Blog ifirma.pl

Sprzedaż na Allegro: Czy sprzedając na Allegro muszę zarejestrować działalność gospodarczą?

|
|
5 minut czytania
Pewnie zastanawiasz się, czy aby rozpocząć sprzedaż na Allegro, musisz zakładać działalność gospodarczą? Dobra wiadomość – nie zawsze! W naszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i pokażemy Ci, jak możesz rozpocząć sprzedaż na tym popularnym portalu aukcyjnym, bez prowadzenia firmy. Poznaj wszystkie możliwości i przepisy, które pozwolą Ci handel online.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Kiedy musisz założyć działalność gospodarczą?

O działalności gospodarczej mówimy wtedy, gdy dane czynności wykonywane są we własnym imieniu oraz w sposób:

 • zorganizowany – podejmowane działania są podporządkowane obowiązującym regułom, normom, np. sprzedawca podjął określone czynności, aby ją zorganizować, np. zamówił i kupił towar, określił sposób dostawy, nawiązał kontakty handlowe lub też założył stronę internetową, przy pomocy której promuje swój sklep.
 • zarobkowy – ma na celu uzyskanie przychodu,
 • ciągły – powtarzalne podejmowanie danych działań (ciągłość nie oznacza wykonywania działalności bez przerwy).

Zasadniczo, powyższe przesłanki decydują o tym, że powinieneś zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG. Jednak jest wyjątek. O nim poniżej.

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Od paru lat w polskim prawie funkcjonuje tzw. firma na próbę, czyli działalność nierejestrowana. Jest to rozwiązanie dla osób z działalnością na mniejszą skalę, osiągającymi mniejsze przychody. Oznacza to, że jeśli Twoja działalność nosi cechy działalności gospodarczej, ale miesięczny przychód nie przekracza ustawowego limitu — nie musisz rejestrować firmy.

Mówiąc o przychodzie, należy w tym przypadku rozumieć przychód należny — czyli kwoty należne danej osobie, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Jaki jest limit dla działalności nierejestrowanej?

Pułap przychodów, który pozwala na sprzedaż bez rejestracji działalności gospodarczej, to 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego. Od lipca 2023 minimalna krajowa to 3600 zł, czyli limit działalności nierejestrowanej to 2 700 zł. Zaś minimalne wynagrodzenie w 2024 będzie wynosić 4242 zł (od stycznia do lipca), czyli w pierwszym półroczu 2024 próg przychodów dla działalności nierejestrowanej będzie wynosił 3181,50 zł miesięcznie bez konieczności zakładania firmy.

Jeśli przychód przekroczy wspomniany limit — w ciągu 7 dni należy zarejestrować firmę w CEIDG.

Przychody uzyskane do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku do CEIDG są uznawane za przychody z działalności nierejestrowanej, późniejsze – za przychód z działalności gospodarczej.

Kiedy sprzedaż na Allegro jest działalnością?

Na podstawie powyższego zauważamy, że sprzedaż na Allegro należy zarejestrować jako działalność gospodarczą, jeśli będzie wykonywana we własnym imieniu oraz w sposób systematyczny, zarobkowy oraz ciągły. Z tym że jeśli miesięczne przychody nie przekroczą 75% minimalnego wynagrodzenia krajowego, możemy skorzystać z rozwiązania, jakim jest działalność nierejestrowana — dzięki temu możemy sprzedawać na Allegro bez zakładania firmy.

Powyższe oznacza, że dopóki przychód miesięczny nie jest wyższy niż 2700 zł (wg stanu na dzień 1 lipca 2023) nie trzeba zakładać firmy, sprzedając na Allegro, nawet jeśli taka sprzedaż nosi znamiona działalności gospodarczej (wykonywana jest regularnie, zarobkowo itd.). Należy jednak pamiętać, aby zarejestrować firmę w CEIDG gdy tylko przekroczymy limit dla działalności nierejestrowanej. Mamy na to tydzień.

Jakie są konsekwencje sprzedaży na Allegro bez działalności

Z wykonywaniem działalności gospodarczej bez wpisu do ewidencji, czyli bez rejestracji może wiązać się kara grzywny, a nawet ograniczenia wolności (art. 60 1 Kodeksu wykroczeń).

Drugim rodzajem “kary” jest ta finansowa — sprzedawca będzie musiał opłacić zaległe podatki i składki ZUS — wraz z odsetkami.

Listy od skarbówki — prawdziwe, czy oszustwo?

W ostatnim czasie część sprzedawców na Allegro, Vinted, OLX itp. otrzymuje korespondencję z urzędów skarbowych. Nie jest to jednak formalnie wezwanie, ale informacja listowna, że urząd wie, że dana osoba prowadzi działalność gospodarczą, ale jej nie zarejestrowała.

Obecnie jest bardzo wiele oszustw na urząd skarbowy, że można się zastanawiać czy te pisma rzeczywiście pochodzą z urzędu skarbowego, czy też mogą być jakimś rodzajem naciągania.

Niestety — listy, które ostatnio dostają sprzedawcy internetowi, pochodzą od prawdziwego urzędu skarbowego. Są to tzw. listy behawioralne (możemy porównać z listami behawioralnymi do przedsiębiorców wysyłanymi w 2021 roku), które mają wpłynąć na zachowanie się adresata, np. zapłatę podatku, czy zarejestrowanie firmy.

Wysyłanie pism behawioralnych przez skarbówkę rozpoczęło się eksperymentem w 2015 roku — urzędy skarbowe rozsyłały takie pisma, sprawdzając ich skuteczność na ponad 30 tysiącach podatnikach.

Listy behawioralne nie są wezwaniem — ich celem jest ostrzeżenie, że dana osoba może postępować niezgodnie z prawem, nawołują do wypełnienia obowiązków, wzywają do działania, czy wskazują kroki, co trzeba zrobić. Jednak jeśli będzie brak reakcji ze strony adresata (np. kontaktu z urzędem, czy brak rejestracji firmy) na odbiorcę pisma może zostać nałożona kara — zostanie on z pewnością pociągnięty do odpowiedzialności. O technikach behawioralnych w administracji publicznej przeczytasz w Raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czy zarejestrować działalność — podsumowanie w pigułce

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy dla swojej sprzedaży musisz zarejestrować firmę, krótkie podsumowanie:

 • prowadzenie sklepu internetowego – prowadzenie sklepu internetowego ma charakter ciągły, zorganizowany i jest nastawione na zysk, wymaga więc zarejestrowania działalności;
 • sprzedaż na aukcjach internetowych – jeśli jest dokonywana regularnie i w sposób zorganizowany (np. sprzedawca dokonuje wcześniej zakup towaru na handel), to należy założyć działalność gospodarczą,
 • sprzedaż w serwisach z ogłoszeniami – prowadzona incydentalnie nie wymaga zakładania działalności, w innej sytuacji konieczne jest założenie firmy.
Forma rozliczenia Działalność nierejestrowana Działalność gospodarcza
Warunki działalność wykonywana w sposób regularny, ciągły i zarobkowy, a przychód miesięczny nie przekracza 75% minimalnej krajowej. działalność wykonywana sposób regularny, zarobkowy oraz ciągły, gdy przychód przekracza 75% minimalnego krajowego.
Podatek/td> na zasadach ogólnych – 12/32% od dochodów wg wybranej formy opodatkowania
VAT brak obowiązku, chyba że wykonywane są czynności, które obowiązkowo podlegają rejestracji do VAT Kiedy zarejestrować się do VAT
ZUS brak obowiązku opłacania obowiązek opłacania
Kasa fiskalna potrzebna w przypadku sprzedaży towarów/usług objętych obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. potrzebna w przypadku sprzedaży towarów/usług objętych obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.
Księgowość obowiązek uproszczonej ewidencji sprzedaży obowiązek prowadzenia
 

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie