Blog ifirma.pl

Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy

|
|
4 minut czytania
Planujesz urlop? Sprawdź z jakiej formy wsparcia będziesz mógł skorzystać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dużo pisze się i mówi o różnych formach wsparcia kierowanych przede wszystkim do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Tym razem zajmiemy się Polskim Bonem Turystycznym, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin. Taka forma dofinansowania ma na celu również poprawę trudnej sytuacji w jakiej znalazła się branża turystyczna z powodu pandemii COVID-19.

Projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Projekt ustawy został złożony z inicjatywy Prezydenta Polski do procedowania w Sejmie dnia 18.06.2020 r. Dnia 22.06.2020 r. projekt został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne otrzymają dodatkowy bon w wysokości 500 zł na to dziecko.

Jaki jest cel ustawy?

Branża turystyczna jest jedną z tych gałęzi gospodarki, które z powodu COVID-19 ucierpiała bardzo poważnie. Skutki obecnego kryzysu mogą być odczuwane w tym sektorze jeszcze przez wiele lat. Z jednej strony jest to realizacja celów rodzinnych i społecznych a z drugiej strony wyciąganie pomocnej dłoni do przedsiębiorstw turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Regulacje zawarte w projekcie ustawy

Polski Bon Turystyczny będzie stanowił elektroniczny dokument potwierdzający prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie kosztów usług hotelarskich lub imprez turystycznych, nie ma mowy o gastronomi.

Obecnie trwają prace nad stworzeniem katalogu bazy turystycznej na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Ustawa skierowana jest do rodzin posiadających dzieci do 18 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niepełnosprawnych. Jedną z możliwości wykorzystania bonu będzie zapłata za turnus rehabilitacyjny. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani na inne środki wymiany.

bon turystyczny

Bon turystyczny – dla kogo?

Polski Bon Turystyczny – podstawowe informacje

 1. Zgodnie z założeniami do otrzymania bonu będą uprawnieni beneficjenci programu społecznego 500+, a także beneficjenci dodatków, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów.
 2. Bony będą dystrybuowane w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem ZUS, po uprzednim rozbudowaniu i dostosowaniu systemu.
 3. Prawo do dokonania płatności za pomocą bonu wygaśnie z dniem 31 marca 2022 r.
 4. Przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego w celu realizacji bonów turystycznych będą musiały być zarejestrowane na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 27 projektu ustawy.
 5. Prawo do przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przysługuje przedsiębiorcy turystycznemu oraz organizacji pożytku publicznego znajdującym się na liście przedsiębiorców turystycznych, oraz organizacji pożytku publicznego mających prawo do przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu.
 6. Bon będzie dostępny po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+.
 7. Uwierzytelnienia można dokonać za pośrednictwem Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, niektórych systemów bankowości elektronicznej.
 8. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
 9. Bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
 10. Rodzice rozwiedzeni, w separacji, jeżeli zgodnie z orzeczeniem sądu sprawują opiekę naprzemiennie, każdemu z rodziców przysługiwać będzie świadczenie w wysokości 250 zł.

Polecamy: Tarcza 4.0 – zmiana przepisów pozapodatkowych.

Bon turystyczny – polecane artykuły

Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia finansowego skierowana tym razem do polskich rodzin posiadających dzieci do 18 roku życia. Pomoc finansowa ma wynosi 500 zł na każde dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko niepełnosprawne. Procedura otrzymania bonu jest dość prosta. Pomoc ma trafić do beneficjentów jeszcze w lipcu 2020 roku. Więcej szczegółowych informacji:

Bon Turystyczny – odpowiedzi na pytania beneficjentów

Komu dokładnie przysługuje bon turystyczny? Jakim sposobem bon turystyczny będzie generowany i jak będzie można go wykorzystać? W podlinkowanym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych praktycznych pytań z punktu widzenia beneficjenta bonu.

Bon Turystyczny – odpowiedzi na pytania z branży turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna będzie dokonywała oceny podmiotów gospodarczych ubiegających się o świadczenie usług turystycznych za bony. W jaki sposób zgłosić obiekt do katalogu firm? Czy realizacja bonów będzie możliwa przez obiekty branży turystycznej nieposiadających kas fiskalnych i terminali płatniczych? Jaki jest termin ważności bonu turystycznego? Powyższy artykuł przedstawia odpowiedzi na ważne pytania z punktu widzenia pracowników branży turystycznej.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Ile będzie wynosiło wsparcie w ramach bonu turystycznego?

   Bon turystyczny wysokości 500 zł będzie przyznawany osobom pobierającym świadczenie wychowawcze. Bon turystyczny przyznawany będzie na każde dziecko.
  2. W jakiej formie wypłacany będzie bon turystyczny?

   Polski bon turystyczny będzie przyznawany w formie elektronicznego dokumentu potwierdzającego prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie usług hotelarskich i imprez turystycznych.
  3. Jakie koszty można pokryć za pomocą bonu turystycznego?

   Korzystając z przyznanego bonu turystycznego będzie można dokonać opłat między innymi za:
   • usługi hotelarskie
   • pobyt w gospodarstwie agroturystycznym
   • pobyt w pensjonacie
   • pobyt na koloniach/obozie
  4. Do kiedy bon turystyczny jest ważny?

   Polski bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2022 roku.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie