Blog ifirma.pl

Tarcza antykryzysowa – czy można wystąpić o różne formy wsparcia?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej? Postaramy się odpowiedź na kilka pytań.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ramach ustawy nazywanej potocznie tarcza antykryzysowa przedsiębiorcy mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego. Część wniosków składana jest do ZUS, inne do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) i Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). Pakiet rozwiązań ustawowych przyjętych w ramach tarczy ma pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu z powodu pandemii COVID-19.

Jakie rodzaje wsparcia może pozyskać przedsiębiorca?

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorca może uzyskać środki finansowe na następujące formy wsparcia:

 1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj – wnioski składane do ZUS.
 2. Świadczenie postojowe – wnioski składane do ZUS.
 3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wnioski składane do PUP.
 4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł – wnioski składane do PUP.
 5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników – wnioski składane do PUP.
 6. Dofinansowania pensji pracowników – wnioski składane do WUP.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z 4 form wsparcia finansowego a firmy zatrudniające pracowników mają możliwość skorzystania z 6 form.

Czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej?

Które rodzaje wsparcia zakwalifikowane są do pomocy publicznej zapisane zostało wprost w ustawie o tarczy antykryzysowej.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP nie stanowi pomocy publicznej. Świadczenie postojowe wypłacane na podstawie wniosków składanych do ZUS traktowane jest jak wsparcie socjalne i również nie podlega pod pomoc publiczną.

różne formy wsparcia

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia

 

W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ważne jest, aby został spełniony warunek nie pokrywania tych samych kosztów z różnych źródeł wsparcia, tzn. nie mogą zostać pokryte wynagrodzenia za ten sam okres np. kwiecień 2020 r. środkami z PUP i WUP.

Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca uzyskał wcześniej zwolnienie ze składek ZUS od wynagrodzeń pracowników wówczas w ramach dofinansowania do ich pensji nie będą już uwzględnione składki ZUS finansowane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Taka informacja musi bezwzględnie pojawić się we wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń.

Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie