Ulgi w zapłacie podatku pod warunkiem spadku obrotów

ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Twoja firma odczuwa negatywne konsekwencje z powodu COVID-19? Sprawdź kiedy możesz starać się o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych - omówione zagadnienia

Osłabienie płynności finansowej firmy w okresie pandemii COVID-19 nie należy do rzadkości. Dużo zależy od profilu prowadzonej działalności, jak również od tego czy jest to firma stacjonarna, czy internetowa. W tym trudnym okresie bez wątpienia lepszą opcją stała się komunikacja na odległość, a więc w internecie. Bez względu na to, jaka to jest działalność może dojść do sytuacji, w której pojawią się problemy finansowe, w tym również z regulowaniem zobowiązań podatkowych. W takich sytuacjach można wystąpić z wnioskiem o rozłożenie na raty bądź odroczenie podatku.

Jak wygląda taka procedura?

Przepisy regulujące ułatwienia w spłacie zobowiązań podatkowych zostały opisane w ustawie Ordynacja podatkowa. W normalnych warunkach gospodarczych decyzje ulgowe są wydawane w sytuacji, gdy w grę wchodzi ważny interes podatnika i interes publiczny. Oczywiście są to pojęcia niezdefiniowane w ustawie, ale praktyka sądowa wypracowała pewne określenia,

  • ważny interes podatnika to sytuacja, gdy z powodu nadzwyczajnych, losowych przypadków, podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych. Będzie to np. utrata możliwości zarobkowania, utrata losowa majątku,
  • interes publiczny to sytuacja, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje konieczność sięgania przez podatnika do środków pomocy państwa, gdyż nie będzie w stanie zaspakajać swoich potrzeb materialnych.

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań może złożyć każdy podatnik i płatnik do naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscowo dla przedsiębiorcy. Po rozpatrzeniu wniosku wydawana jest decyzja, w której zawarta jest informacja o harmonogramie spłat zadłużenia.

Co się zmieniło w związku z pandemią COVID-19?

W Ustawie z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 wprowadzone zostały regulacje w zakresie udzielania ulg w związku z pandemią. Ograniczono możliwość stosowania ulg jedynie do tych zobowiązań, które powstały po dniu 31 grudnia 2019 r., natomiast dodany ust. 3 ma na celu wprowadzenie warunków umożliwiających wskazanie przedsiębiorców, u których nastąpił znaczny spadek obrotów gospodarczych. Wsparcie może być udzielone przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą, u którego nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu przypadającym po dniu 31 stycznia 2020 r. w porównaniu do miesiąca poprzedniego lub analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów pomoc musi być udzielona przed 30 czerwca 2021 r., a termin odroczenia lub spłaty ostatniej raty nie może być późniejszy niż 31 grudnia 2022 r. W kontekście wprowadzanej zmiany potrzebna jeszcze była zgoda Komisji Europejskiej, która zaakceptowała polski program dotyczący ulg w spłacie zobowiązań podatkowych o czym można przeczytać na stronie.

W pozostałych przypadkach ulgi – odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie są udzielane na warunkach dotychczasowych. Zarówno w zakresie ulg z powodu pandemii jak również pozostałych ulg w okresie pandemii wprowadzono zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej. Opłata prolongacyjna wynosi 4% w skali roku i naliczana jest od dnia złożenia wniosku o raty/odroczenie do upływu terminu płatności wynikającego z decyzji ulgowej.

Podsumowanie

Wprowadzona zmiana przepisów do ustawy o COVID-19 w zakresie udzielania ulg podatkowych z powodu pandemii dotyczy jedynie tych przedsiębiorców, którzy odnotowali spadek obrotów o 25% porównując miesiąc do miesiąca w 2020 roku lub analogiczny miesiąc 2020 r. do 2019 r.

W pozostałym zakresie ulgi udzielane są z powodu ważnego interesu podatnika i interesu publicznego.
Udzielanie ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych podlega zwolnieniu z opłaty prolongacyjnej w całym okresie pandemii.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość