Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich a Polski Ład

Jesteś zatrudniony na podstawie umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich? Sprawdź, co w tym zakresie zmienił Polski Ład.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele osób zatrudnia się na podstawie różnego rodzaju umów. Nawet jeśli ktoś pracuje na tzw. etacie, to nie oznacza to, że nie może być zatrudniony czy to na umowę zlecenie, czy też na umowę o dzieło. Żadne przepisy nie zabraniają i nie ograniczają możliwości zarabiania pieniędzy. Jedynie problematyczna może być kwestia prawidłowej kwalifikacji umowy, szczególnie kłopotliwe jest to w przypadku zawieranych umów zlecenie i umów o dzieło. Jednak tematem naszej dzisiejszej publikacji będzie omówienie zagadnienia zawierania umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich w kontekście zmian wprowadzonych przez Polski Ład.

Umowa o dzieło – jak scharakteryzować taką umowę?

Podpisując umowę o dzieło pracownik zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający do wypłaty wynagrodzenia. Wykonawca jest odpowiedzialny za rezultat swojej pracy. Dzieło musi być wykonane zgodnie z zawarta umową i w określonym terminie.

 
Od umowy o dzieło nie są opłacane ani składki na ubezpieczenia społeczne ani składka zdrowotna, jedynie pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy
 

Jeśli jednak umowa o dzieło będzie zawarta z pracodawcą, u którego pozostajemy w zatrudnieniu na umowę o pracę, to w takim przypadku będzie ozusowana na takich samych zasadach, jak umowa o pracę. Pracownik zatrudniony na umowę o dzieło, jeśli nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego może zdecydować się na dobrowolne opłacanie składki zdrowotnej od tej umowy.

Czym są prawa autorskie?

Zanim przejdziemy do meritum naszego artykułu warto zapoznać się z pojęciem praw autorskich i przekazaniem praw autorskich. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Twórca jest właścicielem tych praw. Nie ma możliwości utworzenia katalogu, w którym wymienione byłyby wszystkie okoliczności, do których można przypisać, że mają charakter praw autorskich. Temat praw autorskich jest dość złożony, z punktu widzenia przepisów została im dedykowana specjalna ustawa o prawach autorskich. Dzisiaj nie będziemy jednak wnikać w szczegóły z tym związane. Po więcej informacji odsyłamy do podlinkowanej publikacji. Bardzo często zawierając umowę o dzieło niezbędne jest przeniesienie praw autorskich na zleceniodawcę, czyli twórca zrzeka się praw do swojego utworu. W uproszczeniu można powiedzieć, że dochodzi do sprzedaży określonego utworu, przy czym po stronie nabywcy może być niekiedy wiele podmiotów.

Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich a Polski Ład

W kontekście omawianego tematu nas będzie interesowała kwestia zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Zobaczmy więc, jak od 2022 roku wygląda rozliczanie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich.

Przepisy Polskiego Ładu rzutujące na rozliczanie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich:
Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł
Obniżenie stawki PIT w pierwszym progu podatkowym z 17% do 12%
Podwyższenie kwoty w pierwszym progu podatkowym z 85.528 zł do 120.000 zł
Podwyższenie górnej granicy 50% kosztów uzyskania przychodów z 85.528 zł do 120.000 zł
Począwszy od 2023 roku pracownik może zwrócić się do zleceniodawcy umowy o dzieło o pomniejszenie wypłaty o kwotę zmniejszającą podatek od wypłat dokonywanych w trakcie roku podatkowego
W oświadczeniu PIT-2 można również zaznaczyć informację dla pracodawcy o rezygnacji z 50% kosztów uzyskania przychodów

Podsumowanie

Jeżeli komuś nie zależy na odkładaniu środków na przyszłą emeryturę i ma możliwość zawarcia umowy o dzieło, to jest to dla niego bardzo ciekawa alternatywa. Dodatkowo jeżeli zgodnie z przepisami przysługują 50% koszty uzyskania przychodów, to podatek jest naliczany od dużo niższej podstawy. Pamiętajmy jednak, że 50% kosztów nie można stosować do wszystkich umów o dzieło. Prawo to w ostatnich latach zostało znacznie ograniczone. Wprowadzenie Polskiego Ładu daje możliwość skorzystania z wyższego limitu 50% kosztów uzyskania przychodów, a z racji rozliczania umowy o dzieło na skali podatkowej również podatek w pierwszym progu będzie wynosił 12%. Zmiana przepisów od 2023 roku daje możliwość również osobom na umowę o dzieło skorzystanie z kwoty zmniejszającej podatek w trakcie roku, a nie dopiero w zeznaniu rocznym.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce