Ostatnimi czasy coraz łatwiej dostrzec niestabilność współczesnego rynku, co znacząco utrudnia prowadzenie biznesu. W gospodarce możemy wyróżnić kilka faz cyklu koniunkturalnego, które wpływają na wiele procesów ekonomicznych. Jeżeli nie wiesz, czym charakteryzują się poszczególne jego etapy i jak zmniejszać negatywne skutki recesji w swojej firmie – przeczytaj ten artykuł!
Jak wiadomo, każda gospodarka cechuje się dużą dynamiką i wahaniami, które tworzą zjawisko cyklu koniunkturalnego. Informuje on, na jakim etapie, w jakiej kondycji znajduje się np. dane państwo w wyznaczonym okresie. Mając taką wiedzę możemy podejmować lepsze decyzje w zakresie prowadzenia własnej firmy, inwestowania czy po prostu życia codziennego.
Badając fazy cyklu koniunkturalnego wykorzystuje się wskaźniki ekonomiczne m.in. stopa bezrobocia, PKB, indeks CPI (koszty towarów i usług), indeks produkcji przemysłowej (mierzący aktywność przemysłu w kraju), stopa inwestycji, poziom dochodów społeczeństwa itd.
Za przyczyny wahań koniunkturalnych podaje się takie czynniki jak:
Najczęściej klasyfikując wahania gospodarcze bierze się pod uwagę ich czas trwania. Należą do nich cykle koniunkturalne:
Cykle koniunkturalne można podzielić na kilka faz. Czas trwania każdej z nich może być różny, ze względu na wiele zmian zachodzących na rynku. Zdarzają się sytuację, kiedy poszczególne sektory w gospodarce danego kraju są w różnych fazach cyklu koniunkturalnego i jest to jak najbardziej normalne. Należą do nich:
Znając charakterystykę poszczególnych faz cyklu koniunkturalnego, będziesz mógł/-a dostrzec oznaki zbliżającej się recesji. Jak działać, aby uchronić swoje przedsiębiorstwo przed bankructwem i wyjść z kryzysu obronną ręką?
Może być to podzielenie poszczególnych procesów w firmie na tzw. Iteracje, które polega na analizowaniu każdego etapu osobno (a nie całościowego systemu). Dzięki temu możesz dostrzec błędy popełniane w procesie, marnotrawstwo zasobów i wprowadzić ulepszenia. Np. wprowadzenie pracy hybrydowej, aby ograniczyć koszty utrzymania biura.
Analizuj wartość wskaźników finansowych, aby nie narażać się na zbędne ryzyko. Przeanalizuj wydatki w firmie i zastanów się, czy i w jaki sposób można je ograniczyć. Sprawdź, które procesy operacyjne w firmie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Postaraj się znaleźć rozwiązania, które to zmienią, a jeżeli takich nie znajdziesz – wyeliminuj je. W szczególności uważaj na swój poziom zadłużenia i w miarę możliwości regularnie spłacaj swoje zobowiązania finansowe. Racjonalnie planuj budżet, w taki sposób, aby posiadać rezerwy gotówkowe, na wypadek niespodziewanych wydatków.
Dzięki technologii możesz usprawnić wiele procesów w firmie oraz ułatwić pracę swojemu zespołowi. W zależności od zapotrzebowania możesz zainwestować w programy do analizy danych, planowania i nadzoru pracy, procesów HR, komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, generowania leadów sprzedażowych itd.
Kryzysy ekonomiczne spowodowane m.in. pandemia, działaniami zbrojnymi, decyzjami politycznymi wpływają na wahania koniunktury. Rynek nieustannie się kształtuje, przybiera inne formy, co wymusza na firmach konieczność adaptacji. Zbierając informacje o aktualnym oraz spodziewanym stanie gospodarki, możesz odpowiednio przygotować się na niekorzystne warunki. Wdrożenie długoterminowych zmian w innych obszarach prowadzenia biznesu zapewniasz sobie nie tylko bezpieczeństwo, ale i sukces, szansę na rozwój.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!