Tarcza antykryzysowa – czy można wystąpić o różne formy wsparcia?

różne formy wsparcia

Zastanawiasz się czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej? Postaramy się odpowiedź na kilka pytań.

W ramach ustawy nazywanej potocznie tarcza antykryzysowa przedsiębiorcy mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego. Część wniosków składana jest do ZUS, inne do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) i Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). Pakiet rozwiązań ustawowych przyjętych w ramach tarczy ma pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu z powodu pandemii COVID-19.

Jakie rodzaje wsparcia może pozyskać przedsiębiorca?

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorca może uzyskać środki finansowe na następujące formy wsparcia:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj – wnioski składane do ZUS.
  2. Świadczenie postojowe – wnioski składane do ZUS.
  3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wnioski składane do PUP.
  4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł – wnioski składane do PUP.
  5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników – wnioski składane do PUP.
  6. Dofinansowania pensji pracowników – wnioski składane do WUP.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z 4 form wsparcia finansowego a firmy zatrudniające pracowników mają możliwość skorzystania z 6 form.

Czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej?

Które rodzaje wsparcia zakwalifikowane są do pomocy publicznej zapisane zostało wprost w ustawie o tarczy antykryzysowej.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP nie stanowi pomocy publicznej. Świadczenie postojowe wypłacane na podstawie wniosków składanych do ZUS traktowane jest jak wsparcie socjalne i również nie podlega pod pomoc publiczną.

różne formy wsparcia

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia
 

W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ważne jest, aby został spełniony warunek nie pokrywania tych samych kosztów z różnych źródeł wsparcia, tzn. nie mogą zostać pokryte wynagrodzenia za ten sam okres np. kwiecień 2020 r. środkami z PUP i WUP.

Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca uzyskał wcześniej zwolnienie ze składek ZUS od wynagrodzeń pracowników wówczas w ramach dofinansowania do ich pensji nie będą już uwzględnione składki ZUS finansowane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Taka informacja musi bezwzględnie pojawić się we wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń.

Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość