Wypełnianie zeznania PIT-36LS

jak wypełnić PIT-36LS

Nie wiesz, jak wypełnić PIT-36LS? Przeczytaj artykuł, w którym opisujemy, jak to zrobić.

Przedsiębiorstwo w spadku składa zeznanie roczne na dedykowanym dla niego druku. Ma to związek z przeprowadzeniem sukcesji firmy. W takim przypadku do CEIDG zostaje zgłoszony zarządca sukcesyjny, który kontynuuje działalność gospodarczą po śmierci przedsiębiorcy. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy wypełniać zeznanie roczne PIT-36LS.

Kiedy składa się PIT-36LS?

Jeżeli działalność gospodarcza przedsiębiorstwa w spadku korzysta z opodatkowania dochodu podatkiem liniowym, to wówczas musi być złożone rozliczenie roczne na formularzu PIT-36LS. Ta forma opodatkowania jest obowiązkowa w roku, w którym zmarł przedsiębiorca, jeżeli wybrał on ten sposób rozliczania dochodów. Natomiast w kolejnych latach przedsiębiorstwo w spadku, dopóki funkcjonuje, może zdecydować o wyborze tego sposobu rozliczania podatków.

W jaki sposób wypełnia się PIT-36LS?

 
 

W zeznaniu rocznym w miejscu ”identyfikator podatkowy” wpisuje się NIP zmarłego przedsiębiorcy. Na załącznikach składanych łącznie z zeznaniem również znajdzie się ten NIP.

 
 

W części A “Miejsce i cel składania zeznania” należy wskazać naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym według miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy na dzień otwarcia spadku.

 
 

W części B “dane identyfikacyjne” przedsiębiorstwo w spadku wpisuje imię, nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia zmarłego przedsiębiorcy. Dane te automatycznie znajdą się na załącznikach dołączonych do zeznania.

 
 

W części C “Informacje dodatkowe” przedsiębiorstwo w spadku zaznacza pozycje, które go dotyczą, znajduje się tutaj m.in. informacja o kwartalnym rozliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, jeżeli taki był stosowany.

 
 

W części D “Dochód/strata” wpisywane są przychody, koszty uzyskania przychodów, odliczany jest dochód/strata i wskazana wysokość należnej zaliczki za dany rok podatkowy. W przypadku przedsiębiorstwa w spadku należy pamiętać, że podawane wielkości w pierwszym roku obejmują kwoty od dnia śmierci do końca roku, czyli tylko dotyczące działalności przedsiębiorstwa w spadku. Działalność takiej firmy regulują te same przepisy, jak przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy jako osoby fizyczne. Zapisów w PKPiR dokonuje się zgodnie z zasadami zapisanymi w rozporządzeniu w sprawie prowadzenia książki przychodów.

 
 

W części E “Odliczenia dochodu zwolnionego, strat i kosztów kwalifikowanych oraz inne odliczenia“ wpisuje się kwoty zgodnie z opisem, jeżeli występują. Pamiętajmy, że w przypadku tego zeznania możliwe jest odliczenie straty nie tylko przedsiębiorstwa w spadku, ale również poniesionej przez zmarłego przedsiębiorcę, o ile nie zdążył jej wcześniej rozliczyć.

Jeżeli przedsiębiorstwo poniosło koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową (B+R), musi wypełnić załącznik PIT/BR, z którego zostanie przeniesiona kwota do poz. 30 zeznania.

 
 

Jeżeli przedsiębiorstwo w spadku poniosło stratę z działalności gospodarczej lub kwota dochodu jest niższa od kwoty przysługującego odliczenia, to wówczas odliczenia z tytułu ulgi B+R – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych – poz. 32.

 
 

W części F “Ustalenie podstawy opodatkowania/straty” w części F1 wpisywane są kwoty mające wpływ na podstawę opodatkowania.

 
 

W części F2 wpisywany jest dochód do opodatkowania po odliczeniu kosztów kwalifikowanych i dodaniu zwiększenia z części F1.

 
 

W części F3 przedsiębiorstwo w spadku wpisuje kwoty, które znalazły się w załączniku PIT-WZ “Informacja o wierzytelnościach i zobowiązaniach zmniejszających lub zwiększających podstawę opodatkowania (stratę), wynikającą z transakcji handlowych”. Chodzi o rozliczenie w związku z ulgą na złe długi w podatku dochodowym, która zaczęła obowiązywać od 2020 roku.

 
 

W części F.3.4 znajdzie się podstawa do opodatkowania podatkiem liniowym po uwzględnieniu wszystkich zwiększeń i zmniejszeń.

 
 

W części G “Obliczenie podatku” należy obliczyć podatek dochodowy przy zastosowaniu stawki 19% w poz. 54.

 
 

W części I “Obliczenie zobowiązania podatkowego” wykazany zostanie podatek należny i suma należnych zaliczek za rok podatkowy.

 
 

W części J “Zaliczki” przedsiębiorstwo w spadku wpisuje kwoty zaliczek należnych i wpłaconych w trakcie roku podatkowego.

 
 

W części K “Podatek do zapłaty/nadpłata” wykazywana jest suma wpłat dokonanych przez przedsiębiorstwo w roku podatkowym i wyliczenie podatku do zapłaty lub kwota nadpłaty.

Jak złożyć PIT-36LS?

Zeznanie PIT-36LS składa się w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia po zakończonym roku podatkowym.

Zeznania mogą być złożone:

  • w formie papierowej,
  • w formie zeznania elektronicznego.

Zeznanie musi być podpisane przez zarządcę sukcesyjnego lub upoważnioną przez niego osobę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.