Blog ifirma.pl

Strategie i style inwestowania na giełdzie

|
|
5 minut czytania
Wybór odpowiedniej strategii i stylu inwestycyjnego pozwalają inwestorom na rozsądne zarządzanie swoim kapitałem oraz osiąganie wymiernych zysków. W zależności od posiadanej wiedzy oraz tolerancji w stosunku do ryzyka możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie i na tej podstawie budować swój portfel inwestycyjny.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jakie strategie i style inwestowania wyróżniamy?

Czym są strategie inwestowania na giełdzie?

Strategia inwestycyjna to określone sposoby działania, umożliwiające podejmowanie takich decyzji finansowych, które mają przybliżyć inwestora do realizacji wyznaczonego celu, zysku itp. Istnieje wiele sposobów podejścia do tego tematu, a poniżej przytoczymy kilka z nich:

  1. KUP I TRZYMAJ

  To długoterminowy rodzaj strategii, w której inwestor nabywa akcje zarówno podczas hossy (wzrost cen akcji różnych branż), jak i bessy (utrzymujący się spadek cen na rynku). Ta metoda najlepiej sprawdza się przy wyborze stabilnych i dobrze ugruntowanych spółek. Dzięki temu ograniczysz koszty transakcyjne i masz duże szanse na satysfakcjonujące zyski z tej inwestycji. Musisz mieć jednak na uwadze zmienność cyklów koniunkturalnych, które będą silnie oddziaływać na ceny akcji. W trakcie recesji możesz ulec silnym emocjom i obawiając się straty, podejmować nieprzemyślane decyzje finansowe. Aby nieco zminimalizować negatywne skutki spadków, dąż do dywersyfikacji – nabywaj akcje z różnych sektorów gospodarczych, obszarów geograficznych, zdecyduj się na zakup innych, nieco stabilniejszych aktywów (obligacje, metale lokacyjne).

  2. SPEKULACJA

  Skupia się szybkim, ale i niedużym zysku. Inwestorzy stosujący tę strategię wykonują dużo transakcji, aby następnie w krótkim czasie je sprzedać. Wykorzystuje on dynamiczne zmiany na rynku, trendy, dane historyczne i na podstawie tego podejmuje działania. W ramach aktywnego inwestowania zalicza się również strategie handlu swing oraz handlu spread.

  Handel swing polega na obserwowaniu trendów na giełdzie i kupowaniu akcji, utrzymywaniu jej pozycji dłużej niż 1 dzień, ale również nie przekraczając kilku tygodni. Do oceny danej sytuacji inwestorzy powinni obserwować wskaźniki makroekonomiczne oraz wykonać analizę fundamentalną, by przewidzieć możliwe zdarzenia.

  Z kolei handel spread polega na zakupie jednego instrumentu finansowego i jednoczesnej sprzedaży drugiego. Często jest on stosowany w przypadku metali szlachetnych takich jak złoto, srebro. W celu zarobienia na transakcji spreadowej warto nabywać instrumenty silniejsze, a słabsze sprzedawać i w ten sposób zyskiwać na różnicach cenowych. Innym sposobem może być również tzw. crack spread, który polega na jednoczesnym handlowaniu kontraktami terminowymi na ropę naftową i produktami na bazie ropy (np. benzyna). W tym przypadku również zarabia się na różnicach cen poszczególnych transakcji.

  3. INWESTOWANIE NA RZECZ WZROSTU

  Opiera się na inwestycjach w akcje wchodzących na giełdę spółek z dużym potencjałem wzrostu. Są to przeważnie firmy, start-upy z branży technologicznej (ale nie tylko) oferujące nowy, innowacyjny produkt, rozwiązanie na rynku. Pomimo tego, że takie przedsiębiorstwa nie mają jeszcze stabilnej pozycji na rynku, często przewiduje się, iż mają zwiększone szanse na dynamiczny rozwój. Wiąże się to również z atrakcyjną wizją wysokich zysków w przyszłości, która jest kusząca dla wielu inwestorów.

  4. OBLICZENIE KAPITALIZACJI RYNKOWEJ

  W celu oszacowania wartości akcji danej spółki, można obliczyć jej kapitalizację rynkową, mnożąc jej liczbę akcji przez cenę rynkową każdej z nich. Po otrzymaniu wyniku kapitalizacji należy sklasyfikować ją do określonej kategorii. Tymi kategoriami są:

  • Mikrokapitalizacja – wartość kapitalizacji od 50 do 300 mln USD, akcje takich spółek są ryzykowne, ponieważ zazwyczaj są to nowe firmy, które mogą być najbardziej podatne na spadki giełdowe;
  • Mała kapitalizacja – wartość kapitalizacji od 300 mn do 2 mld USD, to stosunkowo młode i dynamicznie rozwijające się spółki, osiągają one sukcesy na rynku i dobre wyniki finansowe;
  • Średnia kapitalizacja – wartość kapitalizacji od 2 do 10 mld USD, firmy o ugruntowanej pozycji, które posiadają nieco większe szanse na wzrost niż w przypadku dużej kapitalizacji;
  • Duża kapitalizacja – wartość kapitalizacji między 10 mld USD, dotyczy stabilnych podmiotów, ale jednocześnie nieco ograniczone możliwości dalszego wzrostu, co odbija się na niższej stopie zwrotu z inwestycji.

  Oszacowanie łącznej wartości akcji danej spółki jest strategią umożliwiającą określić potencjalne zyski do osiągnięcia.

  5. INWESTOWANIE WYSOKIEJ JAKOŚCI

  Strategia koncentrująca się na przedsiębiorstwach, które cechują się skutecznym sposobem zarządzania, unikatowym modelem biznesowym, wysokiej jakości produktami lub silnym kapitałem marki, wysokimi zyskami, korzystną sytuacją finansową bądź stabilnym cashflow (rachunkiem wolnych przepływów pieniężnych). W szczególności na ten ostatni czynnik warto zwracać uwagę, ponieważ informuje on o tym, jakimi zasobami firma może swobodnie dysponować. Dla inwestorów oznacza to zatem gwarancję zwrotu swoich inwestycji.

  Style inwestowania na giełdzie

  Ekonomia behawioralna dowodzi, że style inwestowania na giełdzie dowodzi temu, że ludzie podejmują decyzje finansowe pod wpływem emocji, a nie racjonalnego myślenia. Nie tak jak dużo wcześniej uważano, jedynie racjonalnej analizie otoczenia. Ta wiedza pozwala lepiej poznać i zrozumieć zachowania inwestorów i w efekcie, dokonywać trafniejszych wyborów. W związku z tym temat awersji do ryzyka ściśle łączy się z określonymi postawami i stylami inwestowania, które można obserwować na rynku kapitałowym.

  Styl konserwatywny

  Dotyczy inwestorów, którzy unikają ryzyka i w związku z tym wolą nawet zdecydować się na osiąganie mniejszych zysków. Ich portfel będzie składać się w dużej mierze z bezpiecznych, stabilnych instrumentów finansowych np. obligacji, funduszy inwestycyjnych.

  Styl zrównoważony

  W sposób umiarkowany akceptują ryzyko, ich portfel składa się z bezpiecznych oraz ryzykownych instrumentów inwestycyjnych np. obligacje skarbowe i akcje.

  Styl agresywny

  To inwestorzy, którzy poszukują okazji, często bardzo ryzykownych. Oczekują wysokich zysków ze swoich inwestycji. Może np. wykorzystywać określoną sytuację makroekonomiczną na świecie, kryzys, wojnę. Często wtedy dochodzi do deprecjacji waluty danego kraju przez jej masowy zakup i sprzedawanie przez spekulanta.

  Jak inwestować na giełdzie?

  Pomimo wielu różnych strategii i stylów inwestycyjnych możliwe jest wyróżnienie uniwersalnych wskazówek, które pozwolą na racjonalne podejście do działań na giełdzie.

  1. Przede wszystkim, miej kontrolę nad podejmowanymi inwestycjami. Najlepiej, aby zapisywać poszczególne instrumenty, które kupujesz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić swoje aktualne zasoby i możliwości.
  2. Zanim zdecydujesz się na zakup lub sprzedaż danego instrumentu, postaraj się odpowiedzieć na te pytania:
  3. – Jaki jest horyzont czasowy inwestycji? Czy zwrot z inwestycji chcesz uzyskać w krótkim, czy dłuższym czasie?

   – Dlaczego inwestorzy kupują dane akcje? Czy występują pewne czynniki zewnętrzne, które mogą uzasadniać taką tendencję?

   – Jaka jest oczekiwana stopa zwrotu? Na jaki zysk z inwestycji możesz liczyć? Czy jest on adekwatny do podejmowanego ryzyka?

   – Czy w ciągu ostatniego roku akcje osiągały lepsze, czy gorsze wyniki?

  4. Decydując się na fundusze inwestycyjne, które mogą pełnić funkcję stabilizującą dla portfela inwestycyjnego, wybierz te z rodzaju no-load. W ich przypadku nie jest pobierana żadna opłata manipulacyjna, co pozwoli Ci zredukować ogólne koszty transakcyjne.
  5. Zawsze analizuj ryzyko związane z określonymi decyzjami inwestycyjnymi i nie kieruj się emocjami.

  Jak inwestować na giełdzie – podsumowanie

  Znajomość strategii inwestycyjnych i wybranie racjonalnego stylu inwestowania ma decydujące znaczenie w osiąganiu zysków. Warto przetestować każdą ze strategii i sprawdzić, w jakiej czujemy się najlepiej i dzięki której osiągasz największe sukcesy.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie