Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy

Dużo pisze się i mówi o różnych formach wsparcia kierowanych przede wszystkim do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Tym razem zajmiemy się Polskim Bonem Turystycznym, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin. Taka forma dofinansowania ma na celu również poprawę trudnej sytuacji w jakiej znalazła się branża turystyczna z powodu pandemii COVID-19.

Projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Projekt ustawy został złożony z inicjatywy Prezydenta Polski do procedowania w Sejmie dnia 18.06.2020 r. Dnia 22.06.2020 r. projekt został przekazany Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Osoby wychowujące dzieci niepełnosprawne otrzymają dodatkowy bon w wysokości 500 zł na to dziecko.

Jaki jest cel ustawy?

Branża turystyczna jest jedną z tych gałęzi gospodarki, które z powodu COVID-19 ucierpiała bardzo poważnie. Skutki obecnego kryzysu mogą być odczuwane w tym sektorze jeszcze przez wiele lat. Z jednej strony jest to realizacja celów rodzinnych i społecznych a z drugiej strony wyciąganie pomocnej dłoni do przedsiębiorstw turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Regulacje zawarte w projekcie ustawy

Polski Bon Turystyczny będzie stanowił elektroniczny dokument potwierdzający prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie kosztów usług hotelarskich lub imprez turystycznych, nie ma mowy o gastronomi.

Obecnie trwają prace nad stworzeniem katalogu bazy turystycznej na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.Ustawa skierowana jest do rodzin posiadających dzieci do 18 roku życia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niepełnosprawnych. Jedną z możliwości wykorzystania bonu będzie zapłata za turnus rehabilitacyjny. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani na inne środki wymiany.

bon turystyczny

Bon turystyczny – dla kogo?
 

Podstawowe informacje o Polskim Bonie Turystycznym

 1. Zgodnie z założeniami do otrzymania bonu będą uprawnieni beneficjenci programu społecznego 500+, a także beneficjenci dodatków, o których mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów.
 2. Bony będą dystrybuowane w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem ZUS, po uprzednim rozbudowaniu i dostosowaniu systemu.
 3. Prawo do dokonania płatności za pomocą bonu wygaśnie z dniem 31 marca 2022 r.
 4. Przedsiębiorstwa turystyczne i organizacje pożytku publicznego w celu realizacji bonów turystycznych będą musiały być zarejestrowane na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 27 projektu ustawy.
 5. Prawo do przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przysługuje przedsiębiorcy turystycznemu oraz organizacji pożytku publicznego znajdującym się na liście przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego mających prawo do przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu.
 6. Bon będzie dostępny po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+.
 7. Uwierzytelnienia można dokonać za pośrednictwem Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, niektórych systemów bankowości elektronicznej.
 8. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
 9. Bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
 10. Rodzice rozwiedzeni, w separacji, jeżeli zgodnie z orzeczeniem sądu sprawują opiekę naprzemiennie, każdemu z rodziców przysługiwać będzie świadczenie w wysokości 250 zł.

Polecamy: Tarcza 4.0 – zmiana przepisów pozapodatkowych.
▲ wróć na początek

Bon turystyczny – polecane artykuły

Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia finansowego skierowana tym razem do polskich rodzin posiadających dzieci do 18 roku życia. Pomoc finansowa ma wynosi 500 zł na każde dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko niepełnosprawne. Procedura otrzymania bonu jest dość prosta. Pomoc ma trafić do beneficjentów jeszcze w lipcu 2020 roku. Więcej szczegółowych informacji:

Bon Turystyczny – odpowiedzi na pytania beneficjentów

Komu dokładnie przysługuje bon turystyczny? Jakim sposobem bon turystyczny będzie generowany i jak będzie można go wykorzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych praktycznych pytań z punktu widzenia beneficjenta bonu można znaleźć tutaj.

Bon Turystyczny – odpowiedzi na pytania z branży turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna będzie dokonywała oceny podmiotów gospodarczych ubiegających się o świadczenie usług turystycznych za bony. W jaki sposób zgłosić obiekt do katalogu firm? Czy realizacja bonów będzie możliwa przez obiekty branży turystycznej nieposiadających kas fiskalnych i terminali płatniczych? Jaki jest termin ważności bonu turystycznego? Odpowiedzi na ważne pytania z punktu widzenia pracowników branży turystycznej znajdują się tym artykule.

Bon turystyczny – najważniejsze pytania:

🔸 Ile będzie wynosiło wsparcie w ramach bonu turystycznego?

Bon turystyczny wysokości 500 zł będzie przyznawany osobom pobierającym świadczenie wychowawcze. Bon turystyczny przyznawany będzie na każde dziecko.

🔸 W jakiej formie wypłacany będzie bon turystyczny?

Polski bon turystyczny będzie przyznawany w formie elektronicznego dokumentu potwierdzającego prawo do wykorzystania określonej kwoty na pokrycie usług hotelarskich i imprez turystycznych.

🔸 Na pokrycie jakich kosztów można wykorzystać bon turystyczny?

Korzystając z przyznanego bonu turystycznego będzie można dokonać opłat między innymi za:

 • usługi hotelarskie
 • pobyt w gospodarstwie agroturystycznym
 • pobyt w pensjonacie
 • pobyt na koloniach/obozie

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań