Wsparcia finansowe w ramach tarczy z PUP – czy trzeba ewidencjonować w KPiR i jak?

Dofinansowanie w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej mogą otrzymać przedsiębiorcy zarówno na wydatki związane z bieżącą działalnością gospodarczą jak również w formie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Dofinansowanie można otrzymać z kilku źródeł. Jak zwykle w takich sytuacjach przedsiębiorcy jak już otrzymają środki zastanawiają się czy powinny one zostać ujęte po stronie przychodów i czy dokonane wydatki można wykazać w kosztach uzyskania przychodów.

Na jakie wsparcie z PUP mogą liczyć przedsiębiorcy?

Środki z Powiatowego Urzędu Pracy przedsiębiorcy mogą uzyskać w postaci:

  1. Dofinansowania części kosztów prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej dla przedsiębiorców niezatrudniających pracowników.
  2. Dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek ZUS.
  3. Pożyczki w wysokości 5.000 zł na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
Przyjrzymy się w jaki sposób powinny być ujmowane w PKPiR poszczególne formy wsparcia.

Ewidencjonowanie w PKPiR wsparcia z PUP części kosztów prowadzenia działalności

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów w działalności gospodarczej, z pewnymi wyjątkami, zalicza się dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT) jeżeli wcześniej zostały zaliczone do kosztów. Natomiast w sytuacji, gdy wydatki poniesione z nieodpłatnych świadczeń nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, to w takiej sytuacji nie trzeba ich zaliczać do przychodów w działalności gospodarczej (art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT).

W sytuacji odwrotnej jeśli ujmiemy wydatki, które zostaną sfinansowane z PUP po stronie kosztów, to w takiej sytuacji musimy wykazać w PKPiR w kol. 8 jako “Pozostałe przychody” w takiej samej wysokości otrzymane środki.

Jeżeli dofinansowanie z PUP realizowane jest z udziałem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego wówczas dofinansowanie nie jest przychodem a wydatki nim sfinansowane nie są kosztem uzyskania przychodów.

Ewidencjonowanie w PKPiR wsparcia z PUP części kosztów wynagrodzenia pracowników

W przypadku wsparcia na wynagrodzenia z PUP mogą wystąpić 2 sytuacje:

  1. Otrzymanie wsparcia przed wypłatą wynagrodzeń – w kosztach uzyskania przychodów ujmujemy wydatki na wynagrodzenia do wysokości wydatkowanych środków własnych przedsiębiorcy.
  2. Otrzymanie wsparcia po wypłacie wynagrodzeń, wypłata została sfinansowana w 100% ze środków przedsiębiorcy i ujęta w kosztach – otrzymane wsparcie ujmujemy w PKPiR po stronie przychodów w kol. 8 “Pozostałe przychody” w wysokości otrzymanych środków przyznanych za dany okres rozliczeniowy.

Ewidencjonowanie w PKPiR wsparcia z PUP pożyczki w wysokości 5.000 zł

Pożyczka otrzymana z PUP nie podlega ujęciu po stronie przychodów, natomiast dokonywane z niej wydatki znajdą się po stronie kosztów uzyskania przychodów. Umorzenie pożyczki z PUP również nie będzie stanowiło przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy ustawy o podatku dochodowym mówią wprost, że umorzone pożyczki z Funduszu Pracy nie stanowią przychodu w działalności gospodarczej (art. 14 ust. 2 pkt 6).

Decyzja odmowna w ZUS, jak ująć składki ZUS przedsiębiorcy? – przeczytaj.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań