5 biznesów, które możesz rozpocząć bez inwestycji pieniężnych

pomysł na biznes bez wkładu finansowego

Przeszkody finansowe powstrzymują wiele osób przed założeniem własnego biznesu. Pieniądze, choć w tym kontekście grają główną rolę, nie są jedynym problemem, z jakim muszą zmierzyć się początkujący przedsiębiorcy, ale to aspekt finansowy jest czynnikiem najbardziej kłopotliwym, gdyż uniemożliwia zrobienie kroku w przód. Na szczęście są biznesy, które nie wymagają wielkiego nakładu pieniężnego. Oto 5 przykładów.

Bez pokaźnych środków finansowych możemy zapomnieć o bogatym wyposażaniu studia, zakupie drogich sprzętów, czy podpisywaniu kontraktów leasingowych z renomowanymi markami. Dysponując ograniczonymi sumami pieniędzy, posiadamy ograniczone możliwości. Istnieją jednak całkiem skuteczne metody na szybki start biznesowy bez lokowania kapitału w firmę.

Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest brak ryzyka straty zainwestowanych środków. Poniżej prezentujemy 5 propozycji na to, jaki biznes bez wkładu własnego może założyć początkujący przedsiębiorca, który chce „wyjść na swoje”.

1. Porządkowanie samochodów, czyli car detailing

Prace car detailingowe cieszą się coraz większym wzięciem na rynku usług mobilnych. Liczba kierowców, poruszających się po drogach samochodami, sukcesywnie rośnie. Wzrasta tym samym zapotrzebowanie na usługi sprzątające i konserwujące przestrzeń pojazdu.

Ludzie nie chcą tracić kilkudziesięciu minut miesięcznie na myjni samochodowej. Mimo że dostępność bezdotykowych punktów myjących jest całkiem spora, wymaga to od kierującego podjechania w wyznaczone miejsce i spędzenia kilkunastu minut na porządkowaniu samochodu. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, szczególnie dla osób zamożnych, jest mobilny car detailing.

Do wykonywania tego typu usług potrzeba na początek: bezprzewodowego odkurzacza (który można wypożyczyć, bądź zakupić na raty), kompletu rękawiczek do sprzątania i kilku pojemników ze środkami czyszczącymi. Car detailing to biznes bez inwestycji na początku działalności. Później zestaw pracowniczy można rozbudowywać, włączając do wachlarza usług np. mycie mobilną myjką parową.

2. Aktywność w sieci, czyli blogowanie

Pisanie ciekawych artykułów blogowych to pomysł na biznes bez wkładu finansowego na starcie działalności. Swoją przedsiębiorczą aktywność w sieci można rozpocząć przy użyciu całkowicie darmowych narzędzi i bezpłatnych usług ułatwiających pracę.

Jeśli pomysł trafi na podatny grunt, a wpisy zyskają szerszy rozgłos, blog zacznie na siebie zarabiać.

Warto w tym kontekście dywersyfikować kanały dystrybucji wpisów: korzystając m.in. z portali społecznościowych, grup tematycznych, czy kontaktowania się z potencjalnymi sponsorami. Najswobodniej bloga prowadzić z użyciem komputera stacjonarnego, bądź laptopa. Jeśli chcemy jednak prowadzić ten biznes bez kapitału początkowego, możemy posłużyć się wyłącznie smartfonem, który z pewnością każdy z nas posiada.

3. Uruchomienie swojej pasji jako przyjemny pomysł na mały biznes bez dużego wkładu

Kolejny pomysł na biznes bez wkładu finansowego to wykorzystywanie swoich umiejętności artystycznych do tworzenia ciekawych dzieł, a następnie sprzedawanie ich w sieci. Na platformach takich jak Etsy, czy eBay można spotkać wiele osób, wypatrujących „perełek” malarskich, czy też wyjątkowych rękodzieł nieznanych dotąd artystów.

Artystyczny biznes bez nakładów finansowych jest w stanie wypalić, o ile posiadamy wymagane umiejętności do tworzenia tego typu prac. Drugi warunek to trafienie w niszę: nie możemy tworzyć duplikatów dzieł, czy bazować na znanych dotąd schematach. Ważne jest bazowanie na swojej kreatywności i wymyślanie innowacyjnych wzorców, które mają szansę na uzyskanie szerszego rozgłosu.

4. Usługi oparte na umiejętnościach nabytych (lub wrodzonych)

Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą jest niezwykle duże. Cały czas brakuje specjalistów remontowych, „złotych rączek”, czy pracowników budowlanych. Informatyzacja społeczeństwa sprawia, że coraz szerszą lukę na rynku pracy stanowią także zawody związane z naprawą sprzętów komputerowych, czy serwisowaniem smartfonów.

Jeśli posiadamy skonkretyzowane, wąskie umiejętności w danej dziedzinie, to z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy w stanie otworzyć własną firmę. Pomysł na biznes bez wkładu finansowego w tym kontekście to np. świadczenie usług czyszczenia komputera, wymiana ekranów w smartfonach, czy własnoręczne tworzenie stylowych, drewnianych mebli na sprzedaż.

5. Sprzedawaj to, na co jest zapotrzebowanie

Ostatni pomysł na biznes bez konieczności inwestowania pieniędzy, który nas zainspirował to odsprzedaż.

Idea firmy odsprzedażowej jest niezwykle prosta: okazyjnie nabywamy towary, które są sprzedawane w zaniżonej wartości, lub występują rzadko w sklepach. Mogą być to ubrania renomowanych marek z second-handów, produkty kolekcjonerskie, czy limitowane towary. Co prawda w takim przypadku trzeba zainwestować, choć kilka złotych w pierwszą rzecz, ale nie jest to wygórowana kwota na start.

Wiele osób poszukuje ciekawych przedmiotów w okazyjnych cenach, a my, zdobywając je, możemy narzucić dodatkową marżę, która będzie stanowiła nasz zysk.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jaki biznes nie powiedzie się bez wkładu?

    Bez pokaźnych środków finansowych możemy zapomnieć o bogatym wyposażaniu studia, zakupie drogich sprzętów, czy podpisywaniu kontraktów leasingowych z renomowanymi markami. Dysponując ograniczonymi sumami pieniędzy, posiadamy ograniczone możliwości.

  2. 🔸Dlaczego warto zdecydować się na biznes bez wkładu?

    Istnieją całkiem skuteczne metody na szybki start biznesowy bez lokowania kapitału w firmę. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest brak ryzyka straty zainwestowanych środków.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość