



Jako trener personalny w profesjonalny sposób dbasz o zdrowie i kondycję klientów, pomagając w uzyskaniu sportowej sylwetki. My zadbamy o Twoje poprawne rozliczenia podatkowe.
Zawód trenera personalnego nie jest zdefiniowany ustawowo. A gdy danego pojęcia nie można znaleźć w ustawach, należy posługiwać się znaczeniem słownikowym lub uzusem.
Słownik języka polskiego określa trenera jako „osobę kierującą rozwojem sprawności fizycznej” czy też „osobę prowadzącą jakieś szkolenie”.
Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego w projekcie „Najnowsze słownictwo” opisuje natomiast trenera personalnego jako „osobę w klubie fitness lub na siłowni, z którą trenujący ćwiczy osobiście, która układa dla niego indywidualny plan treningowy (zwykle również dietę oraz suplementację), czuwa nad poprawnością wykonywania ćwiczeń, motywuje w czasie treningu, a także monitoruje jego wyniki; trener osobisty”.
Rozróżnienia można dokonać intuicyjnie: instruktor fitness prowadzi grupowe zajęcia ruchowo-sportowe, głównie przy muzyce, dbając o motywację i dobrą atmosferę – najczęściej w klubach fitness.
Trener personalny zaś pracuje indywidualnie z klientem, tworząc dostosowany plan treningowy i – czasem – dietetyczny. Prowadzi treningi w klubie fitness, na siłowni, w swoim obiekcie, w domu lub na zewnątrz.
Trener personalny może być także instruktorem fitness i odwrotnie.
Obie profesje mają wspólny cel – poprawę zdrowia i kondycji fizycznej, ale różnią się podejściem i metodami pracy.
Trener personalny może rozliczać przychody na trzy sposoby:
Wybór formy rozliczania nie jest dowolny – zależy od konkretnych okoliczności oraz spełnienia określonych kryteriów.
W zależności od sposobu rozliczenia inaczej będa kształtować się kwestie podatkowe.
Forma rozliczenia | Warunki | Podatek |
działalność nierejestrowana | działalność wykonywana w sposób regularny, ciągły i zarobkowy, a przychód miesięczny nie przekracza 75% minimalnej krajowej | 12% od dochodu |
działalność gospodarcza | działalność wykonywana sposób regularny, zarobkowy oraz ciągły, gdy przychód przekracza 75% minimalnego krajowego | wg stosowanej formy opodatkowania |
działalność wykonywana osobiście | działalność okazjonalna, nie prowadzona w sposób ciągły. Wielkość przychodu miesięcznego nie ma znaczenia | 12 lub 32% od dochodu – w zależności od wielkości przychodu |
Przeczytaj: Przychód z działalności gospodarczej czy z działalności wykonywanej osobiście?
Aby dana działalność była uznana za działalność gospodarczą, musi być prowadzona w sposób:
Jeśli działania trenera personalnego spełniają powyższe cechy, to oznacza, że prowadzi on działalność gospodarczą, a co za tym idzie powinien założyć firmę w CEIDG.
Trener osobisty może wybrać dla swojej działalności gospodarczej jedną z trzech form opodatkowania:
Skala podatkowa oraz podatek liniowy daje możliwość rozliczenia kosztów firmowych w działalności, co obniża dochód do opodatkowania. Ryczałt to podatek liczony od przychodów, co oznacza, że nie daje prawa do odliczenia kosztów.
Kluczowe różnice pomiędzy powyższymi sposobami opisaliśmy w artykule: Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze formy opodatkowania?
Wybierając optymalną formę opodatkowania, należy także sprawdzić składki ZUS. Każda forma opodatkowania to inna wysokość składki zdrowotnej, a także inne możliwości jej odliczenia. Tutaj sprawdzisz wysokość składek ZUS.
Uwaga! Jeśli przychód osiągnięty w miesiącu nie przekroczy 75% minimalnej krajowej, usługi treningu personalnego można świadczyć w ramach działalności nierejestrowanej, której temat poruszamy w dalszej części artykułu.
Kod PKD to symbol określający przedmiot działalności gospodarczej, który należy podać w formularzu zgłoszeniowym CEIDG rejestrując firmę.
Kod PKD 2025 dla trenera personalnego i instruktora fitness to głównie 85.51.Z: pozostałe formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych.
Podklasa ta obejmuje kursy, zajęcia sportowe i rekreacyjne dla grup lub osób indywidualnych.
Zajęcia mogą być prowadzone przez Internet lub w szkołach, na obozach, obiektach własnych jednostek nauczających, obiektach klienta lub innych obiektach, w tym z zakwaterowaniem, instruktaż sportowy prowadzony przez indywidualnych nauczycieli/ trenerów.
Kursy i zajęcia ujęte w tej podklasie mają charakter formalnie zorganizowany, ale nie prowadzą do uzyskania kwalifikacji na poziomach od podstawowego do wyższego. Podklasa ta obejmuje: zajęcia sportowe, obozy sportowe, zajęcia gimnastyczne, szkoły nauki jazdy konnej, naukę pływania, kursy sztuk walki, kursy jogi, pilatesu, kursy gry w karty (na przykład w brydża), kursy gier planszowych, szkolenia w zakresie e-sportu, a także działalność profesjonalnych sportowych instruktorów, nauczycieli i trenerów.
Podklasa ta nie obejmuje nauki fitnessu prowadzonej przez centra i kluby fitness, studia jogi i podobne obiekty służące poprawie kondycji fizycznej, sklasyfikowanej w 93.13.Z.
Instruktor personalny/fitness, który ma swoje studio treningowe może dodać także kod PKD 93.13 (działalność klubów fitness).
Podklasa ta obejmuje: działalność klubów fitness, studiów jogi, studiów pilates,tai chi oraz instruktaż prowadzony przez kluby fitness, studia jogi i podobne obiekty.
W CEIDG należy podać jeden kod przeważający PKD oraz dowolną liczbę kodów dodatkowych (dotyczące pobocznej działalności), dlatego jeśli opiekun treningowy para się także np. sprzedażą produktów żywnościowych, suplementów, napoi itd. – może wskazać kod znajdujący się w przedziale 47.11 – 47.92.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzono zmiany w kodach PKD dotyczące niektórych zawodów. Nowe kody obowiązują dla nowych firm oraz tych, które wprowadzają zmiany w CEIDG po roku 2025. Przedsiębiorcy, którzy nie zaktualizują kodów, mogą korzystać z dotychczasowych do 31 grudnia 2026 r. z możliwością samodzielnego przeklasyfikowania. Po tym terminie, od 1 stycznia 2027 r., planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie.
Pełna listę kodów PKD wraz z wyjaśnieniami dostępna jest na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozwala obniżyć dochód do opodatkowania.
Kosztami tymi są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia ich źródła, z wyłączeniem kosztów wskazanych w art. 23 ustawy o PIT. Nie obejmują one wydatków osobistych.
Jak widzimy, ustawowa definicja kosztów uzyskania przychodów ma charakter dość ogólny, a szczegółowe unormowania odnoszące się do kosztów są rozległe i charakteryzują się pewnym stopniem komplikacji. Dlatego też każdy wydatek należy analizować indywidualnie, oceniając jego związek z przychodem lub źródłem jego uzyskania lub realną szansą uzyskania przychodu. Innymi słowy, koszty uzyskania przychodu muszą być funkcjonalnie powiązane z działalnością gospodarczą, racjonalne i ekonomicznie uzasadnione i nie mogą to być wydatki osobiste.
Przykładowe wydatki, jakie trener personalny może zaliczyć do wydatków firmowych:
Indywidualne interpretacje podatkowe pozwalają także w kosztach firmowych trenera personalnego uwzględnić:
– jeśli będą wykorzystywane wyłącznie w prowadzonej działalności gospodarczej i będą niezbędne do świadczenia usług (przykładowe interpretacje: koszty usługi trenerskiej oraz wydatki trenera prywatnego).
Te same interpretacje nie pozwalają, aby w koszty firmowe trenera osobistego zaliczyć:
Choć utrzymanie formy fizycznej i zdrowia jest istotne dla pracy trenera, to wskazane wyżej wydatki są uznawane za typowe dla każdej osoby – nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. A wydatki osobiste nie mogą być przenoszone na grunt kosztów podatkowych, cytując interpretację „(…) estetyczny i zdrowy wygląd świadczy o kulturze osobistej i jest niezbędny dla wykonywania wielu zawodów poza sferą działalności gospodarczej. O osobistym charakterze ww. wydatków przesądza – w ocenie Organu – również to, że ponoszenie takich wydatków ma na celu utrzymywanie zdrowia i sprawności fizycznej każdego człowieka, a nie tylko trenera personalnego (…)”.
Oprócz standardowych wydatków związanych z wykonywaniem zawodu trener personalny może wliczyć w koszty firmowe także wydatki, które nie są bezpośrednio związane z zawodem, ale są istotne dla ogólnego prowadzenia działalności gospodarczej, jak np.:
Lista kosztów uzyskania przychodu dla trenera personalnego nie jest listą zamkniętą; ważne, aby wydatek był poniesiony w związku z działalnością gospodarczą (w sposób bezpośredni lub pośredni) i nie miał charakteru osobistego.
Ponieważ w złożonej rzeczywistości gospodarczej może być wiele różnych sytuacji i czasem trudno dokładnie określić, czy dany wydatek jest kosztem związanym z działalnością gospodarczą, zaleca się złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową, aby mieć pewność, jak go prawidłowo rozliczyć.
Nie ma przeszkód, aby jako trener personalny prowadzić działalność nierejestrowaną, ponieważ wykonywanie zawodu trenera osobistego nie jest działalnością regulowaną (nie potrzeba koncesji, zezwoleń, licencji, czy wpisów do rejestru działalności regulowanej), a także nie musi być wykonywane wyłącznie w formie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, co wykluczałoby prawo do działalności nierejestrowanej.
Powyższe oznacza, że nawet jeśli działania trenera personalnego spełniają znamiona działalności gospodarczej (praca w sposób regularny, ciągły, zarobkowy oraz zorganizowany), ale miesięczny przychód nie przekroczył 75% minimalnego wynagrodzenia (w 2024 będzie to 3499,50 zł), można ten zawód wykonywać jako działalność nierejestrowną. Jeśli natomiast w miesiącu zostanie przekroczona kwota 3499,50 zł, to w ciągu 7 dni należy zarejestrować działalność gospodarczą.
Szczegółowe omówienie NDG znajdziesz w naszym miniporadniku: Działalność nierejestrowana w 2025.
Innym źródłem uzyskiwania przychodów w pracy trenera personalnego może być także tzw. działalność wykonywana osobiście (nie wchodząca w ramy działalności nierejestrowanej ani działalności gospodarczej).
W ustawie o PIT art. 13 wskazuje, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in.przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, jak również przychody z uprawiania sportu.
Powyższe oznacza, że jeśli działalność trenerska nie ma charakteru zorganizowanego oraz ciągłego (nie nosi znamion działalności gospodarczej) można zakwalifikować ją jako działalność wykonywaną osobiście – niezależnie od miesięcznego przychodu.
Szczegóły tego źródła przychodów omówiliśmy w artykule: Przychody z działalności wykonywanej osobiście – najważniejsze kwestie.
Centrum Pomocy Przedsiębiorcy (CPP) udzieliło nam odpowiedzi, że „działalność nierejestrowana (NDG) to „mikrofirma na próbę” natomiast działalność wykonywana osobiście (DWO) to przychody z umów zlecenia/dzieła lub innych kontraktów, które ustawa o PIT sama przypisuje do art. 13 – wprost wymienia w nich „działalność trenerską.
NDG prowadzi się na własny rachunek: sami ustalamy ceny, wybieramy własnych klientów i podejmujemy ryzyko, wystawiamy rachunki/faktury, prowadzimy zeszyt przychodów – nikt nie pobiera zaliczek ani składek za NDG. Zaś z działalnością wykonywaną osobiście mamy do czynienia, gdy pracujemy na cudzy rachunek: np. podpisujemy z klubem lub firmą umowę, to zleceniodawca organizuje dla nas grafik i wypłaca wynagrodzenie, a z każdej wypłaty pobiera zaliczkę PIT i (często) ZUS. DWO nie zależy od limitu miesięcznych przychodów – możemy zarobić dowolną sumę, o ile nadal pracujemy na podstawie zlecenia/dzieła i to zleceniodawca jest płatnikiem podatku.
Podsumowując, jeżeli trener osobisty pracuje zupełnie samodzielnie i mieści się w miesięcznym limicie przychodów 3 499,50 zł, może świadczyć treningi jako działalność nierejestrowaną; gdy wiąże się umową zlecenia z klubem wynagrodzenie automatycznie trafia do źródła „działalność wykonywana osobiście”, niezależnie od jego wysokości”.
Usługi treningu personalnego nie są objęte bezwzględnym obowiązkiem rejestracji do VAT, co oznacza, że dopóki roczny obrót nie przekroczy 200 tys. zł w skali roku można korzystać ze zwolnienia z VAT. Po przekroczeniu tego progu stawka VAT dla treningów personalnych to zasadniczo 23%.
Warto tu także wskazać zapisy ustawy o VAT, a szczególnie załącznik 3, który wskazuje obszary uprawnione do korzystania z obniżonej stawki 8%. W pozycji 68 załącznika wymienione są „Pozostałe usługi związane z rekreacją”.
W związku z wątpliwościami podatników Minister Finansów (MF) wydał interpretację ogólną dotyczącą stawki VAT w branży fitness, w której wyjaśnia, że:
Przytaczając fragment interpretacji ogólnej MF: „sformułowanie „usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” odnosi się do kart wstępu na siłownię, które upoważniają do korzystania z urządzeń i przyrządów tam się znajdujących. Natomiast sformułowanie „wyłącznie w zakresie wstępu” należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi świadczone przez siłownię, które nie są związane z normalnym typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie są objęte stawką obniżoną. Opodatkowane są zaś stawką podstawową”.
Pełna treść pisma dostępna jest pod linkiem.
Jak wyżej wskazaliśmy, z obniżonej stawki VAT 8% korzystają usługi wstępu (wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem danego obiektu) w dziedzinie rekreacji, zaś usługi dodatkowe, jak np. treningi indywidualne, gdzie trener jedynie korzysta z sali klubów fitness do wykonywania ćwiczeń ze swoimi klientami są opodatkowane stawką podstawową 23%. Takie usługi wykraczają poza zakres usług związanych z rekreacją wyłącznie w zakresie wstępu.
Grupowe zajęcia fitness są natomiast opodatkowane 8% VAT, ponieważ świadczenie usług w postaci grupowych zajęć fitness prowadzonych przez instruktorów stanowi „Pozostałe usługi związane z rekreacją” wyłącznie w zakresie wstępu.
Kiedy VAT 8 a kiedy 23% dla trenera personalnego i branży fitness: przegląd orzecznictwa.
Stawka podatku VAT powinna zainteresować przedsiębiorcę w przypadku świadczenia usług treningów personalnych w ramach działalności gospodarczej. Na działalności nierejestrowanej, ze względu na jej limit 3499,50 zł, zasadniczo nie przekroczy się rocznie pułapu dla VAT wynoszącego 200 tys. zł (chyba że rozpoczęcie usług nastąpi w trakcie roku, wtedy limit do VAT należy obliczyć proporcjonalnie). Zaś przychody zakwalifikowane do źródła działalność wykonywana osobiście, z mocy ustawy o podatku od towarów i usług (na podstawie art. 15 ust.3 , są wyłączone z podatku VAT. Dopełnienie informacje znajdziesz tutaj oraz tutaj.
Zasadniczo jeśli sprzedaż/usługi są dokonywane na rzecz osób prywatnych (w ramach JDG lub NDG), należy rozpatrzyć ewentualny obowiązek kasy fiskalnej.
Usługi prywatnego trenera nie są objęte bezwzględnym obowiązkiem kasy fiskalnej, co oznacza, że dopóki przychód od osób prywatnych nie przekroczy 20 tys. w skali roku można korzystać ze zwolnienia z kasy rejestrującej. Po przekroczeniu tego progu trener personalny może utrzymać zwolnienie z kasy fiskalnej, jeśli całą płatność będzie przyjmował w formie bezgotówkowej (to także karta płatnicza), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dana płatność.
Jako trener personalny codziennie dbasz o zdrowie, formę i dobre samopoczucie swoich klientów. To odpowiedzialna i wymagająca praca, w której nie ma miejsca na zaniedbania – również w kwestiach formalnych. Pamiętaj, że równie ważne jak profesjonalna opieka nad podopiecznymi jest zadbanie o porządek w swoich rozliczeniach podatkowych i prawidłowe prowadzenie działalności gospodarczej.
Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, lub chcesz mieć pewność, że wszystko działa zgodnie z przepisami – chętnie Ci w tym pomożemy. Dzięki wsparciu specjalistów możesz skupić się na tym, co robisz najlepiej – wspieraniu innych w osiąganiu ich celów.
Nie zostawiaj tych spraw na później – skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci ogarnąć podatki, ZUS i wszystkie formalności związane z Twoją działalnością. Ty skup się na treningach – my zajmiemy się resztą. Jesteśmy, by Cię odciążyć: sprawdź naszą ofertę.
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.