Tarcza antykryzysowa – czy można wystąpić o różne formy wsparcia?

różne formy wsparcia

Zastanawiasz się czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej? Postaramy się odpowiedź na kilka pytań.

W ramach ustawy nazywanej potocznie tarcza antykryzysowa przedsiębiorcy mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego. Część wniosków składana jest do ZUS, inne do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) i Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). Pakiet rozwiązań ustawowych przyjętych w ramach tarczy ma pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu z powodu pandemii COVID-19.

Jakie rodzaje wsparcia może pozyskać przedsiębiorca?

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorca może uzyskać środki finansowe na następujące formy wsparcia:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj – wnioski składane do ZUS.
  2. Świadczenie postojowe – wnioski składane do ZUS.
  3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wnioski składane do PUP.
  4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł – wnioski składane do PUP.
  5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników – wnioski składane do PUP.
  6. Dofinansowania pensji pracowników – wnioski składane do WUP.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z 4 form wsparcia finansowego a firmy zatrudniające pracowników mają możliwość skorzystania z 6 form.

Czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej?

Które rodzaje wsparcia zakwalifikowane są do pomocy publicznej zapisane zostało wprost w ustawie o tarczy antykryzysowej.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP nie stanowi pomocy publicznej. Świadczenie postojowe wypłacane na podstawie wniosków składanych do ZUS traktowane jest jak wsparcie socjalne i również nie podlega pod pomoc publiczną.

różne formy wsparcia

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia
 

W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ważne jest, aby został spełniony warunek nie pokrywania tych samych kosztów z różnych źródeł wsparcia, tzn. nie mogą zostać pokryte wynagrodzenia za ten sam okres np. kwiecień 2020 r. środkami z PUP i WUP.

Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca uzyskał wcześniej zwolnienie ze składek ZUS od wynagrodzeń pracowników wówczas w ramach dofinansowania do ich pensji nie będą już uwzględnione składki ZUS finansowane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Taka informacja musi bezwzględnie pojawić się we wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń.

Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość