku z powyższym, podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego (ze względu na niski próg sprzedaży), jak i dokonujący wyłącznie sprzedaży zwolnionej (czyli korzystający ze zwolnienia przedmiotowego z VAT) nie są objęci obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT (ale mogą zostać wezwani do dostarczenia innych struktur JPK – więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

 

Ważne!

Warto pamiętać, że podatnicy, którzy korzystają z podmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o VAT, mają obowiązek prowadzenia tzw. uproszczonej ewidencji VAT. Tej jednak nie trzeba przekazywać w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Najważniejsze informacje o JPK w jednym miejscu – kliknij i dowiedz się więcej!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK