Sprzedaż zwolniona z tytułu najmu prywatnego a wskaźnik VAT

Masz najem zwolniony z VAT? Sprawdź, co ze wskaźnikiem proporcji w VAT.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają również najem prywatny mogą mieć niekiedy wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo odliczyć podatek VAT naliczony od zakupów. Nie zawsze trzeba będzie stosować proporcję w VAT. W dzisiejszej publikacji spróbujemy przyjrzeć się tej problematyce.

Kiedy należy stosować proporcję w VAT?

Przedsiębiorca może wykonywać zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione, przepisy mu tego nie zabraniają. Jednak prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje jedynie w odniesieniu do czynności opodatkowanych. Jeżeli przedsiębiorca będzie mógł odrębnie przyporządkować kwoty podatku VAT naliczonego od zakupów do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych, to w takim przypadku nie musi stosować proporcji. W przeciwnym wypadku musi stosować proporcję w VAT.

Najem prywatny zwolniony z VAT a wskaźnik proporcji

Odnosząc się do kwestii proporcji w VAT w związku z najmem prywatnym należałoby przede wszystkim przeanalizować strukturę wydatków przedsiębiorcy. Chodzi przede wszystkim o to, czy faktury zakupu towarów i usług można przyporządkować tylko do działalności gospodarczej, czy może również do najmu prywatnego. Ważny też będzie rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Odpowiedź na te pytania będzie kluczowa w naszych rozważaniach.

Przykład 1.

Pani Ania prowadzi salon kosmetyczny i jest czynnym podatnikiem VAT. Od 2021 roku zaczęła wynajmować lokal na cele mieszkalne, który może korzystać ze zwolnienia z VAT. Pani Ania nie ma problemu z przyporządkowaniem faktur zakupu związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą a najmem prywatnym, wie, od których faktur może odliczyć pełen VAT, a od których nie może odliczyć w ogóle VAT-u. W takim przypadku nie musi stosować proporcji w VAT.

Przykład 2.

Przedsiębiorca prowadzi działalność budowlaną i wynajmuje mieszkanie prywatne zwolnione od podatku VAT. W tym przypadku również nie powinno być problemu z przyporządkowaniem faktur zakupu do działalności i najmu. Gdyby się tak zdarzyło, że musiałby przeprowadzić remont wynajmowanego mieszkania, powinien kupować materiały i towary na odrębną fakturę, od której nie odliczy podatku VAT.

Przykład 3.

Pani Aneta prowadzi sklep spożywczy i wynajmuje mieszkanie prywatnie. Profil prowadzonej działalności gospodarczej nie powinien stwarzać problemów z właściwym przyporządkowaniem faktur zakupowych do czynności opodatkowanych i zwolnionych.

Przykład 4.

Przedsiębiorca prowadzi działalność informatyczną i wynajmuje mieszkanie prywatne. W działalności gospodarczej nie ma żadnych faktur dokumentujących zakup towarów czy materiałów. Posiada jedynie typowe koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem takie jak np.: opłata za telefon, koszty użytkowania samochodu osobowego, opłata za internet. W tej sytuacji nie jest już tak oczywiste, czy całość wydatków można przyporządkować do działalności gospodarczej z pominięciem najmu. W takim przypadku rozsądnie byłoby rozliczać VAT naliczony wg proporcji sprzedaży.

Przykład 5.

Pan Piotr od 2015 roku prowadzi działalność budowlaną opodatkowaną podatkiem VAT. Od 2021 r. roku rozlicza również najem prywatny. Jeżeli chodzi o koszty stałe typu: opłata za telefon, internet są na takie same, jak przed rozliczaniem najmu zwolnionego od podatku VAT. Koszty samochodu są również na zbliżonym poziomie, ponadto samochód jest wykorzystywany w sposób mieszany w działalności i prywatnie. Pan Piotr otrzymuje zapłatę za najem na rachunek bankowy, więc nie ma potrzeby dojazdów do nieruchomości. Nawet jeżeli taki by się zdarzyły, to może to być 2-3 razy w roku. W takim przypadku wydaje się, że nie ma uzasadnionych podstaw do stosowania proporcji w VAT. Jednak brak konkretnych regulacji nie pozwala na jednoznaczną ocenę opisanej sytuacji.

Podsumowanie

Wykonywanie czynności opodatkowanych i zwolnionych zobowiązuje przedsiębiorcę do przeprowadzenia uczciwej analizy pod kątem kwalifikowania faktur zakupowych do odliczenia podatku VAT naliczonego. Ocena powinna być obiektywna i nie może budzić wątpliwości.

Najem prywatny, to nie jest bardzo często najem tylko jednego mieszkania, a kilku, co również może mieć wpływ na ocenę rozliczania VAT naliczonego. Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej nie zawsze może pozwolić na bezproblemowe przyporządkowanie kosztów do czynności opodatkowanych i zwolnionych. W takich przypadkach przedsiębiorca powinien stosować proporcję lub zwrócić się z zapytaniem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce