Powrót

Usługa budowlana z towarem a stawka VAT

usługa budowlana z towarem

Usługi budowlane należą do grupy usług, w której – w zależności od indywidualnego przypadku – mogą być opodatkowane stawką podstawową 23%, obniżoną 8% VAT bądź też podlegać procedurze odwrotnego obciążenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy w skład transakcji wchodzi zarówno usługa, jak i związany z nią towar. Jaką stawkę zastosować – wyjaśnia Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Usługi budowlane należą do grupy usług, w której – w zależności od indywidualnego przypadku – mogą być opodatkowane stawką podstawową 23%, obniżoną 8% VAT bądź też podlegać procedurze odwrotnego obciążenia. Problem pojawia się wtedy, kiedy w skład transakcji wchodzi zarówno usługa, jak i związany z nią towar. Usługa budowlana z towarem? Sprawdź, kiedy nie zastosujesz podstawowej stawki VAT. Jaką stawkę zastosować – wyjaśnia Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Usługa budowlana usługą kompleksową?

Wykonanie usługi budowlanej często wiąże się z koniecznością używania materiałów – w większym lub mniejszym zakresie. Jeśli taki materiał jest dostarczony przez nabywcę (np. płytki przy usłudze kafelkowania), określenie transakcji jako usługi nie pozostawia wątpliwości. Jeśli jednak to sprzedający wraz z „robocizną” dostarcza odpowiednie materiały, powstaje pytanie – czy mamy do czynienia z dostawą towaru, czy też usługą budowlaną?

Dyrektor KIS w swojej interpretacji z 26 stycznia 2018 r. wskazuje, że każdą tego typu transakcję należałoby rozpatrywać indywidualnie. Uwagę zwracamy tutaj na to, czy:

  • Przede wszystkim wykonujemy jedną, główną usługę, a ewentualne dodatkowe materiały i usługi mają charakter pomocniczy, uzupełniający
  • Przede wszystkim dostarczamy towar, a ewentualne usługi mają tylko umożliwić nabywcy skorzystanie z nabytku
  • Wykonujemy kilka różnych transakcji, które mogłyby być wykonane odrębnie i nie wpłynęłoby to na ich użyteczność czy charakter.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Usługa budowlana z towarem a stawka VAT

Innymi słowy – najważniejsze jest ustalenie, co stanowi trzon wykonywanej transakcji; oraz czy ewentualne elementy (usługi, towary) mogłyby istnieć samodzielnie. Jak wskazuje Dyrektor KIS, powinno się tu unikać sytuacji, kiedy podział usługi na poszczególne elementy miałby charakter sztuczny – stworzony wyłącznie na potrzeby podatkowe.

Usługa budowlana z towarem – konkretne przykłady:

Przykład 1.

Producent luster Szkło Sp. z o.o. otrzymał zlecenie na dostawę i montaż luster łazienkowych wbudowanych w ścianę. Zlecenie pochodzi od firmy budowlanej, która wykonuje osiedle dla dewelopera. W związku z faktem, że lustra mają być na stałe wmontowane w ściany łazienkowe, a ich ewentualny demontaż wiązałby się z przebudową lub remontem łazienki, Szkło Sp. z o.o. traktuje zlecenie montażu luster jako usługę budowlano-montażową, i – jako podwykonawca – wystawia fakturę z odwrotnym obciążeniem.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Usługa budowlana z towarem a stawka VAT
Przykład 2.

Spółka Szkło Sp. z o.o. otrzymała zamówienie na lustra wiszące, przeznaczone do garderób w mieszkaniach pokazowych. Przy dostarczeniu luster montażyści zawiesili je we wskazanych pomieszczeniach. W związku z faktem, że dostarczone zostały lustra wiszące, które mogą zostać w każdej chwili zdjęte i wykorzystane w dowolnym miejscu, Szkło Sp. z o.o. taktuje sprzedaż luster jako sprzedaż produktu ze stawką 23% VAT. Dostawa i zawieszenie luster jest jedynie dodatkiem, ułatwiającym zamawiającemu umieszczenie luster we właściwym miejscu.

Program do faktur – Darmowe konto Usługa budowlana z towarem a stawka VAT
Przykład 3.

Szkło Sp. z o.o. otrzymała od firmy budowlanej zlecenie na montaż szklanych drzwi, zakupionych u innego producenta; oraz na wyprodukowanie luster wiszących o podobnym wzornictwie, jakie zastosowano na drzwiach. Firma budowlana wykonuje osiedle na zlecenie dewelopera. Szkło Sp. z o.o. wystawi dwie faktury – za usługę budowlano-montażową z odwrotnym obciążeniem za montaż drzwi; oraz za sprzedaż produktów ze stawką 23% VAT za wyprodukowane lustra wiszące. Wynika to z faktu, że transakcje są od siebie niezależne i każda z nich mogłaby zostać wykonana samodzielnie.

Program do faktur – Darmowe konto Usługa budowlana z towarem a stawka VAT

Usługi budowlane za granicą a polski VAT – zobacz, jak poprawnie rozliczyć podatki!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

  1. ewa

    Czy mogę prosić o odpowiedź lub wskazanie interpretacji organów podatkowych na następującą sytuację. Firma zajmująca się produkcją drzwi zewnętrznych, dostaje od dewelopera zlecenie (podpisana umowa) na wymianę skrzydła drzwi zewnętrznych w budynku istniejącym/zamieszkanym, usługa jest wykonywana w ramach reklamacji złożonej przez klienta dewelopera (za usługę płaci deweloper). Można więc stwierdzić, że usługa wykonana jest w ramach remontu. Jednak drzwi nie są wymienianie wraz z ościeżnicą a jedynie ich skrzydło – razem z montażem. Czy ma tutaj zastosowanie VAT 8% czy 23% ?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość