Wsparcia finansowe w ramach tarczy z PUP – czy trzeba ewidencjonować w KPiR i jak?

jak ksiegować pomoc z PUP

Otrzymałeś wsparcie finansowe z ramach tarczy z PUP? Podpowiemy ci jak je ująć w PKPiR.

Dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej mogą otrzymać przedsiębiorcy zarówno na wydatki związane z bieżącą działalnością gospodarczą jak również w formie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Dofinansowanie można otrzymać z kilku źródeł. Jak zwykle w takich sytuacjach przedsiębiorcy jak już otrzymają środki zastanawiają się czy powinny one zostać ujęte po stronie przychodów i czy dokonane wydatki można wykazać w kosztach uzyskania przychodów.

Na jakie wsparcie z PUP mogą liczyć przedsiębiorcy?

Środki z Powiatowego Urzędu Pracy przedsiębiorcy mogą uzyskać w postaci:

  1. Dofinansowania części kosztów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.
  2. Dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek ZUS.
  3. Pożyczki w wysokości 5.000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Przyjrzymy się w jaki sposób powinny być ujmowane w PKPiR poszczególne formy wsparcia.

Ewidencjonowanie w PKPiR wsparcia z PUP części kosztów prowadzenia działalności

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów w działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami, zalicza się dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT) jeżeli wcześniej zostały zaliczone do kosztów. Natomiast w sytuacji, gdy wydatki poniesione z nieodpłatnych świadczeń nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to w takiej sytuacji nie trzeba ich zaliczać do przychodów w działalności gospodarczej (art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT).

W sytuacji odwrotnej jeśli ujmiemy wydatki, które zostaną sfinansowane z PUP po stronie kosztów, to w takiej sytuacji musimy wykazać w PKPiR w kol. 8 jako “Pozostałe przychody” w takiej samej wysokości otrzymane środki.

Jeżeli dofinansowanie z PUP realizowane jest z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego wówczas dofinansowanie nie jest przychodem a wydatki nim sfinansowane nie są kosztem uzyskania przychodów.

Ewidencjonowanie w PKPiR wsparcia z PUP części kosztów wynagrodzenia pracowników

W przypadku wsparcia na wynagrodzenia z PUP mogą wystąpić 2 sytuacje:

  1. Otrzymanie wsparcia przed wypłatą wynagrodzeń – w kosztach uzyskania przychodów ujmujemy wydatki na wynagrodzenia do wysokości wydatkowanych środków własnych przedsiębiorcy.
  2. Otrzymanie wsparcia po wypłacie wynagrodzeń, wypłata została sfinansowana w 100% ze środków przedsiębiorcy i ujęta w kosztach – otrzymane wsparcie ujmujemy w PKPiR po stronie przychodów w kol. 8 “Pozostałe przychody” w wysokości otrzymanych środków przyznanych za dany okres rozliczeniowy.

Ewidencjonowanie w PKPiR wsparcia z PUP pożyczki w wysokości 5.000 zł

Pożyczka otrzymana z PUP nie podlega ujęciu po stronie przychodów, natomiast dokonywane z niej wydatki znajdą się po stronie kosztów uzyskania przychodów. Umorzenie pożyczki z PUP również nie będzie stanowiło przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym mówią wprost, że umorzone pożyczki z Funduszu Pracy nie stanowią przychodu w działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 6).

Uwaga! Zgodnie z wyjaśnieniami jakie znajdują na stronie podatki.gov.pl oraz stanowiskiem jakie pierwotnie wskazywała Krajowa Informacja Skarbowa (KIS): wypłata wynagrodzeń z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej, kiedy dokonywana była ze środków już otrzymanych z urzędów pracy – nie stanowi przychodu zaś samo wynagrodzenie nie stanowi kosztu. Obecnie KIS wskazuje również stanowisko odmienne, iż w tej sytuacji otrzymane środki powinny stanowić przychód, zaś samo wynagrodzenie koszt.

W ogólnym rozrachunku bez względu na wybraną opcję, zdarzenie będzie neutralne podatkowo, gdyż wykazanie takiej samej wysokości przychodu jak i kosztu daje ten sam efekt co brak ich wykazania. Należy mieć jednak na uwadze, że przyjęcie, którejś z opcji powoduje odmienne księgowanie w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Z uwagi na to, iż jak pokazała praktyka stanowisko na przestrzeni czasu ulega zmianie i jest niejednolite w razie wątpliwości, czy któraś z opcji jest bardziej słuszna każdy przedsiębiorca może wystąpić w swojej indywidualnej sprawie o interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Udzielona odpowiedź będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Dowiedz się jak złożyć wniosek. Pamiętaj – wniosek można również złożyć przez e-PUAP.

Decyzja odmowna w ZUS, jak ująć składki ZUS przedsiębiorcy? – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość