Tarcza antykryzysowa – czy można wystąpić o różne formy wsparcia?

W ramach ustawy nazywanej potocznie tarcza antykryzysowa przedsiębiorcy mogą ubiegać się o różne formy wsparcia finansowego. Część wniosków składana jest do ZUS, inne do Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) i Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). Pakiet rozwiązań ustawowych przyjętych w ramach tarczy ma pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnego okresu z powodu pandemii COVID-19.

Jakie rodzaje wsparcia może pozyskać przedsiębiorca?

W ramach tarczy antykryzysowej przedsiębiorca może uzyskać środki finansowe na następujące formy wsparcia:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj – wnioski składane do ZUS.
  2. Świadczenie postojowe – wnioski składane do ZUS.
  3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wnioski składane do PUP.
  4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł – wnioski składane do PUP.
  5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników – wnioski składane do PUP.
  6. Dofinansowania pensji pracowników – wnioski składane do WUP.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą skorzystać z 4 form wsparcia finansowego a firmy zatrudniające pracowników mają możliwość skorzystania z 6 form.

Czy można ubiegać się o różne formy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej?

Które rodzaje wsparcia zakwalifikowane są do pomocy publicznej zapisane zostało wprost w ustawie o tarczy antykryzysowej.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników przyznawane w ramach środków z FGŚP z WUP nie stanowi pomocy publicznej. Świadczenie postojowe wypłacane na podstawie wniosków składanych do ZUS traktowane jest jak wsparcie socjalne i również nie podlega pod pomoc publiczną.

różne formy wsparcia

Czy można wnioskować o różne formy wsparcia
 

W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników ważne jest, aby został spełniony warunek nie pokrywania tych samych kosztów z różnych źródeł wsparcia, tzn. nie mogą zostać pokryte wynagrodzenia za ten sam okres np. kwiecień 2020 r. środkami z PUP i WUP.

Dla przykładu, jeżeli przedsiębiorca uzyskał wcześniej zwolnienie ze składek ZUS od wynagrodzeń pracowników wówczas w ramach dofinansowania do ich pensji nie będą już uwzględnione składki ZUS finansowane zarówno przez pracownika jak i pracodawcę. Taka informacja musi bezwzględnie pojawić się we wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń.

Projekt tarczy 4.0 – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań