Powrót

Stawka 0% VAT dla pomagających Ukrainie

stawka VAT 0%

Zaangażowałeś się w pomoc dla Ukrainy? Sprawdź, kiedy można stosować 0% stawkę podatku VAT.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Działania wojenne na Ukrainie spowodowały, że wiele osób i firm zaczęło przekazywać towary i świadczyć usługi na rzecz ofiar wojny. Konstrukcja ustawy o podatku VAT nie pozwala na przekazywanie darowizn bez opodatkowania. W związku z zaistniałą sytuacją nadzwyczajną rząd polski obniżył stawkę podatku VAT do wysokości 0% na dostawy towarów i usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Jaki jest zakres stosowania 0% stawki VAT?

Zakres przedmiotowy wprowadzonej preferencji jest szeroki. Dotyczy wszelkich darowizna towarów i usług, które mają związek z niesieniem pomocy obywatelom Ukrainy. W rozporządzeniu nie zostały wprowadzone żadne założenia progowe co do rodzaju niesionego wsparcia.

Dla kogo mogą być realizowane dostawy?

Zgodnie z rozporządzeniem obniżoną stawkę podatku VAT można stosować wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług na rzecz:

  1. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
  2. Podmiotów leczniczych w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej.
  3. Jednostek samorządu terytorialnego.

Są to podmioty, które w ocenie Ministerstwa Finansów pełnią rolę kluczowych pośredników przy udzielaniu pomocy.

0% VAT dla pomogających na Ukrainie infografika

Dokumentacja umożliwiająca zastosowanie 0% stawki VAT

W rozporządzeniu zostały również określone warunki, jakie muszą zostać spełnione przez przedsiębiorcę, żeby mógł zastosować 0% stawkę VAT:

  • zawarcie pisemnej umowy pomiędzy dostawcą towarów lub świadczącym usługę a podmiotem na rzecz, którego realizowana jest pomoc,
  • dostarczone towary i świadczone usługi muszą być przeznaczone na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Z uwagi na charakter niesionej pomocy – forma darowizny przygotowana dokumenetacja powinna w sposób jednoznaczny potwierdzać, że oświadczenie woli zostało złożone przez obydwie strony umowy. Na umowie powinny być złożone podpisy przez darczyńcę i obdarowanego.

Pomoc dla Ukrainy – okres obowiązywania stawki 0%

Rozporządzenia weszło w życie z dniem 5 marca 2022 roku. Stawka 0% VAT na działania związane z pomocą dla Ukrainy obowiązuje od 24 lutego 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku. Ministerstwo Finansów nie wyklucza możliwości przedłużenia okresu obowiązywania przedmiotowej preferencji.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość