Z punktu widzenia firmy podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest ważne, aby móc wciąż się rozwijać oraz uniknąć kłopotów finansowych.
Każde działanie może przynieść zyski albo straty – nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie niepewności. W związku z tym w zachowaniach niektórych inwestorów i przedsiębiorców możemy mówić o tzw. awersji do ryzyka. Na czym polega to zjawisko? Dowiesz się z tego artykułu!
Awersja do ryzyka jest jedną z postaw działających na rynku inwestorów, ale także przedsiębiorców. Przejawia się ona niechęcią do podejmowania ryzyka i asekuranckim podejściu do podejmowania decyzji. Skłonność do minimalizowania strat zapewnia większą stabilność finansową, choć wiąże się to z potencjalnie niższym stopą zwrotu z inwestycji.
W poszukiwaniu możliwych zagrożeń i sposobów na ich uniknięcie często pomaga analiza ryzyka.
Niechęć do podejmowania ryzyka najczęściej jest widoczna u inwestorów konserwatywnych. Decydują się oni najczęściej inwestować w instrumenty finansowe dłużne jak np. obligacje oraz dywersyfikować swój ich portfel inwestycyjny, aby móc zrekompensować sobie możliwe straty.
Produktami inwestycyjnymi, które umożliwiają unikanie ryzyka, są np.:
Jakie korzyści i wady wynikają z awersji do ryzyka inwestycyjnego? Oto kilka z nich:
ZALETY
WADY
Osoby przejawiające się awersją do ryzyka w swoich decyzjach inwestycyjnych częściej decydują się na bardziej konserwatywne rozwiązania. Z jednej strony, zabezpieczają się przed potencjalną stratą, jednak z drugiej, zmniejszają swoje szanse na osiągnięcie wyższych zwrotów z inwestycji. Wydaje się, że najrozsądniejszym podejściem do tego tematu byłaby odpowiednia dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. W związku z tym warto skupić się na zakupie zarówno, jak i bezpiecznych instrumentów finansowych, aby zapewnić sobie poczucie stabilizacji. Natomiast równocześnie wygospodarować sobie określoną sumę pieniężną, którą możemy przeznaczyć na nieco ryzykowniejsze działania.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!