Rozliczenie podatków metodą kasową w okresie pandemii

metoda kasowa

Masz coraz większe problemy z otrzymaniem zapłaty od kontrahenta? Sprawdź co to jest metoda kasowa.

Pojęcie metody kasowej pojawia się zarówno w podatku dochodowym jak i w podatku VAT. Czym innym jest metoda kasowa w PIT a czym innym w VAT dlatego na wstępie należy to podkreślić, żeby nie wkradły się jakieś przekłamania i niejasności. W okresie pandemii z różnych stron słychać głosy, że rozszerzenie metody kasowej na wszystkich podatników mogłoby zapobiec utracie płynności finansowej przez firmy, które najbardziej ucierpiały przez COVID-19.

Mały podatnik w PIT i VAT

Na wstępie należy zaznaczyć, że metoda kasowa jest powiązana z takim pojęciem jak “mały podatnik”. Czy przedsiębiorcę można uznać za małego podatnika decyduje o tym limit przychodów w poprzednim roku podatkowym:

  1. Limit w podatku dochodowym odpowiada równowartości 2.000.000 euro – 8.747.000 PLN w 2020 roku. (Zmiana nastąpiła od 2020 roku)
  2. Limit w podatku VAT odpowiada równowartości 1.200.000 euro lub 45.000 euro – odpowiednio 5.248.000 PLN i 197.000 PLN.
Jakie przywileje ma mały podatnik w podatku PIT i VAT można przeczytać tutaj.

Metoda kasowa w podatku dochodowym

W podatku PIT przedsiębiorca ma możliwość ewidencjonowania kosztów według 2 metod:

  1. Metody kasowej.
  2. Metody memoriałowej.

Większość przedsiębiorców podatek dochodowy rozlicza według metody kasowej zwanej również uproszczoną. Różnice pomiędzy rozliczaniem kosztów według metody kasowej i memoriałowej zostały w przystępnej formie omówione tutaj.

Metoda kasowa w podatku VAT

Rozliczanie podatku VAT co do zasady polega na wykazaniu w deklaracji miesięcznej lub kwartalnej podatku VAT należnego i naliczonego. Różnica pomiędzy podatkiem VAT z tytułu sprzedaży a podatkiem VAT od zakupów stanowi podatek należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego.

Wyjątkiem od tej zasady jest metoda kasowa rozliczania podatku VAT. Z tej metody mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy spełniają kryteria małego podatnika w VAT.

Metoda kasowa w VAT dotyczy zarówno faktur sprzedaży jak i zakupu, czyli VAT naliczony możemy odliczyć dopiero jak zapłacimy za fakturę kontrahentowi.

Metoda kasowa w okresie pandemii

Środowisko przedsiębiorców jest zaniepokojone regulowaniem zobowiązań w okresie COVID-19. Wiele firm przeżywa trudne chwile, część z nich nie jest w stanie terminowo regulować płatności, ma problemy z płynnością finansową. Z tych też względów zaczęły pojawiać się opinie, że metoda kasowa w okresie pandemii powinna być uwzględniona przy rozliczaniu podatków przez wszystkich przedsiębiorców. Wówczas obowiązek podatkowy powstałaby w momencie otrzymania zapłaty a nie w momencie wystawienia faktury. Jednak takiego rozwiązania nie przewidziano w ustawie tacza antykryzysowa.

Co prawda funkcjonuje ulga na złe długi zarówno w podatku VAT jak i podatku PIT od 2020 roku, ale jest to 90 dniowy termin oczekiwania na możliwość dokonania korekty podatku VAT należnego i korekty przychodów w PIT.

Przedsiębiorcom na ten moment nie pozostaje nic innego jak skorzystanie z ulgi na złe długi pod warunkiem, że spełnione są warunki ustawowego. W podatku VAT dodatkowo dłużnik musi być czynnym podatnikiem, a ten warunek w obecnym czasie może być trudny do spełnienia.

Rozliczanie starty wstecz – na co pozwala tarcza antykryzysowa – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość